Trwały uszczerbek na zdrowiu – co to znaczy?

16 lutego 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Wyjaśniamy, czym jest trwały uszczerbek na zdrowiu w rozumieniu polisy ubezpieczeniowej.

Spis treści

Trwały uszczerbek na zdrowiu – definicja

W polisach typu NNW i innych zawierających ten element ubezpieczenia (np. turystyczna, zdrowotna) często występuje pojęcie takie, jak trwały uszczerbek na zdrowiu. Co to oznacza?

Naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności lub funkcji narządów bądź organów – to właśnie trwały uszczerbek na zdrowiu. Definicja ujęta w dokumentach ubezpieczeniowych może brzmieć enigmatycznie, dlatego warto sprawdzić dołączoną do polisy tabelę, która zawiera szczegółową listę uszkodzeń ciała oraz wskazuje, jaki procent sumy ubezpieczenia przysługuje Ci w razie doznania określonej szkody. Do często spotykanych rodzajów uszczerbku należą skutki m. in.:

 • złamania, zwichnięcia, skręcenia lub innego uszkodzenia układu kostnego,
 • ubytku tkanek miękkich,
 • uszkodzenia gałki ocznej,
 • urazu małżowiny usznej,
 • zatrucia chemicznego,
 • uszkodzenia mózgu,
 • utraty części ciała.

Trwały uszczerbek na zdrowiu z progresją – co to oznacza?

Trwały uszczerbek na zdrowiu z progresją to szczególna kategoria przypadków, w których ubezpieczony może otrzymać zamiast zwykłego odszkodowania tzw. świadczenie progresywne, czyli odpowiednio powiększone. Informację o tym, jakie sytuacje kwalifikują się do tej kategorii oraz w jaki sposób ubezpieczyciel oblicza wysokość wypłaty, są dostępne w warunkach ubezpieczenia. Świadczenie progresywne może być związane z uszkodzeniem kilku części ciała podczas jednego wypadku lub może przysługiwać w przypadkach takich, jak np.:

 • utrata dominującej ręki,
 • porażenie lub utrata co najmniej dwóch kończyn,
 • obustronna utrata wzroku, słuchu lub mowy,
 • utrata lub upośledzenie funkcji obu nerek,
 • zaburzenia psychiczne wymagające stałej opieki.

Odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu

Nagła utrata sprawności i problemy ze zdrowiem mogą spowodować konieczność zmian w życiu – na pewien czas lub nawet na stałe. Niestety, to zazwyczaj wiąże się z potrzebami finansowymi, dlatego warto mieć ubezpieczenie. Trwały uszczerbek na zdrowiu można objąć ochroną w ramach różnego rodzaju polis zdrowotnych, a w szczególności NWW. To niezbędny element ubezpieczenia dla osób wykonujących ryzykowne zawody (np. strażak) lub uprawiających sporty ekstremalne. Ponieważ wypadek może zdarzyć się w podróży, tego rodzaju ubezpieczenie stanowi podstawę polis turystycznych i wówczas obejmuje koszty leczenia za granicą. Z kolei NNW kierowcy i pasażera to warty uwagi dodatek do polisy OC/AC. Ubezpieczenie, które zapewni nam pomoc w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu możemy zawrzeć również w dowolnych okolicznościach, np. indywidualnie lub jako element kompleksowej polisy zdrowotnej dla siebie lub całej rodziny.

Aby otrzymać odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela oraz przedstawić pełną dokumentację medyczną. Jeżeli ubezpieczenie obejmuje dodatkowe świadczenia, takie jak np. zwrot kosztów leczenia czy zakupu akcesoriów medycznych, warto zachować rachunki potwierdzające poniesione koszty – na ich podstawie otrzymamy dodatkowe środki.

Najlepsze NNW? Poznaj rozwiązania dostępne tylko u nas

Wybierając polisę NNW, warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość świadczeń, ale też dodatkowe usługi i katalog ubezpieczonych zdarzeń. Oferta tego typu ubezpieczeń jest bardzo bogata i umożliwia dopasowanie wariantu ochrony do swoich oczekiwań. Warto porównać jak najwięcej rozwiązań, aby wybrać to, co najlepsze.

Tylko w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum możesz skorzystać z wyjątkowych wariantów ubezpieczenia NNW, które zapewniają:

 • ochronę w razie wypadków komunikacyjnych nie tylko jako kierowca czy pasażer, ale też pieszy (czytaj więcej),
 • dzienne świadczenie za pobyt na zwolnieniu lekarskim (L4) – 100 zł za dzień, nawet do 9000 zł (czytaj więcej).

Chcesz znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie dla siebie? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.