Ubezpieczenia flotowe

Czym jest ubezpieczenie flotowe?

Ubezpieczenie floty to rodzaj polisy komunikacyjnej, która obejmuje wszystkie pojazdy należące do firmy. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel floty nie może ubezpieczyć swoje pojazdy grupowo na korzystnych warunkach cenowych.

Dla kogo jest ubezpieczenie flotowe?

Umowa flotowa jest przeznaczona dla przedsiębiorców posiadających przynajmniej kilka pojazdów dopuszczonych do ruchu i zarejestrowanych bądź podlegających rejestracji w Polsce. Z ubezpieczenia może skorzystać każda firma – niezależnie od branży.

Ubezpieczenie floty to rozwiązanie atrakcyjne nie tylko dla przedsiębiorstw transportowych i spedycyjnych, ale wszystkich firm, które dysponują pojazdami (np. udostępniają pracownikom samochody służbowe). Ubezpieczenie może objąć różnego rodzaju pojazdy – zarówno osobowe, jak i przeznaczone do przewozu towarów.

Ubezpieczenie floty – zakres ochrony

Ubezpieczenie floty chroni pojazdy od ryzyk komunikacyjnych – w wariancie podstawowym jest to OC. Aby zapewnić kompleksową ochronę, zakres można poszerzyć o AC i NNW, a także usługi assistance. Dzięki temu użytkownik samochodu będzie mógł liczyć na skuteczną pomoc w każdej sytuacji, uzyskując np. wypłatę świadczenia po wypadku lub organizację auta zastępczego na czas naprawy.

Cena i zakres ubezpieczenia są ustalane indywidualnie dla danej floty. Stawki są stałe dla danego typu pojazdu – w praktyce oznacza to, że składka jest jednolita dla np. wszystkich aut osobowych. Stawki nie zmieniają się przez cały rok trwania umowy i pozostają takie same niezależnie od ilości szkód, jakie wystąpiły w tym okresie. Jeżeli w czasie obowiązywania polisy firma zakupi nowy samochód, stawka dla niego będzie taka sama, jak w przypadku pojazdów już objętych ochroną.

Dlaczego warto?

Właściciel każdego pojazdu ma obowiązek wykupienia polisy OC. W przypadku firm posiadających większą liczbę samochodów polisa obejmująca całą flotę jest wygodnym rozwiązaniem, które zapewnia kompleksową obsługę i umożliwia wynegocjowanie korzystniejszych warunków, niż w przypadku ubezpieczenia poszczególnych aut pojedynczo. Sporym atutem tego rozwiązania jest również możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o AC i assistance. W trosce o użytkowników pojazdów służbowych warto również włączyć do polisy ubezpieczenie NNW.