Podpowiadamy, kiedy pilot drona musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Spis treści
OC drona – obowiązkowe dla kogo?
Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, to urządzenia coraz popularniejsze ze względu na ich dostępność, innowacyjność i użyteczność w wielu dziedzinach. Znajdują zastosowanie m. in. w monitoringu czy nadzorowaniu dróg przez policję, ale też w rozrywce i turystyce (np. do robienia pokazów lub ciekawych ujęć fotograficznych lub filmowych). Drony są łatwe w obsłudze, a różnorodność dostępnych na rynku modeli umożliwia dobranie produktu odpowiedniego do potrzeb zarówno eksperta, jak i amatora czy nawet dziecka. Jednak niezależnie od tego, kto i w jakim celu korzysta z bezzałogowego statku powietrznego, podobnie jak każde inne narzędzie może on spowodować szkodę, np. poprzez zderzenie z innym obiektem lub człowiekiem.
W Polsce OC pilota drona obowiązkowe jest dla urządzeń o masie powyżej 20 kg, jednak warto pamiętać, że w innych państwach przepisy mogą wymagać ubezpieczenia również w przypadku lżejszych modeli. Jeżeli chcesz używać drona np. podczas zagranicznej wycieczki, koniecznie sprawdź miejscowe regulacje prawne dotyczące uprawnień do sterowania, zgłaszania lotów, a także ubezpieczenia.
Posiadając ubezpieczenie OC, pilot drona ma zapewnioną ochronę na wypadek szkód:
- na mieniu (np. szyby, lampy, pojazdy),
- na osobie (spowodowanie uszczerbku na zdrowiu postronnej osoby podczas manewrowania).
Wybierając polisę, warto zwrócić uwagę na jej zakres terytorialny – może on obejmować Polskę lub cały świat (poza państwami, które mają szczególne regulacje dotyczące użytkowania dronów, np. USA, Kanada i Japonia). Równie ważna jest suma ubezpieczenia – jej wysokość jest jednocześnie limitem finansowej odpowiedzialności towarzystwa i może mieć szczególne znaczenie w przypadku szkód wyrządzonych za granicą ze względu na przewalutowanie.
Więcej na temat OC pilota drona oraz zasad bezpieczeństwa związanych z użytkowaniem bezzałogowego statku powietrznego możesz przeczytać w tym artykule.
Nawet jeżeli używasz swojego drona wyłącznie do celów rekreacyjnych, wciąż warto mieć ubezpieczenie OC. Pilot drona ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody spowodowane przez niewłaściwe sterowanie lub utratę panowania nad sprzętem. Szkody podczas użytkowania drona mogą przydarzyć się nawet doświadczonym pilotom. Warto pamiętać również o tym, że na sterowność i ryzyko wyrządzenia szkody mogą wpłynąć losowe warunki, np. nagły podmuch powietrza. W przypadku braku polisy takie sytuacje mogą wiązać się z konsekwencjami finansowymi, które odczuje Twój portfel. Z kolei OC pilota drona jest w stanie zagwarantować pokrycie kosztów związanych ze szkodą przez ubezpieczyciela – to znaczy, że w razie np. uszkodzenia czyjegoś mienia nie będziesz płacić za naprawę z własnych środków.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat OC pilota drona lub ubezpieczyć swój sprzęt na wypadek uszkodzenia? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz najkorzystniejsze oferty i poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.