
Z początkiem wiosny rusza sezon ubezpieczenia upraw dotowanych z budżetu państwa. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy.
- Czy ubezpieczenie upraw jest obowiązkowe?
- Ubezpieczenie upraw – dofinansowanie z budżetu państwa
- Jakie uprawy można ubezpieczyć?
- Dlaczego warto ubezpieczyć uprawy?
Czy ubezpieczenie upraw jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie upraw jest obowiązkowe dla każdego rolnika pobierającego dopłaty bezpośrednie. Obowiązek ten nakłada ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zgodnie z jej przepisami ubezpieczeniem musi zostać objęta co najmniej połowa powierzchni wszystkich upraw objętych dofinansowaniem, od minimum jednego z ryzyk obowiązkowych, do których zaliczamy:
- grad,
- przymrozki wiosenne,
- powódź,
- ujemne skutki przezimowania,
- suszę.
Ubezpieczenie upraw – dofinansowanie z budżetu państwa
W ramach ubezpieczenia upraw przysługuje dofinansowanie z budżetu państwa. Poziom dopłat do składki ubezpieczeniowej wynosi niezmiennie do 65% za 1 ha upraw rolnych. Z tego rozwiązania mogą skorzystać następujące podmioty:
- rolnicy będący osobami fizycznymi,
- osoby prawne, np. spółki z.o.o,
- jednostki nieposiadające osobowości prawnej, np. stowarzyszenia.
Jakie uprawy można ubezpieczyć?
Ubezpieczeniem mogą zostać objęte różnego rodzaju uprawy polowe oraz warzywa i owoce. Warto podkreślić, że od 1 stycznia 2025 obowiązuje rozszerzony katalog upraw objętych dofinansowaniem z budżetu państwa, do którego zaliczamy m. in.:
- zboża, w tym grykę i kukurydzę,
- rzepak i rzepik,
- słonecznik,
- ziemniaki,
- buraki cukrowe,
- rośliny strączkowe,
- truskawki,
- warzywa gruntowe,
- drzewa i krzewy owocowe,
- gorczycę,
- rośliny zielarskie.
Dlaczego warto ubezpieczyć uprawy?
Uprawy rolnicze są szczególnie narażone na zmienne warunki pogodowe. Jeśli w wyniku nieprzewidzianych zjawisk atmosferycznych dojdzie do uszkodzenia lub utraty plonu, ubezpieczenie pomoże pokryć poniesione straty finansowe. Warto podkreślić, że zakres ubezpieczenia to nie tylko ryzyka obowiązkowe. Ochronę można rozbudować o pakiety ryzyk dobrowolnych, takich jak ogień, zastoiska wodne, wyleganie zbóż czy wypłata za utraconą słomę. Szukasz najlepszej oferty? Skorzystaj z naszego wsparcia i doświadczenia. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.