Dzień walki z depresją – jakie ubezpieczenie zapewni wsparcie?

20 lutego 2023

ciekawostki

Depresja ma podłoże biologiczne, psychiczne oraz społeczne, dlatego jest chorobą całego człowieka i może przejawiać się we wszystkich aspektach funkcjonowania. To jedna z najpoważniejszych chorób, która może dotknąć każdego – niezależnie od wieku i sytuacji życiowej czy materialnej. Eksperci WHO przewidują, że już w 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowaną jednostką chorobowa na świecie. Warto zastanowić się, w jaki sposób możemy zapewnić sobie i naszym bliskim skuteczną pomoc w razie zdiagnozowania depresji. Jest to choroba, która może być objęta polisą zdrowotną – dlatego warto wybrać takie ubezpieczenie, w ramach którego otrzymamy kompleksowe wsparcie.

Depresja – objawy choroby
Choć życie składa się zarówno z dobrych, jak i tych mniej szczęśliwych chwil, warto uważnie monitorować swoje samopoczucie i reagować, gdy po dłuższym czasie nie widzimy poprawy, a zamiast tego obserwujemy pogłębianie się dyskomfortu psychicznego i towarzyszących mu dolegliwości fizycznych. Depresja to złożona jednostka chorobowa, a wiedza na jej temat wciąż się poszerza. Do najczęstszych objawów, na które warto zwracać uwagę, zaliczamy:

  • pogorszenie samopoczucia i obniżony nastrój,
  • zmniejszony poziom energii i poczucie zmęczenia,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • izolowanie się od bliskich i otoczenia,
  • brak satysfakcji z życia i problemy z odczuwaniem radości,
  • poczucie napięcia, niepokoju, lęków,
  • zaburzenia łaknienia lub snu.

Depresja może wywołać poważne konsekwencje zarówno w aspekcie psychicznym, jak i fizycznym – dlatego warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą i nie czekać na pogłębienie się objawów, które mogą doprowadzić do jeszcze znaczniejszego pogorszenia zdrowia. Aby zapobiec dalszemu cierpieniu i bliznom, jakie może pozostawić nieleczona depresja, warto sięgnąć po odpowiednią pomoc.

Sposoby na depresję – jak sobie radzić?
W walce z depresją maja zastosowanie najróżniejsze metody leczenia. W wielu przypadkach dobrze sprawdza się łączenie różnych form terapii oraz działań wspierających. Oprócz farmakoterapii i pomocy psychologa warto zadbać o poprawę stylu życia, na który składa się m. in. jakość snu, ruch i zdrowe żywienie. Istnieje również szeroki wachlarz aktywności szczególnie korzystnych dla osób zmagających się z depresją i obniżonym samopoczuciem – to m. in. joga, muzykoterapia, prace artystyczne i robótki ręczne (w tym majsterkowanie), spacery na łonie natury, kontakt ze zwierzętami i wiele innych czynności, które wykazują pozytywny wpływ na nastrój, wspomagają koncentrację i zajmują umysł.

Sposób na walkę z depresją powinien być dopasowany do potrzeb pacjenta, u którego zdiagnozowano tę jednostkę chorobową. Zależnie od okoliczności może on potrzebować różnych form terapii – jednej osobie może wystarczyć krótkoterminowa psychoterapia, inna zaś dla osiągnięcia poprawy wymagać może dłuższego okresu pomocy ze wsparciem farmakologicznym. Dobór terapii zależy od indywidualnych uwarunkowań, dlatego warto szczerze porozmawiać z lekarzem i psychologiem o wszystkim, co może wpłynąć na proces leczenia.

Polisa zdrowotna – pomoc w walce z depresją
Pomocnym rozwiązaniem w walce z problemami psychicznymi jest posiadanie polisy zdrowotnej. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu możemy zapewnić sobie szybki dostęp do konsultacji lekarskich, badań, zabiegów oraz innych form wsparcia związanych z ochroną swojego zdrowia. Posiadając polisę zdrowotną, uzyskamy pomoc również w razie zdiagnozowania depresji oraz innych problemów ze zdrowiem, które z niej wynikają (depresja może poważnie wpływać na ogólny stan zdrowia i przyczyniać się do powstawania zaburzeń np. w układzie nerwowym, krwionośnym czy trawiennym).

Ubezpieczenia zdrowotne może obejmować:

  • specjalistyczne konsultacje lekarskie – m. in. psycholog, psychiatra, internista, pediatra, kardiolog czy gastrolog,
  • badania diagnostyczne – laboratoryjne, biochemiczne, hormonalne, USG, RTG i wiele innych,
  • drobne zabiegi ambulatoryjne oraz rehabilitacja,
  • wizyt domowych lekarza czy pielęgniarki,
  • telekonsultacje medyczne – rozmowa z lekarzem przez telefon, czat lub połączenie wideo,
  • konsultacja wyników badań z lekarzem,
  • możliwość zamówienia e-recepty,
  • infolinia medyczna,
  • assistance medyczny – m. in. pomoc psychologiczna, opieka nad dziećmi czy zwierzętami.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wsparcia, które możesz uzyskać w ramach polisy zdrowotnej? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.