Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706
Mandat z drona policyjnego – za jakie wykroczenia? - Dom Ubezpieczeniowy SPECTRUM

Mandat z drona policyjnego – za jakie wykroczenia?

12 grudnia 2023

ciekawostki

Kontrola drogowa z drona to skuteczna metoda, z której coraz częściej korzysta polska policja. Wyjaśniamy, jak przychodzi mandat z drona, za jakie wykroczenia można go otrzymać i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.

Spis treści

Na czym polega kontrola drogowa z drona?

Dzięki możliwości spojrzenia na ruch drogowy z lotu ptaka, dron jest bardzo wydajnym narzędziem do monitorowania okolicy. Patrol z użyciem drona zazwyczaj nie przekracza kilkudziesięciu minut, a dokładny czas pracy zależy od parametrów technicznych urządzenia oraz pojemności akumulatora. Kontrola drogowa z drona może odbywać się w dowolnym miejscu, które chcą sprawdzić policjanci.

Warto wiedzieć, że policyjnego drona można zobaczyć nie tylko nad drogami – bezzałogowe statki powietrzne pomagają też podczas akcji ratowniczych i poszukiwawczych czy w analizie wypadków oraz miejsc popełnienia przestępstwa. Drony sprawdzają się też do monitoringu wydarzeń masowych i koordynacji innych działań.

Czy dron policyjny mierzy prędkość?

Ponieważ kontrola drogowa z drona polega na zarejestrowaniu wideo, istnieje szeroka kategoria wykroczeń, które można wykazać na podstawie takiego zapisu – jednak mandat z drona za prędkość nie jest stosowany. Choć z technicznego punktu widzenia nagranie z drona policyjnego byłoby w stanie zapewnić materiał niezbędny do stwierdzenia przekroczenia dozwolonej prędkości, to w rzeczywistości dużo lepiej w tej roli sprawdzają się naziemne metody, takie jak fotoradar, odcinkowy pomiar prędkości czy tzw. „suszarka” .

Mandat z drona – za jakie wykroczenia?

Mandat z drona policyjnego mogą otrzymać uczestnicy ruchu, którzy popełnili różne wykroczenia, m. in.:

  • przejazd na czerwonym świetle,
  • niezastosowanie się do znaku STOP,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie (np. na podwójnej ciągłej, przejściu dla pieszych i skrzyżowaniu),
  • niezachowanie prawidłowego odstępu od poprzedzającego pojazdu,
  • nieprzepisowe zachowania na przejściach dla pieszych,
  • wymijanie pojazdu, który się zatrzymał w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
  • zignorowanie zakazu wjazdu na przejazd kolejowy podczas świecenia sygnalizatora,
  • wymuszenie pierwszeństwa,
  • nieuprawniony przejazd buspasem,
  • korzystanie z telefonu komórkowego w czasie kierowania pojazdem.

Nie tylko kierowcy, ale też piesi mogą otrzymać mandat z drona policyjnego za:

  • korzystanie z telefonu komórkowego na pasach,
  • przechodzenie przez pasy na czerwonym świetle,
  • przechodzenie przez przejazd kolejowy mimo zamkniętego szlabanu lub włączonego sygnalizatora.

Jak przychodzi mandat z drona policyjnego?

Kontrola drogowa z powietrza to nowa metoda działania, dlatego wiele osób wciąż zastanawia się, w jaki sposób i po jakim czasie przychodzi mandat z drona. Nałożenie grzywny odbywa się bezpośrednio po tym, jak operator drona poinformuje patrol o zarejestrowanym wykroczeniu. Wówczas naziemna jednostka dokonuje zatrzymania sprawcy i stosuje karę przewidzianą dla wykroczenia zarejestrowanego w materiale dowodowym, jakim jest nagranie z drona policyjnego.

Niesłuszny mandat? Poznaj ubezpieczenie ochrony prawnej

Co robić, jeśli uważasz, że kara została nałożona niesłusznie? Możesz skuteczniej walczyć o swoje prawa z ubezpieczeniem ochrony prawnej dla kierowcy. Taka polisa może zagwarantować Ci profesjonalne wsparcie prawnika oraz pokrycie kosztów związanych z obroną swoich interesów. Ochrona prawna dla kierowcy to ubezpieczenie, które może okazać się pomocne w wielu sytuacjach, np.:

  • zatrzymanie przez policję,
  • otrzymanie mandatu od straży miejskiej,
  • kolizja drogowa,
  • nienależyte wykonanie usługi przez warsztat samochodowy,
  • dochodzenie przez firmę windykacyjną nieistniejącej zaległej raty leasingowej lub raty składki za ubezpieczenie OC,
  • spory sądowe dotyczące posiadania i użytkowania pojazdu.

Chcesz porozmawiać na temat ubezpieczenia? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz najlepsze rozwiązania i poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.