Sprawdź, czy OC przedłuża się automatycznie w Twojej sytuacji.
Spis treści
- Dlaczego polisa OC przedłuża się automatycznie?
- Kiedy OC przedłuża się automatycznie?
- Kiedy polisa OC się nie wznawia?
- Zalety i wady automatycznego przedłużenia OC
- Czy można wypowiedzieć automatyczne wznowienie OC?
- Jak świadomie zarządzać przedłużeniem polisy OC?
Dlaczego polisa OC przedłuża się automatycznie?
Polisa OC przedłuża się automatycznie, aby zminimalizować ryzyko związane z brakiem ubezpieczenia pojazdu. W świetle przepisów polskiego prawa, właściciele pojazdów mechanicznych są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia OC – zapewnia ono pokrycie kosztów szkód, które zostały spowodowane w związku z ruchem pojazdu. Brak ubezpieczenia niesie poważne konsekwencje, takie jak grzywna nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i konieczność pokrycia roszczeń osoby poszkodowanej z własnej kieszeni. Właśnie dlatego tak często stosowanym rozwiązaniem jest automatyczne przedłużenie polisy OC, które zapobiega utracie ochrony na skutek np. niedopatrzenia.
Kiedy OC przedłuża się automatycznie?
Polisa OC przedłuża się automatycznie jako standardowy element praktyki ubezpieczycieli. Najpierw jednak ubezpieczony otrzymuje przypomnienie ok. 30 dni przed wygaśnięciem polisy. Po upływie tego terminu ubezpieczyciel wznowi ochronę na kolejny rok, chyba że złożysz wypowiedzenie lub zajdą inne okoliczności, które powodują brak możliwości przedłużenia umowy.
Kiedy polisa OC się nie wznawia?
Polisa OC nie wznawia się automatycznie w określonych sytuacjach, kiedy:
- korzystasz OC po poprzednim właścicielu pojazdu – po zakupie używanego auta możesz korzystać z polisy OC zbywcy aż do jej wygaśnięcia, ale umowa nie wznowi się automatycznie (więcej o tym, co dzieje się z ubezpieczeniem po kupnie-sprzedaży pojazdu, przeczytasz w tym wpisie),
- masz zaległości w spłacie ratalnej składki za OC – ubezpieczyciel zapewni Ci automatyczne wznowienie ochrony tylko wtedy, kiedy poprzednia polisa jest w całości opłacona,
- polisa OC jest krótkoterminowa – możliwość automatycznego przedłużenia ochrony dotyczy wyłącznie całorocznych umów,
- postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne wobec ubezpieczyciela – również w sytuacji, gdy wniosek o upadłość zostanie odrzucony z powodu niewystarczających środków na pokrycie kosztów postępowania.
Zalety i wady automatycznego przedłużenia OC
Automatyczne przedłużenie polisy OC jest popularnym rozwiązaniem, które ma swoje zalety, ale także wiąże się z pewnymi ryzykami. Warto świadomie podejść do tego mechanizmu, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i korzystać z niego w sposób pożyteczny dla siebie.
Jako zalety automatycznego przedłużenia polisy OC warto wskazać:
- minimalizacja ryzyka zapomnienia o przedłużeniu polisy – wielu kierowców zapomina o konieczności odnowienia polisy OC, a automatyczne przedłużenie eliminuje ten problem i zapewnia ciągłość ubezpieczenia bez stresu związanego z pilnowaniem terminów,
- ciągłość ochrony ubezpieczeniowej – dzięki automatycznemu wznowieniu ochrony nie musisz martwić się o przerwę w ubezpieczeniu, która mogłaby skutkować karą finansową od UFG,
- oszczędność czasu – proces automatycznego odnowienia polisy OC jest prosty i nie wymaga od Ciebie żadnych działań, to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób zapracowanych lub mających tendencję do zapominania o terminach,
- brak dodatkowych formalności – wszystko odbywa się automatycznie na podstawie danych, które ubezpieczyciel już posiada.
Z kolei wady automatycznego przedłużenia OC to:
- możliwość przegapienia lepszej oferty – stawiając na automatyczne przedłużenie polisy OC, możesz stracić szansę na znalezienie korzystniejszej oferty u innego ubezpieczyciela,
- potencjalna zmiana wysokości składki – nie zawsze składka w automatycznie przedłużonej polisie pozostaje taka sama, a jej wzrost może wynikać z różnych czynników, np. podwyższenia taryf lub utraty zniżek,
- ryzyko związane z zaległościami w płatnościach – jeśli masz nieuregulowane zaległości w opłacaniu składki za poprzednią polisę, automatyczne przedłużenie nie dojdzie do skutku.
Czy można wypowiedzieć automatyczne wznowienie OC?
Możesz wypowiedzieć automatycznie wznowioną polisę OC, np. w sytuacji, kiedy przegapisz termin wznowienia, ale później znajdziesz korzystniejszą ofertę. Wtedy masz możliwość złożenia tzw. wypowiedzenia w trybie podwójnego ubezpieczenia. Najpierw zakup nową polisę, a potem złóż wypowiedzenie automatycznie wznowionej umowy. Poprzedni ubezpieczyciel anuluje polisę, ale wciąż poniesiesz koszty za ubezpieczenie w okresie, w którym obowiązywała przedłużona ochrona. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto zareagować przed wygaśnięciem kończącej się polisy.
Jak świadomie zarządzać przedłużeniem polisy OC?
Automatyczne przedłużenie OC to wygodne rozwiązanie, jednak warto skorzystać z dostępu do wiedzy i kontrolować co dzieje się z naszą polisą. Jak to zrobić?
- Przypomnienie od ubezpieczyciela przed wygaśnięciem polisy to dobry moment, aby upewnić się, czy Twoje OC zostanie przedłużone i jaką składkę zapłacisz.
- Warto porównać konkurencyjne oferty OC. Kierowcy, którzy nie sprawdzają ofert, mogą zapłacić więcej, niż by musieli.
- Jeśli decydujesz się na zmianę ubezpieczyciela, pamiętaj o wypowiedzeniu starej polisy przed automatycznym przedłużeniem – inaczej poniesiesz dodatkowe koszty związane z opłatą za czas, w którym towarzystwo domyślnie objęło Twój pojazd ochroną.
Szukasz najtańszego OC? A może chcesz kompleksowo ubezpieczyć pojazd? W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz oferty wszystkich wiodących towarzystw i dopasujesz polisę do swoich oczekiwań. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.