Szkody komunikacyjne kosztują coraz więcej

8 lutego 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Zmniejsza się ilość szkód, ale wzrastają koszty – świadczy o tym podsumowanie Polskiej Izby Ubezpieczeniowej za trzy kwartały 2023 roku. Przedstawiamy najważniejsze wnioski płynące z raportu.

Blisko 40% wypłat to szkody komunikacyjne
W okresie, którego dotyczy raport PIU, ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 33,1 mld zł, z czego niemal 40% (aż 13,2 mld zł) to odszkodowania i świadczenia z ubezpieczeń komunikacyjnych OC/AC. Warto zwrócić uwagę, że tego typu szkody dotyczą nie tylko pojazdów, ale też mienia (np. słupek, bramka, rzeczy osobiste) oraz zdrowia i życia uczestników wypadków. Biorąc pod uwagę wyłącznie szkody majątkowe i osobowe, wypłaty z OC/AC stanowią aż 63,4% odszkodowań i wynoszą prawie 10% więcej niż rok wcześniej.

OC – średni koszt szkody a składka
Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego jest obowiązkowe, dlatego szczególnie interesujące są dane dotyczące tego rodzaju polis. Według danych gromadzonych przez PIU, średnia wysokość szkody z OC systematycznie wzrasta. Najnowsze raporty z 2023 roku wskazują, że sięga 9,5 tys. zł, a w analogicznych okresach lat 2022 i 2021 wynosiła kolejno 8,2 i 7,8 tys. zł. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do wartości średniej szkody, wysokość przeciętnej składki OC nie rośnie aż tak szybko – obecnie wynosi tylko 510 zł, a rok wcześniej 496 zł.

Dlaczego szkody samochodowe drożeją?
Względem zeszłego roku o blisko 8% wzrosły koszty związane ze szkodami z OC i 11% w przypadku szkód likwidowanych z polis AC. Wzrost średniego kosztu szkody samochodowej bez wątpienia wiąże się z drożeniem części oraz usług naprawczych. W obecnej sytuacji ekonomicznej Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeniowej, przewiduje utrzymanie tego trendu. Częściowo pokazują to również statystyki dotyczące ubezpieczenia AC – w analizowanym okresie zawarto ok. 13% mniej polis AC niż w analogicznym okresie poprzedzającego roku, za to ze względu na wyższą wartość ubezpieczonych pojazdów suma składek AC wyniosła ponad 15% więcej niż rok wcześniej.

Drożeje nie tylko naprawa, ale też usługi assistance, np. holowanie czy pojazd zastępczy. Dlatego warto mieć ubezpieczenie, które w razie kłopotów na drodze zapewni szybką i skuteczną pomoc, jednocześnie nie nadwyrężając portfela. Poznaj najlepsze oferty ubezpieczeń komunikacyjnych w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.