Jak działa renta ubezpieczeniowa z OC sprawcy wypadku?

22 sierpnia 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Sprawdź, czy przysługuje Ci renta od ubezpieczyciela sprawcy wypadku drogowego.

Spis treści

Czym jest renta ubezpieczeniowa?

Renta ubezpieczeniowa to świadczenie, które może zostać przyznane poszkodowanemu w razie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, bądź bliskim poszkodowanego w razie jego śmierci. Renta ubezpieczeniowa jest wypłacana aż do poprawy stanu zdrowia poszkodowanego lub dożywotnio, zależnie od m. in. stanu zdrowia i potrzeb osoby, której przyznano świadczenie. Renta z OC sprawcy wypadku komunikacyjnego może być należna w trudnych przypadkach, przy poważnych urazach i stanie zdrowia, który wprowadza trwałe zmiany w życiu osoby poszkodowanej lub bliskich zmarłego poszkodowanego.

W niektórych sytuacjach osoba, której przysługuje renta ubezpieczeniowa, może ubiegać się o kapitalizację renty – to oznacza, że zamiast okresowego wsparcia otrzyma jednorazową wypłatę świadczenia. Przyjęcie tego rozwiązania zazwyczaj wiąże się ze zrzeczeniem się praw do dochodzenia renty od ubezpieczyciela z tego samego tytułu w przyszłości (np. jeśli potrzeby okażą się większe niż wartość skapitalizowanego świadczenia).

Kiedy przysługuje renta z OC sprawcy?

Renta z OC sprawcy może przysługiwać osobom, które doznały poważnej szkody osobowej w wyniku wypadku komunikacyjnego. O świadczenie można ubiegać się, kiedy:

  • leczenie powypadkowe regularnie generuje dodatkowe koszty – np. stałe przyjmowanie drogich leków, konieczność zorganizowania opieki, zapewnienie dojazdów do ośrodków leczenia i rehabilitacji,
  • w wyniku wypadku poszkodowany stracił zdolność do pracy – wówczas celem renty może być zapewnienie środków na utrzymanie i ewentualne przekwalifikowanie się do innego zawodu.

Renta z OC sprawcy po śmierci poszkodowanego

Jeżeli w wyniku wypadku doszło do śmierci poszkodowanego, jego bliscy mogą ubiegać się o rentę z OC sprawcy w sytuacji, gdy,:

  • istnieje obowiązek alimentacyjny obciążający zmarłego – jeżeli zmarły był zobowiązany do opłacania alimentów, osoba, na rzecz której ten obowiązek był ustanowiony, ma prawo dochodzić pokrycia swoich roszczeń w tym samym zakresie,
  • zmarły w sposób dobrowolny i stały odprowadzał środki na utrzymanie bliskiej osoby – jeśli członek rodziny wykaże, że regularnie otrzymywał od zmarłego wsparcie finansowe, może dochodzić pokrycia swoich roszczeń w ramach renty ubezpieczeniowej,
  • w wyniku śmierci doszło do pogorszenia sytuacji materialnej bliskich zmarłego – jeżeli w wyniku śmierci poszkodowanego jego rodzina boryka się z problemami finansowymi, również może dochodzić wsparcia w ramach renty od ubezpieczyciela.

Renta od sprawcy wypadku – kiedy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności?

Renta od ubezpieczyciela sprawcy wypadku to element wchodzący w zakres szerszych zasad odpowiedzialności odszkodowawczej. Możliwość ubiegania się o świadczenie w postaci renty z OC sprawcy zależy od odpowiedzialności za wypadek w danym przypadku. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie lub świadczenie, ale wystąpi do sprawcy z regresem w sytuacjach takich, jak m. in.:

  • spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających,
  • spowodowanie wypadku przez kierowcę bez uprawnień,
  • ucieczka sprawcy z miejsca zdarzenia.

Natomiast odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń będzie wyłączona, kiedy dojdzie do szkód w wymienionych niżej przypadkach:

  • uszkodzenie, zniszczenie lub utrata mienia spowodowana przez kierowcę względem właściciela pojazdu,
  • spowodowanie pojazdem szkody w innym pojeździe, którego właścicielem lub współwłaścicielem jest ta sama osoba,
  • szkody wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty,
  • szkody polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych itp.,
  • szkody polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.

Odpowiedzialność spoczywa wyłącznie na sprawcy również w sytuacji, kiedy jego pojazd pochodzi z przestępstwa albo nie ma ważnej polisy OC. W takich okolicznościach roszczenia poszkodowanego pokrywa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – ale to nie koniec. UFG wypłaca należne środki , ale sprawca musi spłacić wypłacone w ten sposób świadczenia z własnej kieszeni. Przeczytaj więcej o tym, co robić, gdy sprawca nie ma OC lub ze względu na jego postępowanie ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności.

Wybierz bezpieczeństwo na drodze

Na bezpieczeństwo za kierownicą składa się wiele czynników. Oprócz odpowiedzialnej jazdy liczy się ciągłość ubezpieczenia OC – nawet jednodniowa przerwa skutkuje nałożeniem dotkliwej kary przez UFG, a stawki stale rosną. Jeżeli chcesz czuć się pewniej na drodze, warto rozważyć kompleksowe ubezpieczenie, m. in. AC, assistance czy ochrona prawna dla kierowcy.

Szukasz ubezpieczenia, które spełni Twoje wymagania? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.