Blisko 22,5 mld dla poszkodowanych – świadczenia i odszkodowania w pierwszej połowie 2022 roku (raport PIU)

4 listopada 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

W pierwszym półroczu 2022 r. Polacy otrzymali od ubezpieczycieli niemal 22,5 mld w ramach odszkodowań i świadczeń. Według statystyk Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) to aż o 12,9% więcej, niż w poprzednim roku. Jakie szkody wygenerowały największe koszty?

Spis treści

Statystyki PIU – odszkodowania i świadczenia

W okresie od stycznia do czerwca 2022 roku ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 22,5 mld zł, w tym:

  • 10 mld zł z ubezpieczeń na życie (wzrost o 7,1% w porównaniu do zeszłego roku),
  • 4,8 mld zł z OC pojazdu (o 6,3% więcej niż przed rokiem),
  • 3,1 mld zł z autocasco (o 10,8% więcej niż rok wcześniej),
  • 4,5 mld zł z pozostałych ubezpieczeń.

Według raportu PIU wzrost wypłaconych odszkodowań i świadczeń w pierwszym półroczu 2022 r. jest związany zwłaszcza z większymi wypłatami w obszarze szkód majątkowych – kosztowały one prawie 1,3 mld zł, aż 66,5% więcej niż rok temu. Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU, podsumowuje: W porównaniu z ubiegłym rokiem, zgłoszono znacznie więcej szkód związanych z wichurami, gradobiciami i pożarami. Większa była nie tylko ich liczba, ale też średnia wartość.

Składka a wypłata z polisy – przykłady szkód

W pierwszej połowie 2022 r. Polacy przeznaczyli na ubezpieczenia 35,5 mld zł (jest to o 3% więcej niż w pierwszym półroczu 2021). Przykładowo, średnia składka za obowiązkowe OC samochodowe wyniosła 482,4 zł, czyli 1,2%. mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrosła średnia wypłata za szkodę w ramach tego ubezpieczenia – jest to 8 769,5 zł, a więc o 5,2%. więcej niż przed rokiem.

Choć statystyki i uśrednione liczby trafnie opisują rzeczywistość, warto poznać także konkretne przykłady szkód, które miały miejsce w pierwszym półroczu 2022 r.:

Rodzaj polisy: OC w życiu prywatnym
Składka: 50 zł miesięcznie
Wypłata: 10 500 zł
Szkoda: uszkodzenie samochodu przez dziecko poruszające się rowerem

Rodzaj polisy: ubezpieczenie domu
Składka: 1000 zł rocznie
Wypłata: 85 000 zł
Szkoda: kradzież z włamaniem

Rodzaj polisy: NNW szkolne
Składka: 149 zł miesięcznie
Wypłata: 7300 zł
Szkoda: uraz kolana podczas treningu koszykarskiego (poszkodowana w wieku szkolnym)

Rodzaj polisy: ubezpieczenie na życie (grupowe)
Składka: 18 zł miesięcznie
Wypłata: 84 000 zł (spłata kredytu na rzecz banku)
Szkoda: wypadek komunikacyjny – poszkodowany motocyklista został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji na skutek licznych obrażeń

Rodzaj polisy: ubezpieczenie firmy
Składka: 6000 zł rocznie
Wypłata: 8 000 000 zł
Szkoda: pożar w halach magazynowych zawierających sprzęty i środki obrotowe

Prognozy ubezpieczeniowe

W analizie raportu z pierwszych dwóch kwartałów 2022 roku eksperci PIU wypowiedzieli się w sprawie prognoz dotyczących zmian na rynku ubezpieczeniowym w najbliższym czasie. Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU, zwraca uwagę na wzrost wypłat z ubezpieczeń o charakterze inwestycyjnym i oszczędnościowym, który wyniósł ponad 24,7%, a także spadek składki wskazujący na malejące zainteresowanie tego typu produktami: Spadek składki dotyczy przede wszystkim polis inwestycyjnych, co ma związek z interwencją produktową, obowiązującą od początku tego roku, ale też z coraz silniejszą presją inflacyjną, którą odczuwają Polacy, a co za tym idzie brakiem środków na inwestycje i zabezpieczenie przyszłości. Rośnie natomiast rynek ubezpieczeń ochronnych i wypadkowych.

Prezes PIU informuje również o nowych rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC p.p.m., które wejdą w życie 1 listopada tego roku: Ubezpieczyciele są prawnie zobowiązani do tego, by składki, które zbierają od kierowców pokryły co najmniej koszty wypłacanych odszkodowań oraz koszty prowadzonej działalności. Wyższe koszty szkód oznaczają wyższe ceny polis dla klientów. Podwyżki cen OC są więc bardzo prawdopodobne, będą odzwierciedleniem inflacji, rekomendacji KNF, droższych napraw, przerw w łańcuchu dostaw. Tymczasem klienci są zainteresowani tym, aby cena za to ubezpieczenie była jak najniższa. Dla wielu osób poniesienie tych kosztów będzie bardzo trudne. A to może oznaczać wzrost liczby nieubezpieczonych pojazdów. Zwracamy więc uwagę na to, by w tak trudnym momencie dla klientów, nie generować kolejnych impulsów do podwyżek.

Chroń to, co dla Ciebie ważne

Możemy na wiele sposobów troszczyć się o przyszłość, ale nie wszystko zależy od nas – dlatego warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, które zapewnią kompleksowe wsparcie, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji. Jedną z najpewniejszych metod jest ochrona ubezpieczeniowa.

Ubezpieczenie może objąć różne sfery życia – m. in. dom i majątek, samochód, działalność gospodarczą, a także zdrowie i życie. Przykłady szkód dowodzą, że koszt związany z zakupem polisy to zazwyczaj skromny ułamek kwoty, którą możemy otrzymać w ramach świadczenia lub odszkodowania. Z kolei otrzymane od ubezpieczyciela środki szybko i skutecznie reperują budżet, pozwalając na uporanie się z konsekwencjami szkody.

Chcesz dopasować ochronę ubezpieczeniową do swoich potrzeb? Porozmawiaj z ekspertem, który oferuje wszystkie rodzaje ubezpieczeń od ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz najkorzystniejsze oferty i uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.