Jeżeli otrzymamy mandat karny, warto uregulować płatność w terminie, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Podpowiadamy, jak zapłacić mandat przez internet krok po kroku.
Spis treści
- Metody płatności za mandat
- Płatność za mandat online – jak zapłacić mandat przelewem?
- Termin płatności mandatu
- Ochrona prawna dla kierowcy
Mandat może być nałożony zarówno podczas bezpośredniej interwencji policji, jak i na podstawie zapisu z fotoradaru. Z chwilą, gdy zostanie przyjęty, powstaje obowiązek jego opłacenia. Warto wiedzieć, że należną kwotę możemy uiścić na kilka sposobów:
- gotówką (podczas interwencji),
- kartą lub kodem BLIK (podczas interwencji),
- przelewem tradycyjnym (blankiet dołączony do mandatu),
- przelewem elektronicznym.
Płatność za mandat online – jak zapłacić mandat przelewem?
Płatność za mandat online jest możliwa dla każdego, kto korzysta z internetowych lub mobilnych usług bankowych. Jak zapłacić mandat przelewem? Oto instrukcja krok po kroku.
- Zaloguj się do serwisu transakcyjnego.
- Wybierz opcję oznaczoną jako przelew podatkowy lub przelew do urzędu skarbowego, a następnie skorzystaj z formularza na mandaty.
- Uzupełnij formularz przelewu na podstawie danych zawartych w blankiecie, który znajduje się przy mandacie. Zwróć uwagę na typ identyfikatora – to Twój numer PESEL, a jako tytuł przelewu podaj identyfikator zobowiązania (mandat ma serię i numer oznaczone na druku).
- Upewnij się, czy wszystkie dane zostały wprowadzone prawidłowo.
- Potwierdź zlecenie przelewu.
Zapłacenie mandatu gotówką lub kartą jeszcze podczas interwencji to wygodne rozwiązanie, które pozwala szybko mieć płatność z głowy. Jednak z różnych powodów nie zawsze możemy wybrać natychmiastową płatność – dotyczy to również sytuacji, kiedy mandat otrzymujemy np. pocztą.
Jaki jest termin płatności mandatu?
- do 7 dni – w przypadku pokwitowanego odbioru mandatu wystawionego podczas interwencji
- do 14 dni – w przypadku wystawienia mandatu zaocznie (dotyczy m. in. pozostawienia mandatu za wycieraczką czy przesłania go pocztą)
Mandat warto opłacić w terminie, aby uniknąć potencjalnych konsekwencji, takich jak ponaglenia ze strony urzędu skarbowego, wpis do Krajowego Rejestru Dłużników czy potrącenie zaległej kwoty z rozliczenia podatkowego lub nawet z dochodu (np. wynagrodzenie za pracę czy renta). Przedawnienie mandatu następuje dopiero po 3 latach – zazwyczaj jest to czas wystarczający na przeprowadzenie wszelkich czynności urzędowych prowadzących do uiszczenia należności.
Nawet najpilniejsze przestrzeganie zasad ruchu drogowego nie jest w stanie zagwarantować nam całkowitego braku problemów. Czasami losowe okoliczności mogą doprowadzić do sytuacji, która może mieć poważne konsekwencje. Na wypadek takich zdarzeń warto mieć ubezpieczenie ochrony prawnej dla kierowcy. Może ono zapewnić profesjonalną pomoc prawną w sytuacjach takich, jak np.:
- obrona przed sądem w razie popełnienia wykroczenia drogowego,
- dochodzenie odszkodowania od mechanika w razie nienależycie wykonanej naprawy pojazdu,
- odwołanie od mandatu w razie niesłusznego wystawienia.
Przykład takiego produktu możesz sprawdzić np. w tym artykule.
Chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu ochrony prawnej dla kierowcy? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci wybrać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.