Jak samodzielnie wykonać zdjęcia do autocasco? Instrukcja i praktyczne wskazówki

Wykupujesz ubezpieczenie AC? Zdjęcia auta mogą okazać się potrzebne. Wielu ubezpieczycieli wymaga udokumentowania stanu samochodu w dniu zawarcia polisy, aby w razie wystąpienia szkody móc precyzyjnie określić jej wartość. Jeżeli kupujesz polisę online, zdjęcia do ubezpieczenia AC możesz wykonać samodzielnie – wystarczy do tego aparat (np. w telefonie) i garść informacji. Podpowiadamy, jak robić zdjęcia samochodów do autocasco.

Jak robić zdjęcia samochodów? Najważniejsze wskazówki

Zanim zrobisz zdjęcia do ubezpieczenia AC, warto zadbać o stworzenie warunków, które umożliwią Ci wykonanie czytelnych fotografii. To istotne, by zdjęcia auta wiernie oddawały jego stan. Jak robić zdjęcia samochodów i na co zwrócić uwagę?

  • Sposób zaparkowania auta – przed wykonaniem zdjęć ustaw samochód tak, aby mieć do niego swobodny dostęp z każdej strony. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, aby na pojeździe nie kładły się cienie innych obiektów, np. słupów czy drzew.
  • Stan karoserii – aby fotografie dobrze oddawały stan pojazdu, karoseria powinna być czysta. Ewentualne zabrudzenia mogą przysłonić drobne przetarcia czy rysy.
  • Warunki atmosferyczne – aby zdjęcia auta wyszły prawidłowo, należy wykonać je w chwili, gdy pogoda jest optymalna, tzn. nie występują czynniki, które mogą obniżyć jakość fotografii (np. deszcz, duże zachmurzenie lub prześwietlenie przy intensywnym słońcu).
  • Oświetlenie – to aspekt w dużej mierze zależny od pogody. Warto pamiętać, że najlepsze zdjęcia wychodzą w naturalnym, łagodnym świetle dnia. Należy unikać wykonywania fotografii oświetlanych sztucznie, np. uliczną latarnią lub lampami w garażu. Na karoserii nie powinny odbijać się źródła światła ani cienie.

Instrukcja wykonania zdjęć do AC

W poprzednim akapicie opisaliśmy podstawowe zasady, dzięki którym wykonasz odpowiednio czytelne zdjęcia do autocasco. Z punktu widzenia ubezpieczyciela liczy się jednak nie tylko jakość fotografii, ale też sposób jej wykonania. Z tego względu towarzystwa określają wytyczne, które informują nas, jakie zdjęcia do ubezpieczenia AC trzeba przygotować. Instrukcja wykonania zdjęć do AC dotyczy ilości potrzebnych fotografii oraz ich kadrowania w taki sposób, aby zdjęcia do autocasco zawierały jak najwięcej rzetelnych informacji o pojeździe. Oto lista fotografii, które powinny zostać wykonane według standardowych wytycznych ubezpieczycieli:

  1. Rzut na przód i lewy bok pojazdu (skos) – w kadrze powinno mieścić się całe auto.
  2. Rzut na przód i prawy bok pojazdu (skos) – w kadrze powinno mieścić się całe auto.
  3. Rzut na tył i lewy bok pojazdu (skos) – w kadrze powinno mieścić się całe auto.
  4. Rzut na tył i prawy bok pojazdu (skos) – w kadrze powinno mieścić się całe auto.
  5. Zdjęcie z oznaczeniem VIN na podszybiu lub w innym miejscu.
  6. Zdjęcie tabliczki znamionowej.
  7. Zdjęcie deski rozdzielczej z widocznym licznikiem przebiegu.
  8. Zdjęcie komory silnika – w kadrze powinna znajdować się tablica rejestracyjna.
  9. Zdjęcie kluczyków – jeżeli posiadają groty, muszą być widoczne.
  10. Dodatkowe zdjęcia przedstawiające obecne uszkodzenia pojazdu (rysy, rdza itp.), jeżeli powstały i nie zostały naprawione przed zawarciem polisy.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe akceptują uproszczoną wersję, która zawiera tylko dwa zdjęcia po skosie z przeciwległych stron, np. przód-prawy bok i tył-lewy bok. Szczegółowe informacje na temat wytycznych otrzymasz od ubezpieczyciela. Pamiętaj, że jeżeli stacjonarnie wykupujesz ubezpieczenie AC, zdjęcia wykonuje Twój doradca. W razie zakupu w formie zdalnej, np. przez telefon, Panel Klienta czy porównywarkę, możesz zawsze poprosić go o potwierdzenie wytycznych i sprawdzenie, czy fotografie są wykonane poprawnie. Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje wszystkich wiodących ubezpieczycieli w Polsce – na mapie placówek znajdziesz Doradcę Klienta w swojej okolicy.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.