Nawet jeśli borykasz się z chorobą, wciąż możesz mieć szansę na skorzystanie z ochrony ubezpieczeniowej. Wyjaśniamy, jak działa ubezpieczenie na życie osoby chorej.
Spis treści
- Czy można się ubezpieczyć w czasie choroby?
- Czym grozi zatajenie choroby przed ubezpieczycielem?
- Ubezpieczenie na życie osoby chorej – jak wybrać?
Czy można się ubezpieczyć w czasie choroby?
Ubezpieczenie na życie w podstawowej formie zapewnia świadczenie dla bliskich w razie śmierci. Polisę można rozbudować o pakiet dodatkowych świadczeń, których zadaniem jest zabezpieczenie różnych aspektów życia w trudnej sytuacji związanej z chorobą lub wypadkiem. Zdrowe osoby, które chcą przystąpić do takiego ubezpieczenia, mają pełną dowolność w konstruowaniu idealnego dla siebie zakresu ochrony. Ubezpieczenie na życie osoby chorej jest jednak bardziej skomplikowane i podlega ograniczeniom, które wynikają z większego ryzyka dotyczącego zdrowia i życia.
To, czy można się ubezpieczyć w czasie choroby, zależy od kilku czynników, a w szczególności rodzaju i przebiegu choroby. Osoby, które cierpią np. na astmę o podłożu alergicznym, która objawia się sezonowo, mają inny czynnik ryzyka niż w przypadku zaawansowanego rozwoju cukrzycy. To sprawia, że ubezpieczenie na życie osoby chorej jest kwestią indywidualną.
Czym grozi zatajenie choroby przed ubezpieczycielem?
Zazwyczaj przed zawarciem polisy ubezpieczyciel oczekuje wypełnienia ankiety medycznej, która pozwoli na dokładną ocenę ryzyka związanego z aktualnym stanem zdrowia. Warto uzupełnić kwestionariusz zgodnie z prawdą, ponieważ zatajenie choroby przed ubezpieczycielem może skutkować odmową wypłaty świadczeń lub nawet unieważnieniem polisy.
W związku z zawartą umową ubezpieczeniową, towarzystwo jest uprawnione do wglądu w historię pacjenta i może zawnioskować o szczegółowe informacje w placówkach medycznych, gdzie ubezpieczony się leczył. Zatajenie choroby przed ubezpieczycielem jest zatem bezcelowe z perspektywy osoby chcącej przystąpić do ubezpieczenia – nawet jeśli otrzyma np. niższą składkę czy szerszy zakres ochrony, to w praktyce towarzystwo będzie zwolnione z odpowiedzialności ubezpieczeniowej, a więc nie będzie zobowiązane do zrealizowania świadczeń wskazanych w nieprawidłowo zawartej polisie.
Ubezpieczenie na życie osoby chorej – jak wybrać?
Każdy ubezpieczyciel wymaga wypełnienia swojej ankiety medycznej, a porównanie różnorodnych ofert może okazać się trudnym zadaniem. Dlatego szukając odpowiedniego ubezpieczenia dla osoby z chorobą przewlekłą, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum znajdziesz ekspertów reprezentujących ponad 30 towarzystw, którzy udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania i dopasują polisę do Twoich potrzeb. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.