Zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków

29 grudnia 2023

ciekawostki

Celebruj Nowy Rok bezpiecznie – poznaj zasady dotyczące fajerwerków, dzięki którym kupisz sprawdzony produkt i zmniejszysz ryzyko związane z zabawą przy użyciu materiałów pirotechnicznych. Podpowiadamy też, jak udzielić pierwszej pomocy w razie oparzenia fajerwerkami.

Spis treści

Czym grozi nieostrożność?

Korzystanie z fajerwerków w nieostrożny i nieodpowiedzialny sposób może doprowadzić do wielu poważnych szkód, takich jak zniszczenie mienia, spowodowanie pożaru, a także uszczerbku na zdrowiu, który może wystąpić nie tylko u osoby używającej materiałów pirotechnicznych, ale też innych z otoczenia. Podczas hucznego świętowania Nowego Roku z tradycyjnym udziałem fajerwerków, warto zachować szczególną ostrożność, aby radosnych chwil nie przerwały nagłe kłopoty.

Zasady bezpieczeństwa warto stosować przede wszystkim ze względu na trudną specyfikę ran oparzeniowych. Ich stan może szybko się pogarszać, są też bardzo bolesne, trudne w opatrywaniu i powoli się goją. Często pozostawiają niemożliwe do usunięcia blizny na całe życie, a w przypadku sylwestrowych poparzeń nierzadko mamy do czynienia z ranami twarzy.

O bezpiecznym użytkowaniu fajerwerków decydują dwa główne czynniki – jakość produktu pirotechnicznego oraz odpowiedzialne zachowanie uczestników zabawy. Poniżej znajdziesz informacje, gdzie kupić fajerwerki spełniające wymagane normy i w jaki sposób bezpiecznie z nich korzystać.

Gdzie kupić fajerwerki, aby były bezpieczne?

W okresie świąteczno-noworocznym nie brakuje sklepów i stanowisk, które oferują szeroki wachlarz produktów pirotechnicznych. Niestety część z nich nie ma atestu, co może oznaczać, że nie odpowiada normom bezpieczeństwa i stwarza dodatkowe zagrożenie. Jakimi zasadami warto kierować się podczas zakupu fajerwerków?

  • Kupuj u sprawdzonego źródła – wybierz zaufany sklep i unikaj kupowania materiałów pirotechnicznych od przypadkowych sprzedawców.
  • Sprawdzaj oznakowanie – na opakowaniu powinna widnieć informacja o produkcie, producencie oraz ateście (CE).

Kiedy zachować wzmożoną czujność? Najlepiej zrezygnuj z zakupu produktu:

  • bez opisu, oznakowania i instrukcji w języku polskim,
  • bez atestu CE,
  • z nieaktualną datą ważności,
  • z klasą pirotechniczną III (tylko na profesjonalne pokazy – amatorzy mogą legalnie korzystać wyłącznie z produktów klas I i II).

Hucznie i bezpiecznie – zasady używania fajerwerków

Bawiąc się z użyciem fajerwerków, należy kierować się następującymi zasadami:

  • bezwzględne przestrzeganie instrukcji – zanim użyjesz produktu pirotechnicznego, zapoznaj się z dołączoną do niego instrukcją i w każdym przypadku postępuj zgodnie z jej zaleceniami,
  • odpowiednie miejsce – wybierz otwartą przestrzeń, w stosownej odległości od budynków, drzew czy lasów, samochodów, stacji paliw i skupisk ludzi; nie strzelaj z balkonu, okna ani dachu pokrytego łatwopalną papą,
  • stanowisko do odpalania – zadbaj o to, aby podłoże było stabilne i twarde oraz by w bezpieczny sposób umieścić na nim wyrzutnię lub rakietę,
  • odpowiedzialna zabawa – pamiętaj, że odpalać fajerwerki może tylko dorosła osoba, która nie jest pod wpływem alkoholu,
  • bezpieczna odległość – po podpaleniu niezwłocznie oddal się na właściwy dystans (zazwyczaj 10 m lub więcej – szczegółowe zalecenia możesz sprawdzić w instrukcji),
  • ostrożnie z niewypałem – w razie niewypału pozostaw go na 15 min bez ruchu (może się okazać, że zapłon się spóźni); niewypału nie wolno ponownie podpalać ani wrzucać do ognia.

