Kary za brak OC w 2024 roku

6 lutego 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Od stycznia obowiązują nowe stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, zaś w drugiej połowie roku – czyli 1 lipca – ponownie wzrosną. Zmiany w wysokości tych kwot wynikają z podnoszenia płacy minimalnej, która stanowi podstawę taryfikacji.

Spis treści

Kary za brak OC w 2024 roku

Wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych zależy od trzech czynników, a są nimi:

  • aktualna płaca minimalna,
  • rodzaj pojazdu,
  • czas przerwy w ubezpieczeniu.

Ponieważ połowie 2024 roku płaca minimalna wzrośnie, zaktualizowane zostaną również stawki kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ich wysokość będzie wynosić odpowiednio w pierwszej i drugiej połowie roku:

Jak uniknąć kary za brak OC?

Posiadanie pojazdu mechanicznego, który bierze udział w ruchu drogowym ( m. in. samochód, motocykl, ciągnik czy kombajn), oznacza konieczność posiadania ubezpieczenia OC, które zapewnia pokrycie szkód w razie ewentualnego spowodowania wypadku. Za monitorowanie polis OC p.p.m., nakładanie kar w razie braku oraz likwidację szkód spowodowanych przez nieubezpieczone pojazdy odpowiada UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Nawet 1-dniowa przerwa w OC powoduje nałożenie kary, ponieważ ubezpieczenie musi być ciągłe, aby zapewniać ochronę potencjalnym poszkodowanym w każdym momencie. Jeżeli zaszła przerwa w ubezpieczeniu, UFG niechybnie zareaguje. Rzadko zdarza się, że kara jest nakładana niesłusznie, np. ze względu na brak informacji o polisie w systemie. Jeżeli zdarzy Ci się taka sytuacja, wystarczy się odwołać i przedstawić dokumenty potwierdzające terminowe zawarcie polisy i posiadanie ciągłej ochrony ubezpieczeniowej. Więcej na temat przerwy w ubezpieczeniu OC możesz przeczytać w tym artykule.

Aplikacja ubezpieczeniowa – Twoje polisy i przeglądy

Jedynym sposobem, aby skutecznie uchronić się przed karą za brak OC p.p.m. nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, jest posiadanie ciągłego ubezpieczenia. O sprawach związanych z kontynuacją polisy OC trzeba pamiętać każdego roku, a dodatkowo w szczególnych okolicznościach, związanych np. z formalnościami po zakupie samochodu lub śmiercią właściciela auta.

Z aplikacją ubezpieczeniową SPECTRUM mobile nie musisz pamiętać o ważnych datach. Możesz otrzymywać przypomnienia o kończących się polisach i przeglądach swojego pojazdu, a także domu czy mieszkania. Pobierz SPECTRUM mobile ze sklepu Google Play lub App Store i odkryj świat ubezpieczeń w swoim smartfonie!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.