Świadectwo homologacji pojazdu potwierdza, że dany model spełnia normy techniczne i może być dopuszczony do ruchu drogowego. Z reguły badanie dotyczy wprowadzania nowych pojazdów na rynek, jednak w wielu przypadkach może być wymagane również jednostkowo od posiadaczy samochodów. Co to jest homologacja, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów i kto wydaje świadectwo homologacji?
Co to jest homologacja i kiedy jest wymagana?
Homologacja pojazdu to szereg czynności, które mają na celu ustalenie, czy badany model może być dopuszczony do ruchu drogowego. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy pojazd spełnia szczegółowo określone normy techniczne. Jeżeli badanie wypadnie pomyślnie, w jego efekcie otrzymuje się świadectwo homologacji pojazdu.
O świadectwo homologacji pojazdu starają się producenci aut, którzy wypuszczają nowy model samochodu na rynek. Uzyskanie go jest warunkiem rozpoczęcia sprzedaży w danym państwie (warto pamiętać, że Polska uznaje świadectwa homologacji wydane w innych krajach Unii Europejskiej). Często homologacja potrzebna jest również osobom, które np. dokonały istotnych zmian w konstrukcji swojego pojazdu lub zbudowały go samodzielnie.
Świadectwo homologacji w Polsce musisz uzyskać, gdy:
- pojazd został skonstruowany własnoręcznie,
- w pojeździe wprowadzono istotne zmiany konstrukcyjne (montaż LPG, wymiana kierownicy, zmiana pojemności silnika, orurowanie, zamontowanie haka na przyczepę),
- pojazd został sprowadzony spoza UE (nie posiada świadectwa homologacji ważnego na terenie Polski).
W niektórych sytuacjach homologacja nie jest wymagana. Dzieje się tak, jeśli:
- pojazd jest przeznaczony na zawody sportowe,
- pojazd został przystosowany do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami,
- pojazd jest przeznaczony do prac leśnych (dotyczy ciągników zrywkowych, ciągników z przednim systemem załadowczym i pojazdów zbudowanych na ramie sprzętu do prac ziemnych).
Jakie są kategorie homologacyjne pojazdów?
Na świadectwie homologacji widnieje oznaczenie, które określa typ pojazdu oraz jego przeznaczenie. Jakie kategorie homologacyjne pojazdów można wyróżnić?
- Kategoria M – samochody osobowe (pojazdy posiadające co najmniej cztery koła, przeznaczone do przewozu osób).
- Kategoria N – auta ciężarowe (pojazdy posiadające co najmniej cztery koła, przeznaczone do transportu ładunków).
- Kategoria O – przyczepy i naczepy.
- Kategoria L – motocykle i motorowery (posiadające dwa, trzy lub cztery koła).
- Kategoria R – przyczepy rolnicze.
- Kategoria T – ciągniki rolnicze.
- Kategoria S – wymienne urządzenia ciągnięte (pojazdy stosowane w rolnictwie i leśnictwie, przeznaczone do ciągnięcia przez ciągnik).
Kto wydaje świadectwo homologacji pojazdu i jak je uzyskać?
Jeżeli posiadasz pojazd, który na podstawie wyżej wymienionych warunków wymaga jednostkowego dopuszczenia do ruchu drogowego, zapewne zastanawiasz się, skąd wziąć świadectwo homologacji samochodu i jak wygląda procedura jego uzyskania. Wydawaniem świadectw homologacyjnych zajmuje się Transportowy Dozór Techniczny właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Dokument możesz otrzymać w kilku prostych krokach:
- Wypełnij wniosek homologacyjny i przygotuj dokumenty informacyjne pojazdu, jego części lub wyposażenia (w zależności od tego, na co chcesz uzyskać homologację).
- Wykonaj badanie homologacyjne w jednej z uprawnionych placówek wskazanych na stronie TDT.
- Uiść opłatę na konto TDT (ok. 200-1600 zł, zależnie od przedmiotu homologacji).
- Złóż wniosek i pełną dokumentację (łącznie z protokołem i sprawozdaniem z badania) w placówce TDT (możesz to zrobić również za pośrednictwem poczty lub uprawnionego przedstawiciela).
- Odbierz świadectwo homologacji pojazdu – zostanie wydane w ciągu maksymalnie 30 dni.
Homologacja a ubezpieczenie pojazdu
Jeżeli wprowadziłeś w swoim pojeździe zmiany wymagające homologacji, mogą one wpłynąć również na OC/AC. Warto jak najszybciej zgłosić się z uzyskanym świadectwem do swojego doradcy ubezpieczeniowego, by sprawdzić, czy składka wymaga rekalkulacji. Zaniedbanie może doprowadzić do nieporozumienia z ubezpieczycielem i wypłacenia nieadekwatnej kwoty odszkodowania lub nawet odmowy.
Jeżeli chcesz porozmawiać z ekspertem i poznać najkorzystniejsze oferty ubezpieczeniowe dla swojego pojazdu, skontaktuj się z Doradcą Klienta! Na naszej mapie placówek znajdziesz biuro w Twojej okolicy.
Źródło:
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.