Ubezpieczenie domku letniskowego – dlaczego warto wykupić polisę?

Po całym tygodniu pracy potrzebujemy odpoczynku, wyciszenia i ucieczki od zgiełku ulic. Kojące otoczenie natury zapewnia doskonałe warunki do relaksu. Dla wielu z nas liczy się możliwość wypoczynku spontanicznego, bez konieczności wyszukiwania polecanych miejsc i rezerwacji lokum, a co za tym idzie – bez dodatkowych opłat za pobyt. Własny domek letniskowy to rozwiązanie, które umożliwia relaks w przytulnym zaciszu kiedy tylko zechcesz. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego azylu, zapewne troszczysz się o jego dobry stan i bezpieczeństwo. Sprawdź, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie domku letniskowego!

Domek letniskowy – definicja

Towarzystwa ubezpieczeniowe, m.in. PZU, wskazują określone cechy, które decydują o tym, czy dany obiekt budowlany to domek letniskowy. Definicja opiera się na pojęciu budynku w rozumieniu prawa budowlanego – musi być trwale związany z gruntem, a także posiadać fundamenty i dach. Domek letniskowy powinien być parterowy, zaś powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35m2.

Ubezpieczenie domku letniskowego – co obejmuje?

W domku letniskowym możesz ubezpieczyć to, na czym najbardziej Ci zależy. Ochroną mogą zostać objęte fundamenty, ściany, dach, balustrady, parapety, markizy i inne tzw. elementy zewnętrzne. Ubezpieczenie w PZU może objąć również wnętrze: podłogi, instalacje, glazurę, armaturę i inne tzw. stałe elementy, a także ruchomości domowe, m.in. urządzenia RTV i AGD, sprzęt sportowy czy odzież. W zależności od potrzeb można ubezpieczyć elementy szklane od stłuczenia, np. szyby w drzwiach i oknach, szklany stolik, szklaną lub plastikową kabinę prysznicową czy ceramiczną umywalkę.

Zakres ubezpieczenia obejmuje przede wszystkim zdarzenia losowe, takie jak:

  • pożar,
  • powódź,
  • huragan,
  • zalanie,
  • śnieg i lód,
  • grad,
  • osuwanie i zapadanie się ziemi,
  • lawina,
  • uderzenie pojazdu,
  • upadek drzew i masztów,
  • eksplozja,
  • trzęsienie ziemi,
  • upadek statku powietrznego.

Za dopłatą możemy ubezpieczyć domek i jego wyposażenie również od ryzyka kradzieży. Ze względu na to, że w domku letniskowym przebywamy sezonowo, zagrożenie kradzieżą jest znacznie większe. Brak stałej kontroli może stwarzać warunki korzystne dla włamywaczy. Pamiętaj, że ubezpieczenie domku letniskowego i wyposażenia od kradzieży z włamaniem wymaga zastosowania odpowiednich zabezpieczeń. Zgodnie z OWU ubezpieczenia domku letniskowego w PZU wystarczającym środkiem bezpieczeństwa jest jeden zamek wielozastawkowy.

Dużym atutem ubezpieczenia w PZU jest to, że chroni przed zniszczeniem czy kradzieżą z włamaniem nie tylko Twój domek letniskowy i jego wyposażenie, ale też wszystko to, co znajduje się na działce rekreacyjnej, np. garaż, ogrodzenie, wiatę, altankę, basen czy grill.

Dodatkowe pakiety, które możesz dokupić do ubezpieczenia domku letniskowego

Niekiedy zdarzają się sytuacje, które niespodziewanie mogą zakłócić Twój odpoczynek. Jeśli podczas rekreacji nieumyślnie wyrządzisz szkodę innej osobie, PZU wypłaci odszkodowanie za Ciebie, o ile będziesz mieć wykupione przy polisie domku letniskowego OC w życiu prywatnym. Zadziała ono w momencie, gdy np. Twoje ogrodzenie przewróci się i uszkodzi altankę sąsiada, Twój pies zaatakuje inną osobę lub zniszczy jej mienie, a także gdy Twoje dziecko poniżej 13 roku życia przebywające pod twoją opieką wybije szybę w czyimś oknie podczas zabawy z piłką.

Istnieje również możliwość wykupienia ochrony prawnej. Pakiet zapewni Tobie i Twoim bliskim ochronę interesów prawnych i bezpieczeństwo na co dzień. W razie problemów możesz liczyć na poradę prawnika, który wskaże Ci właściwą ścieżkę postępowania czy też prześle wzór pisma. Ponadto PZU pokryje m.in. koszty sądowe w sprawach cywilnych i karnych, a także wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego.

O czym warto pamiętać, wykupując ubezpieczenie domku letniskowego?

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z OWU większość towarzystw ubezpieczeniowych stosuje wyłączenie odpowiedzialności w postaci franszyzy integralnej. Jest to określona kwota stanowiąca dolną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, co oznacza, że poniżej jej wysokości towarzystwo nie odpowiada za powstała szkodę. Służyć to ma zapobieganiu tzw. drobnym szkodom, gdzie koszt procesu likwidacji szkody przekracza wartość samej szkody z punktu widzenia ubezpieczyciela. Zależnie od firmy, franszyza integralna może wynosić 200-300zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że PZU nie stosuje takiego odstępstwa!

Oprócz szerokiego spektrum korzyści, jakie daje ubezpieczenie domku letniskowego, należy również wspomnieć, że w niektórych sytuacjach ochrona ubezpieczeniowa będzie nieskuteczna lub ograniczona przez towarzystwo. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku, gdy stan techniczny domku jest zły – może to być np. przeciekający dach. Ubezpieczenie nie pokryje kosztów likwidacji szkody, jeśli nastąpiła z powodu naszego zaniedbania, np. niedomkniętych drzwi, bądź jeśli wyrządziła ją osoba pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających. Odmowę możesz otrzymać również w sytuacji, gdy nie zabezpieczysz odpowiednio instalacji wodnej i CO przed zimą, np. nie spuścisz wody z obiegu, w wyniku czego dojdzie do przemarznięcia i popękania rur.

Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego?

Cena ubezpieczenia domku letniskowego oscyluje na poziomie 400-500 zł rocznie w zależności od zakresu ubezpieczenia. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę stratę, jaka może się przydarzyć podczas pożaru lub powodzi. Ochrona ubezpieczeniowa kosztuje znacznie mniej niż gruntowny remont lub odkupienie skradzionych sprzętów, a jednocześnie gwarantuje spokój – nie musisz martwic się o losowe zdarzenia, kradzieże i ich skutki finansowe. Chcesz poznać szczegóły oferty i sprawdzić składkę? Znajdź Doradcę na mapie naszych placówek i zapytaj o ubezpieczenie domku letniskowego w PZU!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.