Intercooler to element występujący przy silnikach z turbodoładowaniem. Wyjaśniamy, jak działa oraz po czym poznać awarię.
Spis treści
- Intercooler – co to jest?
- Zepsuty intercooler – objawy
- Czym grozi jazda z uszkodzonym intercoolerem?
- Skorzystaj z ochrony AC+assistance
Intercooler to chłodnica powietrza doładowującego, która najczęściej jest montowana pomiędzy turbosprężarką a silnikiem. Jej działanie w całości koncentruje się na schładzaniu powietrza z turbosprężarki, jednak nie każdy pojazd z silnikiem turbo ma zamontowany intercooler. Co daje zastosowanie tego elementu? Chłodzenie powietrza doładowującego korzystnie wpływa na działanie całego układu, przeciwdziałając zwiększeniu temperatury przez działanie turbosprężarki. Warto pamiętać, że to właśnie od temperatury zależy gęstość powietrza i zawartość tlenu w mieszance paliwowo-powietrznej. Zapewniane przez intercooler chłodzenie powietrza z turbosprężarki może zapewnić wzrost mocy. Tymczasem silnik turbo bez intercoolera nie może poszczycić się takimi wynikami, ponieważ wysoka temperatura powstająca podczas pracy turbiny obniża jakość powietrza, które wchodzi w reakcję z paliwem.
Awarie intercoolera najczęściej mają charakter mechaniczny – ze względu na miejsce montażu (tuż za przednim zderzakiem) chłodnica turbosprężarki jest podatna na uderzenie przez np. odpryskujące spod kół kamienie. Objawy uszkodzenia intercoolera to najczęściej:
- obniżenie mocy silnika,
- większe zużycie paliwa,
- słabsza reakcja na nacisk pedału gazu,
- szarpanie lub świst powietrza podczas przyspieszania,
- dymienie z rury wydechowej,
- zabrudzenie okolic intercoolera olejem.
Czym grozi jazda z uszkodzonym intercoolerem?
Jazda z uszkodzonym intercoolerem może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak awaria turbosprężarki lub nawet silnika. Konsekwencje związane z zaniedbaniem naprawy intercoolera mogą sprawić, że u mechanika zapłacimy znacznie więcej – koszty zreperowania całego silnika mogą sięgać bardzo wysokich kwot. Dlatego jeżeli zauważymy objawy awarii chłodnicy powietrza doładowującego, warto jak najszybciej zdiagnozować i naprawić usterkę u mechanika.
Skorzystaj z ochrony AC+assistance
Nagłe kłopoty z autem to nie tylko konieczność wyłożenia dodatkowych pieniędzy, ale też często utrudnienie w codziennym życiu – zwłaszcza jeśli korzystamy z pojazdu np. dojeżdżając do pracy. Dlatego warto posiadać kompleksowe ubezpieczenie AC z assistance, dzięki któremu w razie awarii lub zdarzenia drogowego będziemy mogli bezproblemowo skorzystać z szerokiego wachlarza rozwiązań, takich jak holowanie (w Polsce nawet bez limitu km), naprawa auta czy pojazd zastępczy. Dodatkowo assistance zapewnia pakiet usług związanych z uruchomieniem samochodu na miejscu, np. wymiana koła, dowóz paliwa, a także naładowanie lub dostarczenie nowego akumulatora.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że w razie problemów z autem otrzymasz szybką pomoc, wybierz odpowiednią polisę. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum dopasujemy wariant ochrony do Twoich wymagań i pomożemy znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.