Na co można robić prawo jazdy od 16 lat?

25 lipca 2024

ciekawostki

Podpowiadamy, z czym wiąże się prawo jazdy od 16 lat, jakie samochody bądź jednoślady pozwala prowadzić i jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo młodego kierowcy.

Spis treści

Czy warto wcześniej zrobić prawo jazdy?

Prawo jazdy od 16 lat nie daje takich samych uprawnień, jak w przypadku osoby pełnoletniej. Jednak mimo ograniczeń ma liczne zalety, wśród których warto wyróżnić:

  • umożliwienie samodzielności komunikacyjnej młodej osoby,
  • nabywanie doświadczenia za kierownicą,
  • łatwiejsze podejście do zaliczenia pełnej kategorii po ukończeniu 18 lat,
  • możliwość rozpoczęcia historii ubezpieczeniowej na rzecz przyszłych zniżek za bezszkodową jazdę (jeżeli młody kierowca będzie współwłaścicielem pojazdu).

Wcześniejsze wyrobienie prawa jazdy to atrakcyjna możliwość szczególnie dla młodych pasjonatów motoryzacji oraz osób, które szukają wygodniejszego sposobu na dojazd np. do szkoły czy miasta.

Rozważasz kurs na prawo jazdy kat. A1 lub B1? Jest kilka kwestii, którym warto się przyjrzeć, zanim zdecydujesz się na prawo jazdy od 16 lat – jakie samochody czy jednoślady można prowadzić na podstawie tych uprawnień? Co z ubezpieczeniem? Jak zadbać o bezpieczeństwo za kierownicą? Podpowiadamy!

Prawo jazdy od 16 lat na auto – kat. B1

Prawo jazdy od 16 lat na auto, czyli kategoria B1, uprawnia do kierowania pojazdami o określonych parametrach:

  • moc silnika – do 15 kW/20,4 KM,
  • samochody osobowe – do 400 kg,
  • pojazdy towarowe – do 550 kg.

Oprócz tego w ramach prawa jazdy kat. B1 zawarte są również uprawnienia kategorii AM, która pozwala na prowadzenie:

  • pojazdu z silnikiem spalinowym o pojemności skokowej do 50 cm3 lub z silnikiem elektrycznym o mocy do 4 kW (np. motorower, skuter, inny pojazd dwukołowy lub trójkołowy),
  • czterokołowców lekkich do 350 kg z ograniczeniem prędkości do 45 km/h (np. quady).

Prawo jazdy od 16 lat na motor – kat. A1

Prawo jazdy od 16 lat na motor, czyli kategoria A1, uprawnia do kierowania motocyklem o maksymalnej pojemności silnika 125 cm3 i mocy 15 KM. Podobnie jak w przypadku B1, osoba z prawem jazdy kat. A1 może prowadzić też pojazdy właściwe dla kategorii AM (m. in. motorowery, skutery, quady do 350 kg).

Prawo jazdy od 16 lat a ubezpieczenie

Posiadacz prawa jazdy kat. A1 lub B1 może zostać właścicielem pojazdu, jednak umowę ubezpieczeniową może zawrzeć tylko osoba pełnoletnia. Z tego względu najczęściej polisę zawiera dorosły współwłaściciel, np. rodzic lub opiekun prawny.

Wiek świeżo upieczonego kierowcy oraz niski staż za kierownicą to istotne czynniki brane pod uwagę przy kalkulacji składki OC. Również z tego względu korzystnym rozwiązaniem jest współwłasność z doświadczonym kierowcą, który wnosi zniżki za bezszkodową jazdę.

Jak zadbać o bezpieczeństwo za kierownicą?

Nawet najbardziej uważny młody kierowca może napotkać wyjątkowo trudne sytuacje prowadzące do wypadków. Wówczas warto skorzystać ze wsparcia, jakie zapewnia NNW komunikacyjne. Tego rodzaju ubezpieczenie obejmuje zarówno kierowcę, jak i przewożonych przez niego pasażerów. Zależnie od zakresu, w razie wypadku komunikacyjnego może zapewnić m. in.:

  • świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji,
  • zwrot kosztów zakupu leków i akcesoriów medycznych (np. kule, ortezy),
  • dzienny zasiłek za pobyt w szpitalu,
  • świadczenie za czasową niezdolność do pracy lub nauki,
  • dodatkowe świadczenia, np. w razie konieczności dostosowania do życia z niepełnosprawnością,
  • assistance medyczny, np. specjalistyczny transport, dowóz leków, wizyty domowe.

Szukasz najlepszych rozwiązań ubezpieczeniowych? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównamy dla Ciebie najlepsze oferty i dopasujemy polisę do Twoich wymagań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.