Co powoduje parowanie szyb w aucie i jak sobie z tym poradzić?

5 stycznia 2022

ciekawostki, technologie

Parowanie szyb w aucie jest nie tylko uciążliwe, ale też niebezpieczne, ponieważ wpływa na komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze. Problem pojawia się szczególnie zimą, ale może wystąpić zawsze wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest dość niska. Jak sobie z tym poradzić? Wyjaśniamy, dlaczego parują szyby w samochodzie i co można zrobić, aby temu zapobiec.

Spis treści

Dlaczego parują szyby w samochodzie?

Parujące szyby w samochodzie to częsty problem, który występuje zwłaszcza w jesienno-zimowym sezonie, ale zdarza się też podczas wiosennych przymrozków i w deszczowe dni. Maleńkie kropelki osadzające się na powierzchni szyby załamują światło pod wieloma kątami, przez co znacząco ograniczają widoczność i uniemożliwiają rozpoznanie obiektów znajdujących się na zewnątrz auta. Parowanie szyb w samochodzie jest uciążliwie szczególnie wtedy, gdy nie wystarczy przetarcie ich gąbką lub ściereczką i włączenie klimatyzacji. Jeżeli problem nawraca podczas jazdy, warto przyjrzeć się jego przyczynom i wypróbować sprawdzone sposoby na zaparowane szyby w aucie.

Aby skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku, warto najpierw zrozumieć, dlaczego parują szyby w samochodzie. Głównymi czynnikami są wilgoć powietrza i różnica temperatur. Jeżeli unoszące się w powietrzu cząsteczki pary wodnej napotkają chłodną powierzchnię, skroplą się na niej i odparują dopiero po pewnym czasie. Najbardziej oczywiste sposoby na zaparowane szyby w aucie to ogrzewanie przedniej szyby lub po prostu włączenie klimatyzacji, aby zmniejszyć wilgotność powietrza – nie zawsze jednak te metody zadziałają. Parowanie szyb w samochodzie może mieć też inne przyczyny.

Parowanie szyb w aucie – przyczyny techniczne

Jeżeli parujące szyby w samochodzie pojawiają się bardzo często, a problem nie znika w ciągu kilku minut po włączeniu klimatyzacji lub ogrzewania, warto sprawdzić układ wentylacyjny pod kątem ewentualnych usterek. Na co zwrócić uwagę?

  • Nagrzewnica – jej uszkodzenie może powodować ulatnianie się płynu chłodniczego. To sprawia, że na szybach pojawia się tłusty osad, zaś zaparowaną powierzchnię ciężko wyczyścić.
  • Filtr kabinowy – jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, zatem naturalnie z czasem ulega zużyciu, ponieważ gromadzą się w nim pyłki i inne osady. Zapchanie filtra powoduje osłabienie wentylacji, a to z kolei uniemożliwia odprowadzenie nadmiaru wilgotnego powietrza z wnętrza auta.

Choć usterki wyżej wymienionych elementów najczęściej powodują nadmierne parowanie szyb w samochodzie, warto pamiętać także o uszczelkach. Jeżeli są wypaczone lub odklejone i nie spełniają swojej funkcji prawidłowo, mogą przepuszczać wilgoć z zewnątrz do samochodu. Po uruchomieniu silnika temperatura rośnie, powodując parowanie i skraplanie nadmiarowej wilgoci na szybach. Wymianę uszczelek często zaleca się profilaktycznie po naprawach układu wentylacyjnego.

Co na parujące szyby w samochodzie? Sprawdzone sposoby

Jeżeli chcesz zredukować parowanie szyb w aucie, możesz o to zadbać na kilka sposobów. Wystarczy odrobina profilaktyki, aby poradzić sobie z tym problemem. Co na parujące szyby w samochodzie okaże się skuteczne? Oto lista sprawdzonych metod:

  • Ustaw nawiew na obieg zewnętrzny – w ten sposób do wnętrza pojazdu dostanie się więcej świeżego powietrza, a nadmiar wilgoci będzie oddawany.
  • Dbaj o czyste szyby – należy je myć dwustronnie, czyli również od wnętrza pojazdu. Staranne oczyszczenie powierzchni sprawi, że będzie ona mniej podatna na powstawanie osadów. Stosowanie do mycia specjalistycznych preparatów na zaparowane szyby w aucie może znacznie poprawić efekt.
  • Otrzepuj mokre ubrania, buty i akcesoria przed wejściem do pojazdu – podczas śniegu czy deszczu odzież nasiąka wilgocią, która zaczyna odparowywać w ciepłym wnętrzu samochodu. W miarę możliwości warto otrzepać czapkę i buty ze śniegu, czy też parasol z kropel deszczu.
  • Wymień dywaniki na gumowe podkładki – dzięki temu możesz łatwo zgromadzić i odlać nadmiar wilgoci (wniesiony np. na mokrych ubraniach i butach) zanim wchłonie się w miękkie elementy wyposażenia i zacznie parować. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza zimą.
  • Stosuj pochłaniacze wilgoci – możesz zdecydować się na produkty dostępne w sklepach lub domowe sposoby z zastosowaniem ryżu, soli czy żwirku dla kota.
  • Częściej sprawdzaj układ wentylacyjny – standardowo tego rodzaju prace wykonuje się na wiosnę, jeżeli jednak już jesienią zauważysz problemy z parowaniem szyb, nie warto czekać.
  • Zwracaj uwagę na uszczelki – ich dobry stan jest konieczny dla maksymalnej wydajności systemu grzewczego i wentylacyjnego.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze

Parowanie szyb w samochodzie to jeden z wielu problemów, które może napotkać kierowca podczas użytkowania auta. Warto zabezpieczyć się także na wypadek innych sytuacji, na które nie zawsze będziemy mieli wpływ. Kompleksowe AC, ubezpieczenie szyb czy pakiet assistance to sprawdzone sposoby na skuteczną ochronę w sytuacjach, które mogą przytrafić się na drodze. Sprawdź ubezpieczenia komunikacyjne dostępne w naszej porównywarce online i wybierz najkorzystniejsze rozwiązanie. Jeżeli masz pytania lub chcesz poznać jeszcze więcej ofert, skontaktuj się z Doradcą Klienta – na mapie placówek znajdziesz biuro w swojej okolicy.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.