Czym jest franczyza?

Chcesz prowadzić swój biznes, ale nie do końca wiesz, jak zacząć i w jakim kierunku się rozwijać? Licencja franczyzowa to skuteczny sposób na dobre zarobki, ponieważ w ramach współpracy otrzymujesz sprawdzone rozwiązania i działasz pod skrzydłami zaufanej marki. Według Europejskiego Kodeksu Etycznego Franczyzy franczyza to system sprzedaży towarów, usług albo technologii, która oparta jest na ścisłej współpracy pomiędzy niezależnymi prawnie i finansowo przedsiębiorstwami, czyli franczyzodawcą i jego franczyzobiorcami.

Współpraca między franczyzobiorcą a franczyzodawcą zawiązuje się na podstawie umowy franczyzy, w ramach której zostają określone prawa i obowiązki stron. Franczyza oznacza przywilej i jednocześnie zobowiązanie do prowadzenia danej działalności według zasad, które ustanowił podmiot udzielający licencji. Przede wszystkim trzeba być gotowym na konieczność włożenia własnego kapitału w działalność, liczyć się z poufnością informacji oraz przestrzegać standardów, które dotyczą całej sieci.

Jako franczyzobiorca możesz otrzymać:

  •  znak towarowy franczyzodawcy,
  • „know how”, czyli całokształt wiedzy fachowej,
  • nazwę franczyzodawcy,
  • wytyczne co do sposobu postępowania,
  • wytyczne i pomoc co do sposobu prowadzenia działalności,
  • pomoc handlową i techniczną (to np. programy szkoleniowe, pomoc przy wyborze lokalizacji, i przygotowania lokalu, rekrutacja personelu i szkolenia dla pracowników, szkolenia dotyczące księgowości, organizacja kampanii promocyjnej),
  • wiedzę i doświadczenie franczyzodawcy,
  • poczucie bezpieczeństwa, które wynika z wykorzystania sprawdzonego pomysłu,
  • korzyści wynikające z kampanii reklamowych marki.

Ogromnym plusem w prowadzeniu działalności opartej na franczyzie jest brak konieczności posiadania dużego kapitału na rozpoczęcie biznesu. Przedsiębiorca nie buduje swojego firmy od zera – dostaje gotową markę,  szkolenia dla siebie i pracowników, logo, wiedzę, pomoc merytoryczną itp. To zmniejsza ryzyko niepowodzenia i wzmacnia pozycję na rynku już od samego początku.

Co więcej, dzięki franczyzie można uzyskać lepsze warunki współpracy z dostawcami i kontrahentami. To franczyzodawca, czyli centrala, negocjuje warunki z dostawcami i walczy o lepsze rozwiązania dla swoich franczyzobiorców, aby podtrzymać rozwój sieci i wysoki poziom obsługi.

Jeśli jesteś zainteresowany franczyzą, poznaj nasz model prowadzenia multiagencji ubezpieczeniowej, który pozwala na profesjonalne przygotowanie do zawodu oraz zapewnia kompleksowe wsparcie merytoryczne i technologiczne na każdym etapie współpracy!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.