Ślady kuny w aucie to niepokojący sygnał. Działalność tych gryzoni może prowadzić do poważnych szkód. Sprawdź, czym odstraszyć kuny w samochodzie i jak skutecznie chronić swój pojazd.
Spis treści
- Jakie szkody mogą spowodować kuny w aucie?
- Jak rozpoznać ślady kuny w samochodzie?
- Jak chronić auto przed kunami?
- Jeszcze jeden sposób na kuny w samochodzie
Jakie szkody mogą spowodować kuny w aucie?
Nieestetyczne ślady po zębach i pazurach to nie jedyne kłopoty, jakie może przynieść obecność kuny w samochodzie. Uszkodzenia kosmetyczne to często wierzchołek góry lodowej, a najgroźniejsze skutki działania gryzoni zazwyczaj znajdziemy pod maską. Pogryzienia lub nawet całkowite przerwanie kabli i przewodów może doprowadzić m. in. do:
- usterek elektryki i elektroniki,
- pożaru w wyniku zwarcia,
- awarii układu hamulcowego,
- zatarcie silnika na skutek uszkodzenia przewodów chłodniczych.
Skutki obecności kuny w aucie mogą być różne – w pomyślniejszych przypadkach możemy mieć do czynienia z nieeleganckimi zniszczeniami, brudem i przykrym zapachem, a w najgorszym scenariuszu musimy liczyć się nawet ze szkodą całkowitą, czyli taką, której naprawa przekracza 70% wartości pojazdu. Dlatego warto zachować czujność i szybko reagować, jeżeli zauważymy ślady kuny w samochodzie.
Jak rozpoznać ślady kuny w samochodzie?
O tym, że w samochodzie grasuje kuna, mogą świadczyć m. in. poniższe objawy:
- wyciek płynu chłodniczego (może się przejawiać jako kałuża pod pojazdem),
- problemy z silnikiem (np. brak rozruchu, nierówna praca),
- ślady zębów (trójkątny zgryz),
- rozdarcie poszycia wygłuszającego, ponadgryzane maty i gumowe elementy,
- odciski łap (czteropalczaste),
- kępki futra,
- odchody (podłużne).
Jak chronić auto przed kunami?
Problem dotyczy coraz większej grupy kierowców. Nie tylko mieszkańcy wsi, ale też osoby mieszkające na przedmieściach i zielonych osiedlach mogą napotkać sytuację, w której będą musieli zastanowić się, jaki jest najlepszy sposób na kuny. Samochód rzadko pełni dla tych gryzoni rolę gniazda – kuny częściej traktują auto jako magazyn lub plac zabaw.
Utrudnieniem w walce ze szkodnikami jest fakt, że kuny podlegają ochronie w świetle przepisów – bez odpowiednich uprawnień łowieckich nie możemy na nie polować ani doprowadzać do ich ubicia bądź zatrucia. Jedyny dopuszczalny sposób na kuny w samochodzie to odstraszanie lub odławianie – jednak warto pamiętać, że są to zwierzęta silnie przywiązujące się do terytorium.
Czym odstraszyć kuny? W samochodzie najlepiej zastosować:
- urządzenia emitujące ultradźwięki – nie są słyszalne dla człowieka, ale drażnią gryzonie,
- urządzenia rażące prądem – działają podobnie jak pastuch i zamontowane w odpowiednich miejscach skutecznie zniechęcają kuny,
- profesjonalne preparaty zapachowe – są dostępne w wielu wariantach odstraszających kuny i inne szkodniki.
Oprócz tego możesz oblec przewody w peszle – to niedrogi środek zapobiegawczy, który zmniejszy ryzyko przegryzienia kabli przez grasujące kuny.
Zadbaj też o regularne mycie komory silnika. To ważne, ponieważ kuny lubią rywalizować o terytorium i mają tendencję do zacierania śladów innych osobników. Jeżeli widzisz symptomy obecności kuny w aucie, to jest duża szansa, że jej feromony sprowokują inną kunę do działania.
Jeszcze jeden sposób na kuny w samochodzie
Nawet pojedyncza wizyta kuny w aucie może poskutkować poważnymi uszkodzeniami, które wymagają naprawy w warsztacie. Warto wiedzieć, że takie zdarzenia może obejmować ochrona z polisy AC. Z odpowiednim wariantem ubezpieczenia możesz liczyć na pokrycie kosztów naprawy szkód wyrządzonych przez kuny w samochodzie. Ponadto mogą Cię przydać dodatkowe usługi z zakresu assistance, np.:
- holowanie – uszkodzenie niektórych przewodów może unieruchomić pojazd lub spowodować zagrożenie podczas jazdy, dlatego w niektórych przypadkach lepiej wezwać lawetę niż ryzykować powiększeniem szkody,
- pojazd zastępczy – może zapewnić Ci mobilność w czasie naprawy Twojego auta.
Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia dla swojego samochodu? Dopasujemy polisę do Twoich wymagań! Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.