Ubezpieczenie od cyber ryzyka

Czym jest cyberpolisa?

Ubezpieczenie od cyber ryzyka chroni przed skutkami ataków cybernetycznych i zobowiązaniami wynikającymi z naruszenia przepisów dotyczących prywatności, m.in. rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

Dla kogo jest ubezpieczenie od cyber ryzyka?

Technologia jest dziś niezbędna w prowadzeniu biznesu – niezależnie od branży posługujemy się zdobyczami nowoczesności. Polisa chroniąca przed skutkami cyberataków i wycieków informacji to produkt dedykowany firmom, które operują znaczną ilością danych.

Dynamiczna ewolucja dziedziny, jaką jest współczesna informatyka, sprawia, że nawet najlepsze zabezpieczenia systemu mogą po pewnym czasie okazać się niewystarczająco skuteczne. W praktyce oznacza to, że każda baza danych może zostać zaatakowana w celu pozyskania szczegółowych informacji o interesach lub klientach firmy. Cyberpolisa chroni przed finansowymi skutkami tego typu wydarzeń.

Cyberpolisa – zakres ochrony

Ryzyka, które wchodzą w zakres cyber ubezpieczenia, to m.in.:

  • kradzież lub wyciek danych,
  • zainstalowanie szkodliwego oprogramowania,
  • blokada bądź nagłe wyłączenie systemów komputerowych,
  • wprowadzenie złośliwego oprogramowania do sieci.

Cyberpolisa pokrywa również koszty ochrony oraz kary w przypadku naruszenia prawa do prywatności, a także koszty odzyskania danych z utraconego, usuniętego, uszkodzonego czy zaszyfrowanego oprogramowania. Ubezpieczenie cyber działa niezależnie od lokalizacji i chroni 24/7.

Dlaczego warto?

Przechowywanie danych w systemach informatycznych to duże udogodnienie, jednak z digitalizacją wrażliwych informacji wiąże się spora odpowiedzialność. Wystarczy przypadkowy błąd lub chwila nieuwagi, aby przed firmą spiętrzyły się trudności związane z konsekwencjami cyberataku lub wycieku danych. Wygospodarowanie środków na pokrycie kosztów związanych ze skutkami zdarzenia może okazać się bardzo trudne – cybepolisa to rozwiązanie, dzięki któremu budżet firmy nie zostanie nadwyrężony mimo nagłej sytuacji kryzysowej.