Warto pamiętać, że za nieodpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych oraz sprzedaż fajerwerków nieletnim grozi kara grzywny, aresztu lub pozbawienia wolności.

Pierwsza pomoc – oparzenie fajerwerkami

Jeżeli w czasie zabawy z użyciem fajerwerków dojdzie do sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, kluczowa jest szybka reakcja, która może znacznie zmniejszyć konsekwencje poparzenia i cierpienie poszkodowanego. Jak udzielić pierwszej pomocy w razie oparzenia fajerwerkami?

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego – sytuacja może wymagać, aby np. ugasić ogień na ubraniach poszkodowanego lub przenieść go w bezpieczniejsze miejsce w celu udzielenia dalszej pomocy.
  2. Wezwij pomoc 112 – jak najszybciej zgłoś, co się stało. Może to zrobić też inna osoba z otoczenia w czasie, gdy Ty będziesz udzielać pierwszej pomocy. Jeżeli dzwonisz osobiście i jednocześnie zajmujesz się poszkodowanym, nie martw się – dyspozytor pokieruje Cię tak, aby jak najlepiej udzielić pierwszej pomocy do przyjazdu ratowników. Postaraj się zachować spokój, precyzyjnie odpowiadać na pytania i stosować się do zaleceń. Do zgłoszenia potrzebujesz kilku kluczowych informacji:
  • krótki opis zdarzenia – czyli co się stało i jak do tego doszło,
  • adres – im dokładniej wskażesz miejsce zdarzenia, tym szybciej dotrze karetka,
  • ilość poszkodowanych –  określ, ile osób ucierpiało w wyniku zdarzenia i wymaga pomocy lekarza, aby dyspozytor mógł przysłać odpowiednią ilość jednostek ratowniczych na miejsce zdarzenia,
  • ogólny stan poszkodowanych – dotyczy kwestii takich jak przytomność, funkcje życiowe i wizualna ocena sytuacji.
  1. Zdejmij ubrania i biżuterię z poparzonych miejsc – ciało może szybko spuchnąć, a pozostawienie odzieży i dodatków może spowodować np. zakażenie ran lub niedokrwienie.
  2. Chłódź oparzenie przy pomocy letniej wody – zbyt zimna woda może doprowadzić do szoku termicznego. Jeżeli oparzenie jest rozległe lub ciężkie, nie stosuj chłodzenia wodą, tylko przejdź do opatrzenia.
  3. Zastosuj sterylny opatrunek – najlepiej sprawdzi się hydrożel lub zwilżona gaza jałowa.
  4. Nie stosuj leków, alkoholu, tłustych substancji ani innych „domowych” metod – istnieje wiele mitów związanych z postępowaniem po oparzeniu, które częściej szkodzą niż pomagają. Wystarczy, że zabezpieczysz ranę oparzeniową i zaczekasz na ratowników. Sterylny opatrunek i ewentualne schłodzenie to najlepsze, co możesz zrobić.
  5. Zadbaj o samopoczucie poszkodowanego – komfort psychiczny ma duże znaczenie w całym procesie udzielania pierwszej pomocy. W miarę możliwości zapobiegaj wzniecaniu paniki u poszkodowanego i w jego otoczeniu, a także zapewnij mu życzliwą, pozytywną atmosferę, jednocześnie informując, co się dzieje i jakie są kolejne kroki.

Interesuje Cię ubezpieczenie, które zapewnia kompleksowe wsparcie w razie wypadków i innych problemów zdrowotnych? Skorzystaj z naszego doświadczenia! W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz najlepsze oferty i uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.