Jak sprawdzić punkty karne i gdzie zdobyć zaświadczenie?

23 sierpnia 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

Punkty karne są przyznawane kierowcom, którzy łamią przepisy drogowe. Podobnie jak mandaty, mają zniechęcić ich do przekraczania dozwolonej prędkości i innych niebezpiecznych zachowań. Jednak w odróżnieniu od mandatów przez pewien czas pozostają na koncie kierowcy i mogą prowadzić do zwiększenia składki OC, a nawet utraty prawa jazdy. Gdzie sprawdzić punkty karne? Wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie!

Spis treści

Gdzie sprawdzić punkty karne?

Przekroczenie maksymalnej liczby punktów karnych może mieć poważne konsekwencje, dlatego warto monitorować ich ilość na swoim koncie. Może to mieć szczególne znaczenie dla kierowców, którym kilkukrotnie zdarzyło się je otrzymać.

Jeżeli chcesz sprawdzić, ile punktów karnych znajduje się obecnie na Twoim koncie, możesz to zrobić na dwa sposoby – przez internet lub na komisariacie policji (funkcjonariusze udzielają informacji wyłącznie osobiście – nie przez telefon czy mailowo). Pamiętaj, że możesz uzyskać informację tylko o swoich punktach karnych – nie ma możliwości, aby sprawdzić ich ilość na koncie innej osoby.

Zanim sprawdzisz punkty karne online lub w komisariacie, warto wiedzieć, że odmowa przyjęcia mandatu, do którego przypisane są punkty, spowoduje powstanie tzw. tymczasowych punktów karnych. Są one nieaktywne do momentu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd – jeżeli wyrok potwierdzi winę kierowcy, punkty zaczną obowiązywać, z kolei w razie uniewinnienia zostaną całkowicie usunięte z rejestru.

Jak sprawdzić punkty karne online?

Jeżeli chcesz sprawdzić punkty karne przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego – tego samego, którego możesz używać w innych sprawach obywatelskich i urzędowych. Najprostszym sposobem na dostęp do profilu zaufanego jest logowanie przez konto bankowe, które cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, ale istnieją też inne sposoby – więcej na ten temat przeczytasz w oficjalnym poradniku na gov.pl.

Posiadasz już profil zaufany? Sprawdź informację o punktach karnych, przechodząc do kategorii Kierowcy i pojazdy, a następnie do zakładki Sprawdź swoje punkty karne (możesz też skorzystać z bezpośredniego linku do tej podstrony). Na Twoim ekranie wyświetli się informacja, ile punktów karnych posiadasz. Poniżej znajdziesz także opcję wydruku – pamiętaj jednak, że taki wydruk będzie miał wyłącznie charakter informacyjny, a urzędowe zaświadczenie o punktach karnych można uzyskać wyłącznie od policji. Wynika to m. in. z faktu, że rejestr punktów karnych kierowców w bazie gov.pl jest aktualizowany raz na dobę (ok. godziny 6:00), podczas gdy funkcjonariusze mają dostęp do bieżących danych. Z tego samego względu warto odczekać do następnego dnia, jeżeli chcesz sprawdzić punkty karne przez internet bezpośrednio po otrzymaniu nowego mandatu.

Jak zdobyć zaświadczenie o punktach karnych?

W niektórych sytuacjach możesz potrzebować formalnego, potwierdzonego urzędowo zaświadczenia o liczbie posiadanych punktów karnych. Aby je otrzymać, trzeba najpierw zapłacić za wydanie dokumentu. Należność za zaświadczenie o punktach karnych wynosi 17 zł i należy ją uiścić w urzędzie gminy lub miasta (w kasie lub przelewem). Następnie z potwierdzeniem wpłaty i dokumentem potwierdzającym tożsamość udaj się do komisariatu i poproś o wydanie zaświadczenia o liczbie punktów karnych.

Uwaga! Pamiętaj, by opłatę uiścić w urzędzie miasta lub gminy, gdzie terytorialnie należy komisariat, do którego chcesz zgłosić się po zaświadczenie. Można je odebrać tylko osobiście, więc w razie pomyłki konieczne będzie udanie się do odległego komisariatu lub ponowne zapłacenie za dokument we właściwym urzędzie.

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Istotne jest nie tylko to, ile punktów karnych posiadamy, ale też jak długo obciążają one nasze konto. Zatem po jakim czasie kasują się punkty karne? Każdy punkt ma indywidualną datę obowiązywania. Do 16 września 2022 r. punkty karne tracą ważność po roku od otrzymania. W związku ze zmianami w prawie mającymi na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach od 17 września 2022 r. punkty karne będą resetować się po dwóch latach od opłacenia mandatu. Mimo tego limit punktów karnych pozostanie ten sam.

Zmiany obejmować będą również kwestie związane z redukowaniem punktów karnych – udział w specjalnym kursie WORD, którego zaliczenie oznacza usunięcie najstarszych 6 punktów, jest możliwe tylko do końca września 2022 roku. Od października jedynym sposobem zdjęcia punktów karnych obciążających konto kierowcy będzie upływ ich ważności.

Limit punktów karnych – jakie są konsekwencje?

Jeżeli kierowca osiągnie limit punktów karnych, czekają na niego przykre konsekwencje. Maksymalna liczba punktów oraz skutki różnią się dla kierowców o różnym stażu:

  • prawo jazdy posiadane krócej niż rok – dla takiej osoby limit punktów karnych wynosi 20, a jego osiągnięcie wiąże się z koniecznością przejścia od nowa całego kursu oraz egzaminów;
  • prawo jazdy posiadane powyżej roku – w tym przypadku limit punktów karnych wynosi 24, a w konsekwencji jego osiągnięcia policja zatrzymuje prawo jazdy, które można odzyskać, ponownie podchodząc do badania psychologicznego oraz egzaminu teoretycznego i praktycznego (taki kierowca nie musi ponownie przechodzić całego kursu).

Punkty karne a ubezpieczenie OC

Jedną ze zmian, które mają pozytywnie wpłynąć na przestrzeganie zasad ruchu drogowego przez kierowców, jest powiązanie punktów karnych ze stawką OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Od 17 czerwca 2022 roku ubezpieczyciele mają wgląd w rejestr punktów karnych kierowców i mogą brać je pod uwagę przy kalkulacji składki jako czynnik świadczący o szkodowości. To dodatkowy powód, aby monitorować swoje punkty karne przez internet lub w tradycyjny sposób i troszczyć się o to, aby było ich jak najmniej – zwłaszcza w świetle nowych ograniczeń, które odbierają możliwość zredukowania liczby punktów za pomocą specjalnego szkolenia w WORD.

Szukasz najtańszego OC dla swojego pojazdu? Porównaj dostępne rozwiązania w naszym kalkulatorze OC/AC lub skorzystaj z porady eksperta, który reprezentuje wszystkich wiodących w Polsce ubezpieczycieli. Pobierz aplikację ubezpieczeniową SPECTRUM mobile lub sprawdź mapę placówek, aby znaleźć Doradcę Klienta w swojej okolicy.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.