Wyjeżdżasz na wakacje? Jeżeli masz zamiar dotrzeć do celu własnym samochodem, musisz pamiętać o kilku sprawach. Rozsądek i bezpieczeństwo na drodze są najważniejsze, ale liczy się również dobry nastrój, sprzyjający odpoczynkowi. Jak bezpiecznie spakować do samochodu wszystko to, co chcemy zabrać ze sobą.
Z bagażami zawsze jest kłopot. Znasz to, prawda? Obiecujesz sobie, że zabierzesz tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a i tak później okazuje się, że Twój samochód jest… za mały. Bo przecież oprócz odzieży i osobistych drobiazgów do auta musi się zmieścić choćby sprzęt turystyczny czy sportowy.
Każdy z nas na wakacyjny wyjazd zabiera więcej rzeczy, niż faktycznie potrzebuje. Ot, taka ludzka przezorność. Tylko gdzie w takim razie umieścić sprzęt, bez którego wakacje nie byłyby tak atrakcyjne? To proste – na dachu. Tam zostaje jeszcze trochę miejsca.
Pierwsze kroki
W pierwszej kolejności musisz zadbać o podstawowy zestaw bagażnika dachowego, czyli uchwyty i belki mocujące, dostosowane do Twojego samochodu. Sposób montażu zależy od modelu auta. Zazwyczaj uchwyty mocowane są w specjalnych gniazdach w karoserii, na relingach dachowych lub zaczepiane o przetłoczenia nadwozia przy drzwiach.
Kupując bagażnik dachowy, koniecznie zwróć uwagę na dopuszczalne obciążenie podane przez producenta. Pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać tego limitu. Zbyt ciężki ładunek grozi nie tylko uszkodzeniem bagażnika, uchwytów i dachu samochodu, ale jest po prostu bardzo niebezpieczny.
Więcej miejsca na bagaż
Jeżeli Twój samochód ma niewielki bagażnik i brakuje miejsca na mniejsze i większe torby i pakunki, dobrym rozwiązaniem będzie boks bagażowy. Jest to solidny, a przy tym lekki pojemnik z tworzywa sztucznego, mocowany do belek bagażnika bazowego. Pojemnik ma podłużny, opływowy kształt, w zależności od wersji może zajmować całą szerokość dachu lub jego część (co pozwala zamontować na tych samych belkach np. uchwyt do przewożenia roweru).
Boks bagażowy (przez niektórych żartobliwie określany mianem „trumny”) zawsze wyposażony jest w solidny system mocowania do belek bagażnika, ma też zamki zabezpieczające przed otwarciem podczas postoju.
W sklepach nie brakuje boksów o różnych szerokościach, wysokościach i pojemnościach. Na pewno znajdziesz taki, który pozwoli zapakować Twoje bagaże. Pamiętaj tylko, że każdy dodatkowy element zamontowany do samochodu zwiększa opór powietrza, czyli zwiększa zużycie paliwa. Nie szukaj więc największego boksu. Szukaj optymalnego.
Rower na dachu
Jeżeli masz już bagażnik bazowy, to znaczy uchwyty i belki, możesz zamocować na nim rower albo rowery. Na rynku dostępna jest cała gama rozwiązań do mocowania rowerów – od najprostszych po rozbudowane (z zabezpieczeniami).
Bardzo ważne jest respektowanie limitu maksymalnego obciążenia, chociaż większość bagażników pozwala na transport trzech, a nawet czterech rowerów. W sprzedaży dostępne są również bagażniki montowane na tylnej klapie bagażnika. Zaletą tego rozwiązania jest łatwiejsze mocowanie rowerów.
W każdym z przypadków należy dbać o odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Rowery muszą być zamocowane stabilnie, a kierownica i koła powinny zostać unieruchomione.
Samochodem nad wodę
Producenci bagażników dachowych dbają również o wodniaków. Na urlop możesz więc zabrać ze sobą także deskę surfingową, kajak czy narty wodne – rzecz jasna zamocowane w odpowiednim uchwycie.
Z myślą o transporcie na dachu samochodu produkowane są nawet małe i lekkie łodzie wiosłowe czy żaglówki. Kluczową sprawą będzie tutaj waga ładunku, która oczywiście nie może przekraczać limitu wskazanego przez producenta samochodu i bagażnika dachowego.
Źródło:
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.