Jak zabezpieczyć mieszkanie przed skutkami nawałnic?

Nie jesteśmy w stanie uniknąć katastrof naturalnych, ale możemy przed nimi zabezpieczyć swój majątek. Szczególnie, że w ostatnich latach w Polsce praktycznie co rok mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi, m.in. gwałtownymi burzami, intensywnymi opadami deszczu, gradobiciami i wichurami, które mogą narazić nas na ogromne straty.

Eksperci ERGO Hestii przygotowali najważniejsze rekomendacje dotyczące zabezpieczenia mieszkania lub domu.

Dobierz adekwatną sumę ubezpieczenia

Ubezpieczając majątek, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg czynników, mających istotny wpływ na to, czy polisa faktycznie będzie zapewniać odpowiednią ochronę. Ważne jest, aby suma ubezpieczenia odpowiadała wartości mienia, które chcemy chronić. W przypadku wystąpienia szkody pozwoli nam to na całkowite pokrycie poniesionej straty. Jeśli wysokość składki staje się najważniejszym kryterium wyboru, wówczas może się zdarzyć, że ubezpieczenie nie spełni swojej roli i po wystąpieniu szkody nie będziemy mogli odbudować swojego majątku w dotychczasowej formie bądź standardzie.

Przykładowo, jeśli mieszkamy w domu, którego wartość odbudowy wynosi 500 tys. zł, to suma ubezpieczenia powinna być ustalona w tej wysokości. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia szkody powodującej całkowite zniszczenie, wartość odszkodowania zrekompensuje poniesioną stratę.

Dobierz odpowiedni przedmiot ubezpieczenia

Dobierając ubezpieczenie, należy zastanowić się, co dokładnie chcemy zabezpieczyć. Szczególnie ważne jest objęcie ochroną sprzętów AGD i RTV oraz wyposażenia, które znajduje się w naszym domu lub mieszkaniu. Ubezpieczając dom jednorodzinny, warto również rozważyć objęcie ochroną ogrodzenia czy wolnostojącego garażu. Ich odbudowa również może być kosztowna.

Sprawdź zakres ochrony

Odpowiednio wybrany zakres ochrony umożliwi otrzymanie rekompensaty za szkody powstałe w wyniku zdarzeń losowych, na które jesteśmy bezpośrednio narażeni.

Dobre ubezpieczenie majątkowe od żywiołów obejmuje szkody powstałe w wyniku deszczu, gradu, huraganu, ognia czy uderzenia pioruna. Możemy również rozszerzyć zakres ubezpieczenia, wykupując dodatkowe warianty, obejmujące np. przepięcie, wandalizm czy koszty poszukiwania przyczyny szkody.

Przed zawarciem umowy warto sprawdzić definicje zdarzeń losowych. Im szersza definicja, tym lepiej chroni nas polisa. Warto rozważyć wykupienie wariantu typu All risk – to droższy wariant, ale w zamian otrzymujemy najszerszą możliwą ochronę.

Co zrobić, jeżeli dojdzie do szkody:

W przypadku wystąpienia szkody likwidacja odbywa się na kilka sposobów. Najszybszym i najwygodniejszym z nich jest skorzystanie z formularza na stronie internetowej ERGO Hestii lub z indywidualnego konta ubezpieczeniowego. Przy mniejszych szkodach likwidacja odbywa się w sposób uproszczony. Do ustalenia wysokości odszkodowania wystarczy rozmowa telefoniczną z konsultantem, oświadczenie klienta lub przesłane do ERGO Hestii zdjęć uszkodzonego majątku.

Dzięki temu będziemy w stanie przyspieszyć proces likwidacji szkody i wypłaty odszkodowania. W przypadku poważniejszych zniszczeń, ERGO Hestia wysyła do Państwa likwidatorów mobilnych, których przesunęła z innych rejonów kraju.

Jak likwidujemy szkody:

  1. Jeśli szkoda jest niewielka najszybciej można ją zgłosić ją przez formularz www, indywidualne konto ubezpieczeniowe lub korzystając z dedykowanego numeru 800 HESTIA. Na podstawie tylko niezbędnych informacji decyzję o wypłacie odszkodowania podejmujemy najczęściej już podczas pierwszego kontaktu;
  2. Jeśli szkoda jest większa, po jej zgłoszeniu do poszkodowanych przyjedzie likwidator mobilny ERGO Hestii. Dokona oględzin, przygotuje opis i kwalifikację zniszczeń – jeśli to będzie możliwe na miejscu zdecyduje o wypłacie odszkodowania;
  3. Przy dużych szkodach prosimy Klientów o zgromadzenie dokumentacji niezbędnej do oceny odpowiedzialności i ustalenia wysokości odszkodowania – na tej podstawie oraz po oględzinach ustalimy przyczyny i okoliczności powstania szkody, wycenimy zniszczone mienie lub koszty jego naprawy i wypłacimy odszkodowanie.

Jak w przypadku intensywnych opadów zabezpieczyć się przed szkodą lub jej powiększeniem:

  1. Warto zweryfikować stan okien a wychodząc z domu pamiętać o ich zamknięciu;
  2. Warto również zabezpieczyć sprzęt elektroniczny wyłączając go z sieci;
  3. Jeśli istnieje ryzyko podtopień rekomendujemy przygotowanie zapory w postaci worków z piaskiem;
  4. Gdy woda dostanie się do wnętrza budynku, można przystąpić do jej wypompowania oraz wezwać na pomoc straż pożarną dysponującą specjalistycznym sprzętem;
  5. W przypadku zerwania dachu przydatna może okazać się folia lub plandeka, którą powinniśmy zabezpieczyć dach w celu zapobiegania dalszym zniszczeniom.

Źródło:

 


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.