Wyjaśniamy, co zawiera obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i o czym warto pamiętać, wyjeżdżając swoim autem za granicę.
Spis treści
- Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?
- Jakie dokumenty trzeba wozić w samochodzie?
- Kary za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu
- Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą
- Z assistance nie zostaniesz na lodzie
Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?
Użytkowanie pojazdu wiąże się z koniecznością przestrzegania zasad, które są stworzone z myślą o bezpieczeństwie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wiedząc, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu, możemy nie tylko uniknąć mandatu, ale też sprawnie zareagować w sytuacji zagrożenia, korzystając z dostępnych rozwiązań.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce obejmuje:
- czytelne tablice rejestracyjne,
- trójkąt ostrzegawczy,
- sprawną gaśnicę.
Choć polskie przepisy tego nie wymagają, wielu kierowców dodatkowo wyposaża swoje auto w apteczkę umożliwiającą udzielenie pierwszej pomocy oraz kamizelkę odblaskową, dzięki której można bezpiecznie poruszać się po zmroku np. w sytuacji, kiedy trzeba udać się pieszo na stację paliw.
Jakie dokumenty trzeba wozić w samochodzie?
Poruszając się po kraju, nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy ani dowodu rejestracyjnego – wystarczy jedynie dokument tożsamości (np. dowód osobisty tradycyjny lub w aplikacji mObywatel). Na podstawie Twoich danych oraz numeru rejestracyjnego pojazdu, funkcjonariusze policji będą mogli znaleźć w bazie CEPiK wszystkie potrzebne informacje o pojeździe oraz Twoich uprawnieniach do kierowania.
Kary za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu
Policja może nałożyć mandat o wysokości zgodnej z aktualną taryfikacją w sytuacjach takich, jak:
- brak trójkąta ostrzegawczego lub sprawnej, nieprzeterminowanej gaśnicy,
- niewłaściwe utrzymanie tablic rejestracyjnych (np. zakrywanie, ozdabianie i inne defekty wpływające na czytelność),
- niewłaściwe stosowanie tablic rejestracyjnych (m. in. zamontowanie zmniejszonych tablic do standardowych ramek, nieprawidłowy montaż lub montaż w niewłaściwym miejscu),
- niewłaściwe sygnalizowanie postoju (np. brak lub błędne ustawienie trójkąta ostrzegawczego).
Oprócz tego, brak obowiązkowego wyposażenia samochodu podczas okresowego przeglądu skutkuje niedopuszczeniem pojazdu do ruchu. Dlatego warto przed badaniem kontrolnym upewnić się, czy gaśnica i trójkąt są na miejscu.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą
Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą często dotyczy akcesoriów, które nie są wymagane w Polsce. Warto wiedzieć, że w państwach, które ratyfikowały Konwencję Wiedeńską, obowiązkowe wyposażenie pojazdu jest zależne od kraju, w którym jest on zarejestrowany. Przykładowo, jeżeli pojedziemy do takiego państwa na wycieczkę naszym autem zarejestrowanym w Polsce, to w kwestii obowiązkowego wyposażenia dotyczą nas zasady polskiego prawa, a tamtejsi funkcjonariusze nie mogą wystawić mandatu za brak np. apteczki, kamizelki odblaskowej czy zapasowego koła. O dodatkowych akcesoriach musimy jednak pamiętać, jeżeli wybieramy się samochodem do państwa, które nie jest sygnatariuszem tej konwencji.
Niezależnie od celu podróży, za granicę koniecznie powinniśmy wziąć prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Policjanci w innych państwach nie mają dostępu do polskiej bazy CEPiK, a za brak dokumentów możesz otrzymać mandat.
Warto wziąć ze sobą również dane ubezpieczenia OC. W większości europejskich krajów wystarczy mieć polską polisę, ale przejazd przez niektóre państwa (np. Albania i Macedonia) może wymagać wyrobienia Zielonej Karty, czyli międzynarodowego dokumentu ubezpieczeniowego (więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule).
Z assistance nie zostaniesz na lodzie
W samochodzie warto mieć nie tylko gaśnicę, trójkąt czy apteczkę, ale też pewność, że w razie problemów w podróży otrzymasz wsparcie. Koszty pomocy drogowej potrafią sięgać wysokich kwot, na które nie zawsze jesteśmy przygotowani – dlatego warto zainwestować w ubezpieczenie assistance. W ramach polisy ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty usług, takich jak m. in.:
- holowanie (w Polsce nawet bez limitu km),
- ładowanie lub wymiana akumulatora,
- wymiana żarówki, opony itp.,
- dowóz paliwa,
- pojazd zastępczy.
Chcesz sprawdzić rozwiązania ubezpieczeniowe, które sprawdzą się w Twojej sytuacji? Pomożemy Ci dopasować assistance na cały rok lub wyjazd. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.