AC na motocykl – czy warto?

9 kwietnia 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Podpowiadamy, co obejmuje AC na motocykl, ile kosztuje i dlaczego warto wykupić polisę dla swojego jednośladu.

Dlaczego warto wykupić AC na motocykl?
Posiadanie motocykla to oczywiście wielka przyjemność, ale też pewne obowiązki. Tak jak każdy inny pojazd mechaniczny, motocykl wymaga wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku lub innego nieszczęśliwego zdarzenia, to może się okazać, że samo ubezpieczenie OC będzie niewystarczające. Chroni ono tylko poszkodowanego – to znaczy, że pokryje roszczenia osoby trzeciej, jeżeli jesteśmy sprawcą kolizji lub wypadku. W takiej sytuacji pieniądze na naprawę swojego motocykla będzie trzeba wyłożyć z własnej kieszeni. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że motocykl jest przecież narażony także na inne zdarzenia, takie jak kradzież, grad czy wandalizm. Aby ochronić się przed finansowymi konsekwencjami tego typu sytuacji, warto rozważyć zakup polisy AC na motocykl.

AC na motocykl – co obejmuje i jak działa?
Ubezpieczenie AC gwarantuję ochronę w przypadku następujących zdarzeń:

  • kradzież pojazdu lub jego części,
  • uszkodzenie lub szkoda całkowita powstała w wyniku wypadku drogowego,
  • uszkodzenia oraz całkowite zniszczenie pojazdu przez wandala,
  • uszkodzenie albo całkowite zniszczenie w wyniku działania sił przyrody.

Wyżej wymienione zdarzenia dotyczą pełnego zakresu AC (All Risk). Tak samo jak w przypadku samochodów osobowych, dla motocykli dostępne są 2 warianty rozliczenia szkody: serwisowy oraz kosztorysowy. Dodatkowo zakres ochrony można rozszerzyć m. in. o:

  • stałą i nieredukcyjną sumę ubezpieczenia, dzięki której wartość pojazdu na polisie nie zmieni się w czasie ochrony – to znaczy, że szkody będą rozliczane według wartości pojazdu z dnia zawarcia polisy,
  • ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych, np. odzież, kufry, sakwy czy tank bagi.

Dla motocyklistów, którzy szukają optymalnego zakresu ubezpieczenia z atrakcyjną składką, wartym zainteresowania rozwiązaniem jest tzw. mini AC. Zapewnia ochronę w podstawowym zakresie, np. tylko w przypadku kradzieży lub uszkodzenia pojazdu w wyniku działania żywiołów.

Ile kosztuje AC na motocykl?
Cena ubezpieczenia AC na motocykl jest wyliczana indywidualnie. Na wysokość składki wpływa zakres polisy, a także inne czynniki, np. wypracowane zniżki, okres posiadania prawa jazdy czy parametry i wartość ubezpieczanego pojazdu. Chcesz sprawdzić dostępne rozwiązania ubezpieczeniowe dla swojego motocykla? W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum doradzimy, jak odpowiednio zabezpieczyć Twój pojazd i przygotujemy ofertę indywidulanie dopasowaną do Twoich potrzeb. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.