Czy opłaca się być ubezpieczonym? Raport PIU: odszkodowania w 2021 roku

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku ubezpieczyciele w Polsce wypłacili aż 30,3 mld odszkodowań i świadczeń. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) to niemal 3% więcej niż 2020 roku. Jakiego rodzaju szkody okazały się najbardziej kosztowne? Czy opłaca się być ubezpieczonym? Podpowiadamy w oparciu o kwartalny raport PIU oraz nasze doświadczenia.

Spis treści

Ubezpieczyciele wypłacili ponad 30 mld złotych

PIU systematycznie wydaje zbiory statystyk i analiz, dzięki którym możemy lepiej poznać i zrozumieć rynek. W grudniowym raporcie przedstawia informacje o odszkodowaniach, które zostały wypłacone przez ubezpieczycieli w pierwszych trzech kwartałach minionego roku. Łącznie wypłaty osiągnęły aż 30,3 mld złotych.

Każda wypłata mieszcząca się w tych ponad 30 mld trafiła do poszkodowanego w związku z zawarciem określonej polisy. Dzięki klasyfikacji zgłoszeń dokonywanej przez ubezpieczycieli wiemy, jakie są sumy odszkodowań i świadczeń wypłacanych z tytułu różnych ubezpieczeń. Co ciekawe:

  • aż 44,5% (13,5 mld) z kwoty wypłaconej w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku dotyczy polis na życie (tego rodzaju ubezpieczenie może obejmować nie tylko śmierć, ale też wypadki czy choroby, pobyt w szpitalu, operacje chirurgiczne, urodzenie dziecka, śmierć bliskiej osoby itp.),
  • niemal 37% (11,2 mld) z kwoty wypłaconej w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku dotyczy ubezpieczeń komunikacyjnych (OC/AC), z czego aż 6,8 mld wypłacono z tytułu obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych,
  • odszkodowania z tytułu ubezpieczeń innych niż na życie i OC/AC w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku wyniosły 5,6 mld (18,5%).

Warto zauważyć, że przodująca w zestawieniu kategoria ubezpieczeń na życie obejmuje również polisy ochronne, czyli takie, które zapewniają wsparcie w razie konkretnych sytuacji losowych (np. nieszczęśliwy wypadek, ciężka choroba, pobyt w szpitalu). W trzech pierwszych kwartałach 2021 roku wypłaty z ubezpieczeń ochronnych wzrosły aż o 26,5%, zaś suma składek wyniosła tylko 14,4% więcej niż rok wcześniej. Prezes zarządu PIU Jan Grzegorz Prądzyński wyjaśnia: Obserwujemy zwiększone zainteresowanie ochroną, na co z pewnością miała wpływ pandemia i obawy Polaków o życie i zdrowie swoje i najbliższych. Pandemia przyniosła też tragiczne skutki w postaci zwiększonej śmiertelności, co miało przełożenie na wyższe wypłaty świadczeń.

Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń zwraca uwagę również na szkody komunikacyjne, które kosztują coraz więcej, podczas gdy składki tanieją. Rozbieżności sięgają od kilku do kilkunastu procent, jednak można już mówić o dużej inflacji szkodowej. Prądzyński wskazuje, że zadaniem ubezpieczycieli jest trzymanie równowagi między wypłatami a składkami, które muszą być akceptowalne dla kierowców.

Z kolei wiceprezes zarządu PIU Andrzej Maciążek zwraca uwagę, że 2021 rok był wyjątkowo udany pod kątem bezpiecznej pogody. Rzadsze występowanie skrajnych zjawisk atmosferycznych spowodowało spadek wypłat na szkody spowodowane żywiołami o 4,7% w stosunku do poprzedniego roku. Ekspert podkreśla jednak nieprzewidywalność pogody i zaznacza, że ubezpieczyciele są przygotowani finansowo na występowanie tego rodzaju szkód.

Składka a odszkodowanie – przykłady, które mówią za siebie

Oprócz statystyk i analiz raport PIU zawiera również interesujące przykłady szkód zgłoszonych w trzecim kwartale 2021 roku. Informacje zawierają krótki opis szkody oraz zestawienie rocznej składki na ubezpieczenie z wysokością odszkodowania. Oto wybrane przykłady:

  • Ponad 1,5 mln złotych w ramach odszkodowania z OC posiadacza pojazdu mechanicznego zapłacił ubezpieczyciel poszkodowanemu, którego zaparkowany śmigłowiec został uszkodzony przez cofający pojazd ciężarowy. Odszkodowanie pokryło koszty naprawy śmigłowca, najmu śmigłowca zastępczego oraz utracone zyski z powodu braku możliwości wynajmu śmigłowca. Składka roczna: 1680 zł
  • Pół miliona złotych wyniosło odszkodowanie za straty w wyniku pożaru mieszkania. Do szkody doszło w wyniku samoistnego zapalenia się przedmiotów w okolicy komina. Składka roczna: 527 zł
  • Prawie 55 tysięcy złotych kosztowała naprawa samochodu w ramach AC. Z winy kierującego doszło do kolizji, wskutek której uszkodzony został przód pojazdu i drzwi kierowcy, a poduszki powietrzne wystrzeliły. Składka roczna: 1964 zł
  • Niemal 80 tysięcy na naprawę otrzymał właściciel lokalu fryzjerskiego z solarium, który zdecydował się na ubezpieczenie swojej firmy. W lokalu wiele sprzętów zostało uszkodzonych w wyniku pożaru. Składka roczna: 280 zł

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku Polacy wydali na składki ubezpieczeniowe łącznie 50,9 mld złotych.

Prognozy na przyszłość – czy opłaca się być ubezpieczonym?

Pamiętajmy, że choć rok 2021 już się skończył, potrzeba czasu na wyciągnięcie wniosków. Pełnego raportu PIU podsumowującego cały rok możemy spodziewać się wiosną. Jaką wysokość osiągnie kwota odszkodowań i świadczeń w 2021 roku? Na podstawie dotychczasowych raportów możemy co najwyżej spekulować. Dane z pierwszego semestru, trzech kwartałów, a nawet 2020 roku sugerują, że obecnie odszkodowania i świadczenia kosztują ubezpieczycieli ok. 10 mld w każdym kwartale. Niedługo zatem będziemy mogli potwierdzić, czy całoroczna kwota sięgnie prawie 40 mld, jak w 2021 roku.

Czy warto się ubezpieczyć? Duże liczby potrafią przyprawić o zawrót głowy. Bardziej niż zyski i straty ubezpieczycieli liczy się jednak nasz komfort. Konkretne wsparcie otrzymywane w ramach umów ubezpieczeniowych pomaga zmierzyć się z najtrudniejszymi sytuacjami w życiu. Sumy wypłacane z tytułu odszkodowania czy świadczenia mogą wiele zmienić i wpłynąć na nasze perspektywy – odbudowanie domu, kosztowna naprawa auta, a nawet ułożenie sobie życia na nowo po wypadku to możliwości, które daje dostęp do środków finansowych i usług gwarantowanych przez ubezpieczenie.

Chcesz zabezpieczyć swoja przyszłość? Porównaj oferty ponad 30 towarzystw i skorzystaj z porady eksperta. Na mapie placówek znajdziesz Doradcę Klienta w Twojej okolicy.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.