Wyposażenie apteczki samochodowej

16 listopada 2023

ciekawostki

Apteczka samochodowa to jeden z przedmiotów, które warto brać pod uwagę, jeśli chodzi o kwestię wyposażenia auta. Wyjaśniamy, co powinna zawierać apteczka samochodowa, czy jest obowiązkowa i w jaki sposób może się przydać.

Spis treści

Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowa?

Obecnie nie ma przepisów, które zobowiązywałyby kierowcę do zaopatrzenia pojazdu w apteczkę samochodową. Pośród obowiązkowego wyposażenia, takiego jak gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy, nie wymienia się tego przydatnego gadżetu. Jednak zestaw do pierwszej pomocy może okazać się potrzebny w najmniej spodziewanym momencie, dlatego warto znaleźć w aucie miejsce na niewielką apteczkę z najważniejszymi akcesoriami.

Apteczka samochodowa może przydać się w wielu okolicznościach – nie tylko w razie wypadku, ale też podczas rodzinnej wycieczki czy wypadu za miasto. Dostęp do artykułów umożliwiających udzielenie pierwszej pomocy w najpoważniejszych przypadkach może ocalić życie, zaś w mniej groźnych sytuacjach – może znacząco poprawić komfort w razie niewielkich obrażeń (np. plaster na skaleczenie lub obtarcie, możliwość usztywnienia zwichnięcia).

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Skład apteczki samochodowej powinien zapewniać środki do udzielenia pierwszej pomocy w jak najszerszym zakresie ze względu na charakter potencjalnych obrażeń wynikających z wypadku samochodowego lub innej sytuacji, która może zaskoczyć nas w podróży. Zalecane wyposażenie apteczki samochodowej obejmuje:

  • opatrunki indywidualne G, M i K – cechują się one wysoką chłonnością i są przeznaczone do tamowania krwawienia,
  • opaski elastyczne – są pomocne w usztywnianiu oraz ograniczaniu krwawienia,
  • bandaże dziane – przydają się do utworzenia tymczasowego opatrunku, rolki bandaży mogą też służyć do zabezpieczenia ciał stałych wbitych w tkankę (nie wolno ich samodzielnie wyciągać – to grozi krwotokiem!),
  • gaza, gaziki jałowe, chusty opatrunkowe – są potrzebne do utworzenia opatrunków na wielu rodzajach ran,
  • koc termiczny – zapobiega wychłodzeniu,
  • rękawiczki winylowe – chronią przez kontaktem z krwią i zapewniają wyższy poziom higieny,
  • maseczka do resuscytacji – umożliwia zastosowanie metody sztucznego oddychania usta-usta w bezpieczniejszy sposób,
  • okład chłodzący – zapobiega opuchliźnie,
  • zestaw plastrów – umożliwia opatrzenie mniejszych ran,
  • nożyczki – pomocne w cięciu elementów opatrunkowych.

Oprócz zestawu akcesoriów opatrunkowych i higienicznych, jakie zazwyczaj zawiera apteczka samochodowa, skład może obejmować też kamizelkę odblaskową, młotek samochodowy do wybijania szyby czy nożyk do przecinania pasów.

W apteczce samochodowej standardowo nie umieszcza się leków – warto pamiętać, że ich podawanie jest zabronione w oczekiwaniu na pomoc ratowników!

Jak się zachować po kolizji lub wypadku?

Zdarzenie drogowe to stresująca sytuacja, w której często trzeba reagować szybko w trosce o zdrowie poszkodowanych oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Zastanawiasz się, jak wezwać pomoc albo czy możesz przestawić samochód? Skorzystaj z aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile, która udostępnia wiele narzędzi pomocnych po kolizji lub wypadku, np.:

  • instrukcje krok po kroku (zasady postępowania w razie zdarzenia drogowego),
  • asystent do wezwania pomocy drogowej,
  • lista numerów alarmowych,
  • generator oświadczenia sprawcy,
  • wszystkie Twoje polisy pod ręką.

Pobierz aplikację ubezpieczeniową SPECTRUM mobile z Google Play lub App Store i odkryj jeszcze więcej przydatnych funkcji!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.