Ubezpieczenie dziecka – w szkole czy indywidualnie?

14 sierpnia 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Sprawdź, czym różni się ubezpieczenie dziecka w szkole od indywidualnej polisy. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Spis treści

Czy ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe?

Zwyczaj ubezpieczania dzieci jest powszechny – jednak nie ze względu na formalny obowiązek, ale wsparcie, jakie ubezpieczyciel może zapewnić w trudnej sytuacji związanej z nieszczęśliwym wypadkiem lub poważną chorobą. Ubezpieczenie dziecka w szkole nie jest obowiązkowe. Nie ma przepisów, które wymagałyby od rodzica lub opiekuna zawarcia takiej polisy, zatem decyzja o przystąpieniu do niej jest dobrowolna.

Jako rodzic lub opiekun prawny możesz zdecydować, czy w i jaki sposób chcesz ubezpieczyć dziecko. Możesz wybrać np. grupową polisę szkolną lub jeden z wielu wariantów indywidualnie dopasowanej ochrony.

Ubezpieczenie dziecka w szkole – co obejmuje?

Jedną z możliwości jest ubezpieczenie dziecka w szkole. Co obejmuje tego typu ochrona? Grupowa polisa dla uczniów szkoły zazwyczaj jest skonstruowana w taki sposób, aby w atrakcyjnej cenie zapewnić podstawowe świadczenia w razie np.:

  • trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • pobytu w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Dokładny zakres ochrony oraz wysokość składki zależy od tego, co szkoła wynegocjowała z ubezpieczycielem, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładniej poznać ofertę.

Ubezpieczenie dla dziecka – w szkole czy indywidualnie?

Grupowe ubezpieczenie NNW dziecka w szkole to wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy pasuje nam zakres ochrony i składka, jednak nie sprawdzi się, jeżeli mamy inne oczekiwania np. co do sumy ubezpieczenia lub wsparcia udzielanego przez towarzystwo.

Indywidualne NNW dla dziecka to elastyczny produkt, który możemy precyzyjnie dopasować do naszych wymagań – umożliwia zarówno wykupienie podstawowego wariantu w bardzo atrakcyjnej cenie, jak i kompleksową ochronę, która może zawierać dodatkowe opcje:

  • świadczenie w razie poważnego zachorowania,
  • dzienne świadczenie za pobyt szpitalu w wyniku wypadku lub choroby,
  • pokrycie kosztów, np. leczenia i rehabilitacji, leków i akcesoriów medycznych, odbudowy stomatologicznej czy operacji plastycznej (jeżeli są potrzebne po wypadku),
  • ochronę podczas uprawiania sportów (również zawodowo i wyczynowo),
  • assistance medyczny, czyli pakiet usług obejmujący m. in. transport specjalistyczny, wizyty domowe czy dowóz leków,
  • ubezpieczenie od hejtu w internecie.

Czy dziecko może mieć więcej niż jedno ubezpieczenie?

Jeśli wykupisz ubezpieczenie dla dziecka w szkole, to nie wyklucza zawarcia polisy indywidualnej. Ubezpieczenia osobowe dopuszczają możliwość istnienia kilku polis zawartych na rzecz jednej osoby, co więcej, część świadczeń można pobierać ze wszystkich posiadanych pakietów ochronnych. Przykładowo, w razie wypadku możesz otrzymać świadczenie za uszczerbek na zdrowiu od wszystkich ubezpieczycieli, ale u tylko jednego możesz ubiegać się refundację poniesionych kosztów. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do usług czy produktów, wartości zdrowia i życia nie można wyrazić w kwocie pieniężnej.

Twoje dziecko może zatem korzystać zarówno z ubezpieczenia w szkole, jak i indywidualnego NNW. Możesz je dopisać również np. do swojego ubezpieczenia pracowniczego lub rodzinnej polisy, aby korzystać z jeszcze pełniejszej ochrony.

NNW na miarę potrzeb dziecka

Szukasz polisy idealnie dopasowanej do potrzeb dziecka i Twoich wymagań? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównamy najlepsze oferty i pomożemy Ci dobrać idealny wariant ochrony. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.