Sprawdź, jak spakować leki do samolotu i co jest ważne podczas kontroli.
Spis treści
- Jakie leki można przewozić w samolocie?
- Jak spakować leki do samolotu?
- Dlaczego warto mieć leki w bagażu podręcznym?
- Ubezpieczenie może pokryć koszty leczenia i leków
Jakie leki można przewozić w samolocie?
Do samolotu możesz zabrać ze sobą zarówno leki ogólnodostępne, jak i na receptę, a także płyny dezynfekujące, do soczewek czy roztwory soli fizjologicznej. Istnieje wąska grupa leków, których przewóz jest problematyczny, np. ze względu na zakaz posiadania substancji w danym kraju (np. kodeina, która może występować w lekach na kaszel lub pseudoefedryna – w lekach na zatoki). Przepisy dotyczące wwożenia leków warto sprawdzić np. na stronie internetowej ambasady.
Jeżeli przyjmujesz leki na receptę, weź zaświadczenie o lekach do samolotu. W razie kontroli mogą przydać się również recepty (np. w Internetowym Koncie Pacjenta) oraz rachunki potwierdzające zakup i pochodzenie leków. O kompletną dokumentację warto zadbać zwłaszcza wtedy, kiedy przewozisz substancje o silnym działaniu, np. psychotropowe.
Oprócz leków możesz wziąć ze sobą produkty i akcesoria medyczne, takie jak np.:
- inhalator przenośny,
- zasobniki z powietrzem lub tlenem,
- glukometr,
- ampułkostrzykawki w oryginalnym opakowaniu,
- wkłady chłodzące.
Jeśli chcesz wziąć ze sobą termometr, wybierz elektroniczny model – tradycyjny egzemplarz rtęciowy nie może zostać wniesiony do samolotu ze względu na ryzyko, jakie stwarza jego stłuczenie.
Jak spakować leki do samolotu?
Pakując leki do samolotu, warto sprawdzić zasady panujące w danej linii lotniczej. Na stronie internetowej przewoźnika możesz łatwo odnaleźć szczegółowe informacje, które pomogą Ci przygotować leki i produkty medyczne do podróży. Oto kilka ogólnych wskazówek, jak przewozić leki w samolocie:
- zachowaj oryginalne opakowania – nawet jeśli bierzesz w podróż mniejszą ilość leku (np. jeden blister tabletek), weź ze sobą oryginalne opakowanie z ulotką, aby umożliwić łatwe zidentyfikowanie produktu,
- spakuj leki w osobną saszetkę – w ten sposób kontrola może przebiec sprawniej, zwłaszcza jeśli wybierzesz np. kosmetyczkę o przezroczystych ściankach,
- trzymaj dokumentację leków w praktycznym miejscu – możesz umieścić ją np. bezpiecznej przegrodzie saszetki lub schować je razem z pozostałymi dokumentami podróży, aby mieć łatwy dostęp w razie potrzeby.
Dlaczego warto mieć leki w bagażu podręcznym?
Wielu przewoźników lotniczych zachęca, aby spakować leki w bagażu podręcznym. Takie rozwiązanie ma wiele zalet zarówno z punktu widzenia linii lotniczej, jak i przewoźnika:
- łatwy dostęp w razie potrzeby skorzystania z lekarstwa,
- brak ryzyka nieprzyjęcia dawki w związku z opóźnieniem lub zaginięciem bagażu,
- prostszy przebieg kontroli,
- optymalne warunki termiczne do przewożenia większości leków.
Ubezpieczenie może pokryć koszty leczenia i leków
Wybierając się za granicę, warto zainwestować w dobre ubezpieczenie. Nawet jeśli podróżujesz do krajów europejskich z kartą EKUZ, w jej ramach możesz skorzystać z opieki medycznej jedynie w takim wymiarze, w jakim przysługuje ona bezpłatnie obywatelom. To znaczy, że nie obejmuje wielu świadczeń, które mogą okazać się konieczne, np.:
- akcja ratownicza,
- specjalistyczny transport do Polski,
- pokrycie kosztów leków i akcesoriów medycznych (np. kule, ortezy),
- leczenie w niepublicznych placówkach.
Ubezpieczenie na podróż standardowo zawiera świadczenia w razie uszczerbku na zdrowiu i można je rozbudować w taki sposób, aby ochrona obejmowała również:
- bagaż (w tym sprzęt elektroniczny, sportowy, rzeczy osobiste),
- infolinię organizacyjną, medyczną i prawną,
- wsparcie tłumacza,
- odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim (np. podczas uprawiania rekreacyjnego sportu, w wyniku wypadku, również przez dziecko).
Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia na swoją podróż? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównamy dla Ciebie najlepsze oferty i dopasujemy polisę do Twoich oczekiwań. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Źródła:
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.