Czy już ubezpieczyłeś uprawy?

21 listopada 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

To ostatni dzwonek na ubezpieczenie upraw przed sezonem zimowym. Wielu rolników już zawarło polisę i dzięki temu ze spokojem może patrzeć w przyszłość. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu nie musisz obawiać się gradu, huraganu, deszczu nawalnego czy innych zjawisk atmosferycznych, które mogą zaszkodzić uprawom. Biorąc pod uwagę rosnące koszty prowadzenia działalności rolniczej wynikające m.in. z wysokich cen paliwa oraz nawozów, warto zniwelować ryzyko zebrania mniejszych plonów ze względu na warunki pogodowe. Więcej o ubezpieczeniu upraw pisaliśmy w tym artykule, a poniżej przypominamy najważniejsze informacje.

Jakie uprawy można ubezpieczyć w sezonie jesiennym?
To m. in. pszenica ozima, przenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime, rzepak i rzepik.

Ile wynosi dopłata z budżetu państwa?
Dopłata do ubezpieczenia może wynieść maksymalnie 65%, a więc rolnik zapłaci tylko część należnej składki.

Od czego można ubezpieczyć uprawy?
Katalog zdarzeń jest bardzo szeroki i obejmuje m. in.: grad, przymrozki wiosenne, deszcz nawalny, huragan, ujemne skutki przezimowania, ogień oraz skutki zastoisk wodnych.

Co grozi za brak spełnienia obowiązku ubezpieczenia upraw?
Brak spełnienia obowiązku ubezpieczenia upraw wiąże się z sankcją w kwocie 2 euro od hektara. Ubezpieczenie na poziomie minimum, czyli co najmniej połowy areału i co najmniej od gradu, otwiera drogę do ubiegania się o pełne wsparcie od państwa, które przysługuje rolnikowi, który stracił znaczną część upraw w wyniku niekorzystnych zjawisk pogodowych.

Jakie korzyści daje spełnienie obowiązku ubezpieczenia upraw?

  • Zabezpieczenie produkcji rolnej.
  • Odpowiedzialność za szkody na polu lub jego części.
  • Odpowiedzialność za szkody już od 8 procent ubytku w plonie w wybranych ryzykach i uprawach.
  • Brak stosowania udziałów własnych.
  • Stała suma ubezpieczenia.
  • Likwidacja szkód wykonywana wyłącznie przez fachowców z branży rolnej.

Jeśli chcesz skorzystać z dopłat i zabezpieczyć swoje uprawy, odwiedź naszych agentów, którzy są dostępni na terenie całego kraju. Najbliższe biuro znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.