Nowe kary za brak ważnego OC

W 2022 roku wzrosły nie tylko mandaty za wykroczenia drogowe, ale też kary za brak ważnej polisy OC. Kary te uzależnione są od wysokości pensji minimalnej, ta zaś regularnie wzrasta. Najczęściej nadal kara za brak OC nakładana jest na zapominalskich kierowców, którzy zakupili dla siebie auto, ale niestety nie zawarli nowej polisy OC we właściwym czasie. Warto pamiętać, że ubezpieczenie przejęte po poprzednim właścicielu auta wygasa z końcem okresu ubezpieczenia i nie podlega automatycznemu wznowieniu na kolejny rok. Inną częstą przyczyną kary za brak aktualnego OC jest nieopłacenie raty ubezpieczenia auta.

Obowiązkiem każdego kierowcy jest posiadanie ważnego OC, dlatego tak ważne jest, aby mieć aktualną polisę. Sprawdź, ile może kosztować zaniedbanie tej kwestii.

Kary za brak ważnego OC w 2022 roku

Jak uniknąć kary za brak OC?

Jeżeli otrzymałeś wezwanie z UFG w celu zapłacenia kary za brak ważnego OC, jednak uważasz, że zostało ono wystawione niesłusznie, w ciągu 30 dni możesz to udowodnić i przedstawić stosowne dokumenty. W zależności od sytuacji:

  • przedstaw aktualną polisę OC na pojazd, jeżeli ją posiadasz, a UFG omyłkowo nałożyło karę,
  • udokumentuj kradzież pojazdu – w ten sposób potwierdzisz, że w związku z brakiem auta nie masz już obowiązku posiadać ważnego ubezpieczenia OC,
  • okaż dokument potwierdzający zbycie auta (np. umowa kupna-sprzedaży) – tak udowodnisz, że obowiązek posiadania OC na ten pojazd nie spoczywa już na Tobie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Porozmawiaj z nami, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy dobrać najlepszą ofertę OC na Twój pojazd. Odwiedź biuro lub zadzwoń – na mapie placówek znajdziesz Doradcę Klienta w swojej okolicy.

Źródło:

 


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.