Wyjaśniamy, czym jest działka rekreacyjna, czy można budować dom na jej terenie i czy przepisy pozwalają tam zamieszkać.
Spis treści
- Czym jest działka rekreacyjna?
- Działka rekreacyjna – czy można budować dom?
- Czy można mieszkać na działce rekreacyjnej?
- Ubezpieczenie działki rekreacyjnej
Czym jest działka rekreacyjna?
Działka rekreacyjna to taki obszar, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy jest przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne. Jeśli chcesz wejść w posiadanie takiej działki, masz do wyboru dwie możliwości:
- dzierżawa Rodzinnego Ogródka działkowego (ROD) – kompleksy ogrodów działkowych często okazują się atrakcyjnym rozwiązaniem dla mieszkańców miast, którzy szukają zielonej przestrzeni dla siebie w pobliżu domu,
- zakup samodzielnej działki rekreacyjnej – tego typu areały najczęściej położone są poza miastem, np. w otoczeniu lasów czy jezior.
Z klasyfikacją działki wiążą się pewne ograniczenia, które decydują, w jakim zakresie może działać właściciel lub dzierżawca – dotyczy to zwłaszcza budownictwa.
Działka rekreacyjna – czy można budować dom?
Na działce rekreacyjnej można wybudować:
- parterowy domek letniskowy do 35 mkw.
- budynki gospodarcze (np. garaż, szopa, wiata) do 35 mkw.
- altany do 35 mkw.
Z tego wynika, że na działce rekreacyjnej można postawić budynek mieszkalny – jednak należy liczyć się z ograniczeniem metrażu. Ze względu na maksymalną powierzchnię 35 mkw. nie będzie to pełnowymiarowy dom, ale obiekt przeznaczony do sezonowego pobytu, czyli tzw. domek letniskowy.
Czy można mieszkać na działce rekreacyjnej?
Co do zasady, działki rekreacyjne nie są przeznaczone do całorocznego zamieszkiwania. Domki letniskowe, które można na nich wybudować, zazwyczaj nie mają skutecznej izolacji ani rozbudowanego systemu ogrzewania, przez co nie sprawdzają się w sezonie zimowym – jednak w praktyce da się je zaadaptować. O ile posiadasz samodzielną działkę, możesz mieszkać na niej w dowolnym czasie. Inaczej ma się sprawa z dzierżawą ROD – pomieszkiwanie w ogródkach działkowych nie jest tolerowane i zazwyczaj wiąże się z szybką reakcją administracji.
Ubezpieczenie działki rekreacyjnej
Niezależnie od tego, ile czasu spędzasz na swojej działce rekreacyjnej, Twoje mienie potrzebuje odpowiedniej ochrony. Do szkody może dojść zarówno pod Twoją nieobecność, jak i na Twoich oczach. Ubezpieczenie działki rekreacyjną może objąć szkody w wyniku zdarzeń takich, jak:
- pożar,
- zalanie,
- powódź,
- huragan i silny wiatr,
- intensywne opady deszczu, śniegu i gradu,
- uderzenie pioruna,
- wybuch,
- upadek drzew lub masztów,
- uderzenie pojazdu,
- tąpnięcie lub osunięcie się ziemi,
- kradzież z włamaniem lub rabunek,
- dewastacja i wandalizm,
- stłuczenie elementów szklanych.
Polisa może objąć budynki i inne elementy wyposażenia, np.:
- domek letniskowy,
- altanę i wiatę,
- szklarnię lub oranżerię,
- meble ogrodowe,
- narzędzia ogrodnicze,
- fontannę, oczko wodne i basen,
- plac zabaw dla dzieci,
- grill murowany,
- ogrodzenie posesji,
- roślinność ogrodową.
Dowiedz się więcej w artykule poświęconym ubezpieczeniu ogródka działkowego.
Szukasz polisy dopasowanej do Twoich wymagań? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci znaleźć najlepszy wariant ubezpieczenia. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.