Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/dusnet/domains/dus.net.pl/public_html/dus/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706
Nie daj się zaskoczyć mandatem. Wysokie kary za nieprzerejestrowanie auta - Dom Ubezpieczeniowy SPECTRUM

Nie daj się zaskoczyć mandatem. Wysokie kary za nieprzerejestrowanie auta

Od 1 stycznia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów. Kierowcy tak jak dotychczas mają 30 dni, aby złożyć wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy lub zawiadomić o sprzedaży czy kupnie pojazdu zarejestrowanego w kraju. Przepis ten występował już wcześniej, ale nie był egzekwowany. Teraz niedopełnienie obowiązku rejestracji ma skutkować karą administracyjną w wysokości od 200 do nawet 1000 zł.

Każde auto sprowadzone z Unii Europejskiej musi zostać zarejestrowane w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia. Wyeliminować ma to tzw. samochody duchy, czyli auta wyrejestrowane za granicą i niezarejestrowane jeszcze w Polsce. Pamiętajmy, że jeśli kupimy używane auto w np. 28 dniu od sprowadzenia, aby dopełnić obowiązku pozostanie nam tylko 2 dni.

Kolejnym obowiązkiem jest zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu. Dokonują go obie strony – zarówno nowy jak i dotychczasowy właściciel pojazdu. Osoba, która tego nie zrobi, również może zapłacić karę do 1000 zł. Ponieważ prawo nie działa wstecz kierowcy, którzy zakupili pojazd przed 1 stycznia br., nie mogą zostać ukarani za brak zgłoszenia.

Ze względu na dużą ilość wniosków, wydziały komunikacji w całym kraju przeżywają prawdziwe oblężenie petentów. Jest jednak rozwiązanie na to, żeby nie stać w długich kolejkach w urzędzie – możliwość zgłoszenia kupna lub sprzedaży przez Internet. Wystarczy wejść na stronę: www.gov.pl, wysłać zgłoszenie przez dostępny formularz, logując się przez profil zaufany za pomocą swojego konta bankowego lub stosując podpis kwalifikowany.

Dalej procedura jest bardzo prosta. Uzupełniamy dane swoje, nabywcy/zbywcy oraz pojazdu. Dołączamy skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura). Wybieramy właściwy dla swojego miejsca zamieszkania organ rejestrujący pojazd albo urząd w którym pojazd był zarejestrowany i wysyłamy zawiadomienie. Po przesłanie formularza na stronie https://moj.gov.pl w zakładce Moja skrzynka znajdziemy wysłane zawiadomienie oraz Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia (UPP), co będzie naszym potwierdzeniem.

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.