Co zabrać na wycieczkę rowerową?

1 sierpnia 2023

ciekawostki

Wycieczka rowerowa z dziećmi, w gronie znajomych lub nawet samodzielnie to doskonały pomysł na aktywny relaks w pogodny dzień. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyprawy i o czym warto pamiętać, zanim wyruszymy w drogę.

Spis treści

Wycieczka rowerowa – jak się przygotować?

Planując wycieczkę rowerową, warto mieć na uwadze:

  • dystans i poziom trudności trasy – powinny być dopasowane do możliwości uczestników (m. in. wieku, sprawności fizycznej, posiadanego sprzętu, a także liczebności grupy),
  • warunki atmosferyczne – zwłaszcza w upalne dni pogoda może być zmienna, dlatego lepiej upewnić się, czy naszych planów nie pokrzyżuje np. nagła ulewa lub burza,
  • zaplanowane postoje – nawet w przypadku trasy o średniej długości może przydać się czas na odpoczynek, dlatego warto z góry przemyśleć najlepsze miejsca na postój, które oferują m. in. cień czy możliwość uzupełnienia zapasów wody,
  • odpowiedni strój – ubiór powinien zapewniać wygodę, swobodny ruch i bezpieczeństwo (kask rowerowy).

Co zabrać na wycieczkę rowerową?

Nawet jeżeli wybieramy się na spontaniczną, krótką przejażdżkę, która nie wymaga większych przygotowań, warto pamiętać o odpowiednim wyposażeniu. Co zabrać na wycieczkę rowerową? W czasie wyprawy może się przydać:

  • bidon – najlepiej z wodą lub dobrze nawadniającym napojem,
  • apteczka – w razie kontuzji lub wypadku warto mieć podstawowe wyposażenie do opatrzenia drobnych ran i zatamowania krwawienia,
  • powerbank – jeżeli podczas wycieczki korzystasz z funkcji lokalizacji w telefonie (np. nawigacja lub aplikacja treningowa), bateria może spadać szybciej,
  • przekąski – warto wybrać takie, które są łatwe do spożycia bezpośrednio z opakowania i dobrze znoszą wysoką temperaturę,
  • akcesoria rowerowe – np. pompka, zapasowa dętka lub łatki na dętkę, klucze, zapięcie rowerowe,
  • akcesoria higieniczne – np. chusteczki zwykłe lub nawilżane
  • gotówka – jeżeli plan wycieczki obejmuje postój na lody lub inne atrakcje, warto wziąć odpowiednią ilość gotówki.

Jak się spakować na wycieczkę rowerową? Jeżeli rower nie jest wyposażony w koszyk ani sakwy, najlepszym rozwiązaniem jest plecak. Torba przewieszona przez ramię może utrudniać poruszanie się na rowerze, z kolei przypięcie jej do bagażnika wiąże się z ryzykiem uszkodzenia lub zgubienia pakunku.

Wyprawa rowerowa z namiotem

Wyprawa rowerowa z namiotem wymaga staranniejszego zaplanowania trasy z uwzględnieniem miejsc postojowych, które umożliwiają rozbicie obozowiska i nocleg. W tym przypadku rośnie także lista rzeczy, które warto zabrać ze sobą. Oprócz standardowych elementów bagaż powinien zawierać także matę i śpiwór, dodatkową odzież na zmianę i na każdą pogodę czy też większe ilości prowiantu.

Wyprawa rowerowa z namiotem to dobry sposób na zwiedzenie wielu malowniczych miejsc w całej Polsce. Jeżeli nie mamy dużego doświadczenia w planowaniu trasy, warto skorzystać z gotowych pomysłów – w internecie znajdziemy mapy szlaków rowerowych i praktyczne porady dotyczące np. lokalizacji pól namiotowych w wybranej okolicy.

Wycieczka rowerowa z dziećmi

Wycieczka rowerowa z dziećmi rządzi się swoimi zasadami. Planując rodzinną przygodę na rowerze, powinniśmy być szczególnie cierpliwi, wyrozumiali i ostrożni, ponieważ ciąży na nas odpowiedzialność za najmłodszych uczestników wyprawy. O czym warto pamiętać, zabierając dzieci na wycieczkę rowerową?

  • Ścieżki rowerowe to najbezpieczniejszy wybór. Zwłaszcza najmłodsze dzieci nie powinny poruszać się ulicą.
  • Dorosła osoba na końcu szyku to gwarancja, że wszystkie dzieci znajdują się pod czujnym okiem opiekuna.
  • Przypomnienie zasad ruchu drogowego przed wyruszeniem w drogę to dobry sposób, aby upewnić się, że dziecko wie, jak się zachować w każdej sytuacji.

Wycieczka rowerowa z dziećmi może też wiązać się z częstszymi postojami, np. nie tylko dla zregenerowania sił, ale też np. w celu skorzystania z toalety. Pamiętajmy, że dzieci bywają spontaniczne, a do tego nie zawsze trafnie oceniają swoje siły czy potrzeby – dlatego tak ważna jest rola opiekuna w zaplanowaniu wycieczki i szybkim reagowaniu na bieżące sytuacje.

Ubezpieczenie na rower

Nawet jeżeli jesteśmy doskonale przygotowani do wycieczki rowerowej i pilnie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa na drodze, wciąż możemy ucierpieć na skutek wypadku. W takiej sytuacji warto mieć zapewnione wsparcie ubezpieczyciela, które zależnie od zakresu polisy może obejmować m. in.:

  • usługi assistance (pomoc bezpośrednio po wypadku),
  • świadczenia zdrowotne (np. za uszczerbek na zdrowiu czy pobyt w szpitalu),
  • zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji (dotyczy też leków i akcesoriów medycznych, np. ortezy),
  • koszty naprawy lub zakupu roweru (a także szersze casco rowerowe obejmujące kradzież),
  • odszkodowanie za uszkodzenie bagażu w wypadku,
  • OC w życiu prywatnym (pokrycie szkód nieumyślnie wyrządzonych innym osobom, np. drugiemu rowerzyście, przechodniowi lub właścicielowi przydrożnej posesji).

Odpowiednie ubezpieczenie może przyspieszyć powrót do zdrowia po wypadku i ochronić nasz portfel przed wydatkami w razie doznania lub nieumyślnego wyrządzenia szkody. Chcesz sprawdzić, jakie ubezpieczenie na rower będzie dla Ciebie najlepsze? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.