Jak sprawdzić czy była wydana karta pojazdu?

11 lipca 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Karta pojazdu to dokument, który jest wydawany coraz rzadziej, ale w niektórych sytuacjach okazuje się niezbędny. Wyjaśniamy, jak wygląda karta pojazdu, czy jest potrzebna do rejestracji i jak sprawdzić, czy została wydana.

Spis treści

Czym jest karta pojazdu?

Karta pojazdu to dokument pod postacią książeczki nieco mniejszej od formatu A6 (ma 12,5 x 9 cm). Podobnie jak dowód rejestracyjny, zawiera najważniejsze informacje o pojeździe, ale w odróżnieniu od niego karta jest wystawiana dla samego pojazdu, a nie na właściciela.

Jakie informacje zawiera karta pojazdu? To m. in.:

  • marka, model i rok produkcji,
  • typ i przeznaczenie pojazdu,
  • numer VIN,
  • parametry techniczne (np. pojemność silnika, masa pojazdu, ilość miejsc),
  • zmiany w parametrach technicznych,
  • data pierwszej rejestracji,
  • adnotacje o właścicielach,
  • adnotacje urzędowe.

Jak sprawdzić, czy była wydana karta pojazdu?

Od września 2022 roku karty pojazdu nie są już wydawane dla modeli, które nie były wcześniej rejestrowane w Polsce. Jednak wydane przed tą zmianą karty pojazdu wciąż obowiązują.

Jak sprawdzić, czy była wydana karta pojazdu? Są na to trzy sposoby:

  • sprawdzenie sekcji „I” w dowodzie rejestracyjnym – jeżeli karta pojazdu była wystawiona, w tym polu znajdziemy datę jej wydania,
  • skorzystanie z portalu historiapojazdu.gov.pl – po wpisaniu danych pojazdu (numer rejestracyjny, VIN i data pierwszej rejestracji) otrzymamy dostęp do informacji, w których będzie znajdowała się adnotacja o ewentualnym wydaniu karty pojazdu,
  • skorzystanie z usługi mPojazd – usługa jest dostępna w ramach aplikacji mObywatel i zawiera informacje na podstawie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz ubezpieczenia OC.

Karta pojazdu – czy jest potrzebna do rejestracji?

Jeżeli dla danego pojazdu wydana była karta, ten dokument będzie potrzebny w kilku sytuacjach, takich jak:

  • rejestracja pojazdu,
  • zmiana właściciela,
  • wydanie nowego egzemplarza dowodu rejestracyjnego lub tablic,
  • zmiany w parametrach technicznych i inne adnotacje,
  • złomowanie pojazdu,
  • kredyt samochodowy z zabezpieczeniem (wówczas dokument zostaje zdeponowany w banku, a samochód bez karty pojazdu nie może zostać odsprzedany).

Choć karta pojazdu jest potrzebna do wielu czynności urzędowych, nie jest wymagana podczas kontroli drogowej.

Brak karty pojazdu – co robić w razie utraty dokumentu?

Choć coraz więcej osób posiada samochód bez karty pojazdu, tego typu dokumenty wystawione przed wrześniem 2022 roku wciąż są ważne. Co robić w razie utraty karty pojazdu? W takiej sytuacji konieczne jest wyrobienie duplikatu w urzędzie. Nową kartę pojazdu możemy otrzymać już w ciągu kilkunastu dni. Warto pamiętać, że jeżeli zachodzi podejrzenie kradzieży zaginionego dokumentu, należy dodatkowo zgłosić ten fakt na policję.

Czy można kupić samochód bez karty pojazdu?

Ponieważ od września 2022 roku zmieniły się zasady wydawania karty pojazdu, na polskich drogach jeździe coraz więcej samochodów nieposiadających tego dokumentu. Jeżeli kupujemy auto z drugiej ręki, zawsze warto sprawdzić, czy karta pojazdu była wydana, ponieważ jest potrzebna przy wielu czynnościach formalnych związanych z posiadaniem samochodu.

Brak karty pojazdu w sytuacji, gdy była wydana, może stwarzać dodatkowe problemy. Może to oznaczać na przykład, że auto jest przedmiotem kredytu z zabezpieczeniem, albo – co gorsza – pochodzi z kradzieży. Najprostszym sposobem na sprawdzenie karty pojazdu dostępnym dla kupującego jest wgląd do dowodu rejestracyjnego – jeżeli w polu „I” znajduje się data wydania karty, sprzedający powinien nam ją udostępnić, a w razie braku wyrobić duplikat lub postarać się o specjalne zaświadczenie z urzędu, w którym sam rejestrował auto. W innym wypadku nie będziemy mogli zarejestrować auto po jego zakupie.

Kupujesz samochód? Sprawdź, co z ubezpieczeniem

Kiedy wchodzimy w posiadanie auta, przechodzi na nas obowiązek związany z ubezpieczeniem OC. Jeżeli samochód jest objęty polisą zakupioną przez poprzedniego właściciela, ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki w oparciu o nasze dane. W tej sytuacji możemy zdecydować się na kontynuację polisy lub zawarcie nowej. Jeżeli chcesz sprawdzić dostępne rozwiązania, skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.