Sprawdź, jak działa cesja ubezpieczenia przy zakupie mieszkania. Wyjaśniamy, na czym polega cesja praw z polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku, jakie formalności się z tym wiążą i co jeszcze warto wiedzieć przy zawieraniu tego typu polisy.
Spis treści
- Czym jest cesja ubezpieczenia na bank?
- Kiedy cesja praw z polisy na rzecz banku jest wymagana?
- Jak ustanowić cesję z polisy na rzecz banku?
- Cesja ubezpieczenia na bank a wypłata odszkodowania
- Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank?
Czym jest cesja ubezpieczenia na bank?
Cesja ubezpieczenia na bank to dobrowolne przeniesienie praw do odszkodowania z polisy na instytucję finansową, która udzieliła kredytu hipotecznego na ubezpieczaną nieruchomość. Cesja ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym jest umową cywilno-prawną zawieraną pomiędzy stronami:
- cedent – to kredytobiorca,
- cesjonariusz – to bank.
Kiedy cesja praw z polisy na rzecz banku jest wymagana?
Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku to standardowa praktyka przy ubezpieczeniu nieruchomości obciążonej hipoteką. Kredytobiorca zobowiązany jest nie tylko do spłaty rat, ale też zakupu odpowiednich polis, które w razie problemów zabezpieczają interes banku. Oprócz polisy mieszkaniowej kredytobiorca powinien również posiadać ubezpieczenie na życie pod kredyt, które w razie jego śmierci lub niezdolności do pracy zapewni zwrot pożyczki.
Jak ustanowić cesję z polisy na rzecz banku?
Aby ustanowić cesję z polisy na rzecz banku, wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem i wypełnić dokument zawierający niezbędne dane cedenta, cesjonariusza, towarzystwa oraz numer polisy. Cesja ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym może być dokonana zarówno przy zawieraniu polisy, jak i już w trakcie jej obowiązywania.
Cesja ubezpieczenia na bank a wypłata odszkodowania
Cesja ubezpieczenia oznacza, że bank ma prawo do odszkodowania, ale nie zawsze z niego korzysta. Najczęściej bank pobiera wypłatę od ubezpieczyciela wtedy, gdy dojdzie do szkody całkowitej, np. w wyniku pożaru lub powodzi. W takich okolicznościach bank przejmie sumę odpowiadającą kwocie kredytu, która pozostała do spłaty, a pozostała część odszkodowania trafi do Ciebie. W przypadku mniejszych szkód bank może zająć środki od ubezpieczyciela, jeśli masz zaległośći w ratach.
Nie musisz się martwić o cesję praw z polisy na rzecz banku w pozostałych sytuacjach. W przypadku mniejszych szkód Ty otrzymasz odszkodowanie, które możesz przeznaczyć na zorganizowanie niezbędnych napraw.
Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank?
Wybierając ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny, warto mieć na uwadze nie tylko wymagania banku, ale też własny komfort. W interesie banku jest ubezpieczenie murów i elementów stałych na sumę adekwatną do kwoty kredytu. Jako właściciel domu masz prawo zdecydować się na dowolne ubezpieczenie, które spełnia ten wymóg, a samodzielny wybór wariantu polisy pozwala na lepsze dopasowanie zakresu ochrony. Twoje ubezpieczenie może obejmować nie tylko mury i elementy stałe, ale też ruchomości domowe, usługi assistance czy odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim przez domowników, w tym dzieci i zwierzęta. Przeczytaj więcej o tym, jak wybrać ubezpieczenie pod kredyt hipoteczny.
Chcesz dopasować ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank do swoich potrzeb? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje wszystkie wiodące towarzystwa. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz najlepsze oferty i znajdziesz rozwiązanie na miarę swoich oczekiwań. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.