Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – jak to działa? Wszystko, co warto wiedzieć o pakietach medycznych

Wraz z postępem cywilizacyjnym rośnie zarówno nasza świadomość zdrowotna, jak i dostęp do nowoczesnych usług medycznych. Okoliczności związane z epidemią SARS-CoV-2 dodatkowo utwierdziły nas w przekonaniu, jak ważna jest troska o zdrowie. Coraz więcej osób decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czy warto?

Ubezpieczenie zdrowotne – prywatne czyli lepsze?

Wartość zdrowia jest nieoceniona – wie o tym każdy, jednak chwila refleksji przychodzi najczęściej dopiero w obliczu poważnych obaw. Jednym z nielicznych plusów pandemii jest fakt, że skłoniła nas do konkretnych przemyśleń na temat ochrony własnego zdrowia.

Dla polskiej służby zdrowia pandemia okazała się wyjątkowo ciężkim czasem próby. Choć lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy dwoją się i troją, mają trudności z nadążeniem za potrzebami ogromnej liczby osób, które potrzebują ich pomocy. Z kolei groźba rozprzestrzeniania się choroby wymusza izolowanie oddziałów lub całych placówek, co nieraz skutkuje ograniczeniami w przyjmowaniu pacjentów, a nawet przerywaniem rehabilitacji czy terapii. Najbardziej cierpią na tym zwykli ludzie pozbawieni możliwości otrzymania szybkiej i skutecznej pomocy. Rozwiązaniem jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Cena jest niewygórowana, a my coraz częściej jesteśmy gotowi zainwestować w zdrowie.

Ubezpieczamy się coraz częściej – rekordowy wzrost zainteresowania

Statystyki Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazują, że w 2020 roku zainteresowanie prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym było rekordowe – polisę wykupiło niemal 3,3 mln mieszkańców naszego kraju. Dla porównania zaledwie pięć lat wcześniej liczba ta była mniejsza o ponad połowę (w 2015 roku niespełna 1,5 mln osób posiadało takie ubezpieczenie).

Epidemiczna rzeczywistość silnie wpłynęła na zainteresowanie indywidualną opieką medyczną. W latach 2019-2020 liczba osób posiadających prywatne ubezpieczenie zdrowotne wzrosła aż o 10% (z ok. 3 mln do prawie 3,3 mln). Warto dodać, że w 2018 roku ilość ubezpieczonych w tym zakresie wynosiła ok. 2,6 mln, zatem wyraźny skok zainteresowania był widoczny nawet przed pandemią, która utwierdziła tendencję wzrostową.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – jak to działa?

Na czym polega prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Czy warto zdecydować się na jego zakup? Za tym rozwiązaniem przemawia wiele argumentów. Sprawdź zalety posiadania polisy zdrowotnej.

  • Wysoka jakość opieki medycznej – prywatne przychodne często oferują znacznie lepsze warunki niż publiczne ośrodki. Lekarze mają więcej czasu dla pacjentów, którzy z kolei mogą liczyć na szczegółowy wywiad, zaawansowaną diagnostykę i starannie dobrane leczenie.
  • Duża dostępność specjalistów – towarzystwa ubezpieczeniowe starają się nawiązać współpracę z jak największą ilością ośrodków, czego bezpośrednim wynikiem jest duża liczba placówek i wyspecjalizowanych lekarzy, z których usług może skorzystać ubezpieczony.
  • Bez kolejek – prywatny sektor służby zdrowia działa bardzo wydajnie, dzięki czemu łatwo o szybki termin wizyty czy badania. Wielu ubezpieczycieli daje nawet gwarancję dostępności, która zazwyczaj wynosi 7 dni roboczych – jest to maksymalny czas oczekiwania na usługę medyczną.
  • Pakiety usług medycznych – przed wyborem wariantu ubezpieczenia warto sprawdzić zawartość poszczególnych pakietów. Standardowe rozwiązania zwykle uwzględniają szybkie badania diagnostyczne (np. krwi i moczu) i często obejmują np. coroczne szczepienie przeciw grypie. Szersze warianty zawierają również zabiegi ambulatoryjne i rehabilitację.
  • Ubezpieczenie zdrowotne prywatne działa równolegle do NFZ – zakup polisy nie zastępuje ani nie wyklucza publicznego ubezpieczenia zdrowotnego, lecz znacznie usprawnia leczenie. Pacjent może korzystać z obu rozwiązań w taki sposób, jaki jest dla niego w danym momencie najkorzystniejszy. Bez problemu zrealizuje na NFZ usługi, których nie obejmuje polisa.

Warto pamiętać, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne podobnie jak każda polisa jest regulowane ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Na podstawie tego dokumentu ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności w niektórych sytuacjach – należą do nich ściśle określone przypadki, takie jak m.in. popełnienie lub usiłowanie popełnienia przestępstwa, a także próba samobójcza czy samookaleczenie. Szczegółową listę wyłączeń można sprawdzić w OWU.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Cena polisy zdrowotnej najczęściej waha się w przedziale od ok. 50 do 200 zł. Od jakich czynników zależy to, ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Na finalną wysokość składki wpływa oczywiście wariant pakietu – im szerszy, tym droższa jest polisa. Oprócz tego ubezpieczyciel bierze pod uwagę również wiek – koszt ubezpieczenia jest wyższy dla starszych osób.

Jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać?

Zastanawiając się, jakie ubezpieczenia zdrowotne wybrać, warto na początku określić swoje oczekiwania co do tego rodzaju polisy. Zakres świadczeń ma tutaj największe znaczenie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

  • liczba dostępnych specjalizacji oraz limity wizyt u specjalistów,
  • ilość i rodzaje dostępnych badań laboratoryjnych a także USG, RTG czy też tomografii komputerowej,
  • lokalizacja placówek, z którymi ubezpieczyciel ma podpisaną umowę,
  • ograniczenia odpowiedzialności np. leczenie niepłodności czy też wyłączenia dotyczące chorób zdiagnozowanych wcześniej.

Interesuje Cię najtańsze ubezpieczenie zdrowotne? A może chcesz porównać różne pakiety i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie dla Ciebie? Jeżeli zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać, skorzystaj z pomocy doświadczonego eksperta. Znajdź Doradcę na mapie naszych placówek i opowiedz o swoich potrzebach. U nas sprawdzisz i porównasz oferty wszystkich wiodących towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce, m.in. Allianz, PZU, Uniqa, Aviva, Compensa, Interrisk i Inter Polska. Razem z łatwością znajdziemy ubezpieczenie na miarę Twoich oczekiwań!

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.