Jak zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci, czyli ubezpieczenia posagowe bez tajemnic.

Zabezpieczenie przyszłości naszych dzieci jest niezwykle istotne. Staramy się zapewnić odpowiednie środki na ich start w dorosłość. Często pojawiają się obawy, że w przyszłości może nie starczyć pieniędzy na studia, wkład na mieszkanie, czy pierwszy samochód.

Naprzeciw tym obawom wychodzą towarzystwa ubezpieczeniowe, oferujące tzw. ubezpieczenia posagowe.

Po co ubezpieczenie?

Zadaniem ubezpieczenia posagowego jest zapewnienie Twojemu dziecku spokojnego startu w dorosłe życie. Umowę takiego ubezpieczenia zawieramy, gdy nasze dziecko jest jeszcze małe. Wypłata następuje wtedy, gdy zdecydujemy – najczęściej w momencie osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, rozpoczęcia lub ukończenia studiów. Pamiętajmy, że pieniądze, które odkładamy na takiej polisie, przez cały czas pracują. Im wcześniej pomyślimy więc o polisie dla dziecka, tym więcej pieniędzy dostanie ono w momencie zakończenia umowy.

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa to rodzaj polisy na życie, która zabezpiecza finansowo dziecko na wypadek śmierci rodzica lub zapewnia mu środki na dorosłe życie. Ubezpieczonym w takim przypadku jest rodzic, a współubezpieczonym dziecko. Polisę może wykupić zarówno „świeżo upieczony” rodzic, jak i rodzic starszego dziecka. Umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym można bowiem zawrzeć do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Umowa zawierana jest na okres od 5 do 25lat. Polisy posagowe oferuje wiele towarzystw, a ich zakres i ceny mogą się różnić, dlatego warto zgłosić się do profesjonalnych doradców DOMU UBEZPIECZENIOWEGO SPECTRUM, którzy pomogą dobrać najlepsze rozwiązania.

Jak działa ubezpieczenie posagowe?

Polisa posagowa zapewnia dziecku środki na ukończenie edukacji oraz start w dorosłe życie. To rodzic decyduje, jak szeroką ochronę chce zapewnić swojemu dziecku. Podpisując umowę, zaznacza czy jest zainteresowany tylko zgromadzeniem kapitału dla dziecka, czy chciałby skorzystać z umów dodatkowych.

Pakietów dodatkowych jest dużo, można je dobierać indywidualnie, tak aby zapewnić swojej rodzinie kompleksową ochronę. W ten sposób można zawrzeć umowy dodatkowe zabezpieczające rodzica i całą rodzinę na wypadek różnych sytuacji: chroniąca rodzica w razie zawału, zachorowania na nowotwór, pobytu w szpitalu, operacji, trwałego uszczerbku na zdrowiu, inwalidztwa i niezdolności do pracy na skutek wypadku.

Ile to kosztuje?

Im młodsze dziecko ubezpieczamy, tym mniejszą składkę zapłacimy. Jak można się domyślić, najlepiej jest wykupić polisę tuż po urodzeniu potomka – wtedy okres opłacania składek jest dłuższy i można uzbierać większy kapitał.

Na rynku takie polisy oferuje kilka towarzystw. Składki są różne w zależności od wysokości sum ubezpieczenia (im wyższa suma, tym wyższa składka), a także wieku dziecka, wieku rodzica, jego zawodu, stanu zdrowia (chodzi o wszystkie przebyte choroby, hospitalizację w ciągu ostatnich lat, przebyte zabiegi medyczne, a nawet przyjmowane leki).

Po przeanalizowaniu tych wszystkich indywidualnych kwestii ubezpieczyciel wylicza składkę. Kształtują się one od 120 do nawet 1000 złotych miesięcznie. Jeśli rodzice mają takie życzenie, mogą wpłacać dodatkowe kwoty w postaci składek doraźnych.

Czy za pomocą „posagówki” można inwestować pieniądze?

Polisa posagowa może składać się wyłącznie z części ochronnej, a może również składać się z dwóch części: inwestycyjnej oraz ochronnej.

W inwestycyjnej środki są alokowane w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK), z ochronnej odprowadzana jest część jako zabezpieczenie na wypadek śmierci rodzica. U niektórych ubezpieczycieli można samodzielnie ustalić wysokość zabezpieczenia i na tej podstawie towarzystwo obliczy, jaki procent składki będzie pełnił funkcję ochronną, a jaki będzie inwestowany w fundusze.

Jak się ubezpieczać?

Gdy wybierzemy moment, w którym chcemy podpisać umowę, musimy zdecydować, kiedy dziecko otrzyma pieniądze.

Składkę możemy płacić na wiele różnych sposobów – np. co miesiąc albo co kwartał. Sprawdźmy, co oprócz pieniędzy dla dziecka zapewnia nam ubezpieczenie posagowe. Wiele towarzystw oferuje np. renty dla dziecka w wypadku śmierci rodzica, a także renty dla dziecka, jeżeli to ono dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu.

W trakcie umowy pamiętajmy o terminowym opłacaniu składek. Jeżeli zdecydowałeś się na opcję ze składką jednorazową, a po jakimś czasie zdecydujesz, że chciałbyś zainteresować więcej w przyszłość swojego dziecka, towarzystwo nie powinno stwarzać trudności, by dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Istnieje możliwość dopłacenia do polisy dodatkowych środków, mimo, że zdecydowaliśmy się na produkt ze składką jednorazową.

Zakończenie polisy

Po przekroczeniu przez dziecko umownego wieku przysługuje mu świadczenie określone w umowie. Kwota ta może zostać wypłacona jednorazowo lub wypłacana w transzach (np. miesięcznych). Nic nie stoi też na przeszkodzie,  by twoje dziecko kontynuowało współpracę z ubezpieczycielem. Zgromadzony kapitał może posłużyć do założenia polisy inwestycyjnej bądź ochronnej.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.