Coraz więcej Polaków sięga po prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne ma już 3,7 mld Polaków. Statystyki Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) potwierdzają, że rośnie liczba osób zawierających tego typu polisy. Nie bez powodu temat cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przyglądamy się przyczynom tego trendu i podpowiadamy, czy warto też z niego skorzystać.

Spis treści

Już 3,7 mln Polaków ma prywatne ubezpieczenia zdrowotne

PIU systematycznie publikuje ciekawe statystyki i analizy na temat branży ubezpieczeniowej. W jednym z najnowszych raportów, który dotyczy sytuacji po trzecim kwartale 2021 roku, możemy przeczytać szczegółowe informacje na temat rosnącej popularności prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Według zebranych danych za trzy pierwsze kwartały 2021 roku:

  • blisko 3,7 mln Polaków ma wykupione prywatne ubezpieczenia zdrowotne – to o 17% więcej osób, niż w poprzednim roku,
  • łączna suma składek za prywatne ubezpieczenia zdrowotne wynosi ponad 760 mln złotych,
  • najczęściej wybierane rozwiązania to pakiety medyczne.

Dlaczego coraz częściej decydujemy się na prywatne ubezpieczenia zdrowotne?

To nie przypadek, że zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi rośnie właśnie w tym czasie. Sprzyja temu wiele czynników, takich jak:

  • sytuacja w publicznej służbie zdrowia, która napotyka liczne problemy wpływające na wydolność. Szczególne napięcie trwa od grudnia 2019 roku, kiedy koronawirus stał się zagrożeniem na globalną skalę. Zasoby NFZ są ograniczone, a pacjenci nieustannie potrzebują wsparcia, dlatego coraz częściej szukają go we własnym zakresie.
  • dyspozycyjność lekarzy, która jest znacznie większa w sektorze prywatnym. Wizytę można umówić znacznie szybciej – ubezpieczyciele często dają nawet gwarancję 2-7 dni (w zależności od specjalizacji). To umożliwia sprawne rozpoznanie jednostki chorobowej, które z kolei może być bardzo ważne ze względu na dobór terapii i skuteczne leczenie.
  • jakość obsługi w prywatnych przychodniach jest bardzo wysoka, a dla wielu pacjentów to ma duże znaczenie. Punktualność wizyty, postawa lekarza czy standard wyposażenia i utrzymania placówki to często wymieniane zalety.
  • dostęp do opieki medycznej w całej Polsce to ważny argument – to oznacza, że z pomocy w ramach ubezpieczenia można skorzystać w wielu placówkach na terenie całego kraju, a więc również podczas podróży służbowej czy wczasów.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne – jak to działa?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne to pakiety medyczne, dzięki którym można skorzystać z wielu usług w prywatnych przychodniach i szpitalach. Ze względu na zróżnicowane zapotrzebowania pacjentów istnieje wiele rodzajów takiego ubezpieczenia. Przed wyborem wariantu polisy warto sprawdzić zawartość poszczególnych pakietów. Standardowe rozwiązania zwykle uwzględniają szybkie badania diagnostyczne (np. krwi i moczu) i często obejmują np. coroczne szczepienie przeciw grypie. Szersze warianty zawierają również zabiegi ambulatoryjne i rehabilitację.

Warto pamiętać, że prywatne ubezpieczenia zdrowotne działają równolegle do NFZ – zakup polisy nie zastępuje ani nie wyklucza publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, lecz znacznie usprawnia leczenie. Pacjent może korzystać z obu rozwiązań w taki sposób, jaki jest dla niego w danym momencie najkorzystniejszy. Posiadając prywatne ubezpieczenie, nadal może zrealizować na NFZ przysługujące mu z tytułu opieki państwowej usługi medyczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Wszystkie najważniejsze informacje przeczytasz w tym artykule. Jeżeli chcesz bliżej poznać prywatne ubezpieczenia zdrowotne, sprawdź ofertę wszystkich wiodących towarzystw u naszego przedstawiciela. Na mapie placówek znajdziesz Doradcę Klienta w swojej okolicy – odwiedź biuro lub zadzwoń!

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.