Ile kosztuje holowanie auta?

24 sierpnia 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

Po niektórych zdarzeniach drogowych konieczne jest holowanie auta. Ile kosztuje taka usługa i po czym poznać, że auto wymaga profesjonalnej lawety? Przeczytaj nasz poradnik, poznaj wszystkie najważniejsze informacje i sprawdź, jakie ubezpieczenie może zapewnić Ci szybką pomoc w razie kolizji, wypadku czy awarii.

Spis treści

Holowanie samochodu – samodzielnie czy lawetą?

Często w wyniku zdarzenia na drodze dochodzi do utraty sprawności pojazdu. Jeżeli samochód jest na tyle uszkodzony, że nie można bezpiecznie przemieścić go w zwyczajny sposób, konieczne może być holowanie za pomocą linki lub lawety. Jak rozpoznać, kiedy wystarczy pomoc drugiej osoby ze sprawnym autem, a kiedy konieczne jest wezwanie pomocy drogowej? Oto garść informacji, dzięki którym sprawnie ocenisz sytuację.

Z holowania linką można skorzystać, gdy pojazd:

 • jest uszkodzony w sposób, który nie wyklucza prowadzenia (sprawne światła, układ kierowniczy i hamulce).
 • można swobodnie otwierać i zamykać,
 • ma manualną skrzynię biegów,
 • ma aktualne ubezpieczenie OC (dotyczy również pojazdu holującego).

Jeżeli zdecydujesz się na holowanie linką, pamiętaj o najważniejszych zasadach:

 • maksymalna prędkość holowania wynosi 30 km/h w terenie zabudowanym i 60/km w terenie niezabudowanym,
 • jeżeli połączenie pojazdów jest sztywne, odległość powinna wynosić min. 3 m,
 • w przypadku giętkiego połączenia odległość między pojazdami powinna wynieść 4-6 m,
 • holowany pojazd powinien sygnalizować manewry właściwym oświetleniem,
 • jeżeli widoczność na drodze jest słaba, zalecane jest włączenie świateł pozycyjnych (nie awaryjnych) w holowanym pojeździe.

Holowanie lawetą jest konieczne, gdy pojazd:

 • ma automatyczną skrzynię biegów,
 • jest elektryczny lub hybrydowy,
 • posiada zawieszenie hydropneumatyczne lub pneumatyczne i doszło do awarii silnika,
 • ma stały napęd na obie osie, z naczepą lub przyczepą,
 • znajduje się na autostradzie.

Holowanie auta – ile kosztuje?

Potrzeba wezwania lawety naturalnie wywołuje pytanie, ile kosztuje holowanie auta. Nie musimy się o to martwić, jeżeli to holowanie z OC sprawcy lub własnej polisy (np. AC + assistance). Jednak warto wiedzieć, ile kosztuje holowanie auta w sytuacji, gdy tej usługi nie może pokryć żadne ubezpieczenie samochodu.

Laweta holownicza to złożona usługa, w którą należy wliczyć dojazd do miejsca zdarzenia, załadunek i rozładunek, a także przejazd na wskazany adres. Duże znaczenie przy wycenie holowania ma również rodzaj pojazdu (gabaryty i masa) oraz lokalizacja – usługi pomocy drogowej mogą być droższe np. w dużych miastach.

Ile może kosztować holowanie lawetą? Cena za km oscyluje koło 1-3 zł. Jeżeli usługa ma miejsce na krótkiej trasie (np. w obrębie miasta), firmy często rozliczają się za pomocą stałej stawki, która zwykle wynosi 100-300 zł. Warto pamiętać, że na taryfikację może wpływać także pora wykonania usługi – wyższe ceny lub dodatkowe opłaty to częsta praktyka w przypadku holowania w godzinach nocnych lub w świątecznych dniach. Podsumowując, zależnie od warunków za holowanie możemy zapłacić od 100 do kilkuset złotych.

Aby zaoszczędzić na kosztach holowania, kierowcy często decydują się na odstawienie auta bezpośrednio do warsztatu – to wymaga jednak odpowiedniej koordynacji i upewnienia się, czy pojazd zostanie przyjęty przez mechanika. Jeżeli organizatorem usługi jest ubezpieczyciel – bez względu na to, czy jest to holowanie z OC sprawcy, czy też z własnego assistance – w tej kwestii zazwyczaj można liczyć na pomoc konsultanta infolinii. Wsparcie ze strony ubezpieczyciela może być zresztą znacznie szersze – wszystko zależy od warunków polisy, w ramach której korzystamy z usług.

Chcesz podróżować bez obaw o konsekwencje stłuczek czy awarii? Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Laweta, wymiana opony czy pojazd zastępczy to opcje, które znajdziesz w standardowym pakiecie assistance. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z tego ubezpieczenia?

Ubezpieczenie assistance – holowanie i nie tylko

Jeżeli chcesz zabezpieczyć się na wypadek różnych zdarzeń, które mogą spowodować niedyspozycyjność Twojego auta, warto rozważyć zakup ubezpieczenia assistance. Holowanie to tylko jedna z licznych usług, które wchodzą w zakres standardowego pakietu.

Ubezpieczenie assistance może obejmować m. in:

 • holowanie pod wskazany adres,
 • dostarczenie paliwa,
 • naprawę samochodu na miejscu zdarzenia (o ile to możliwe),
 • wymianę opony,
 • pomoc w razie rozładowania akumulatora,
 • tymczasowy parking dla uszkodzonego auta (w sytuacji, gdy warsztat jest nieczynny),
 • podstawienie samochodu zastępczego,
 • pomoc medyczną dla kierowcy i pasażerów,
 • transport kierowcy i pasażerów do szpitala, celu podróży lub miejsca zamieszkania.

O czym warto pamiętać, wybierając samochodowy assistance?

Ubezpieczenie assistance jest dostępne w wielu wariantach, które odpowiadają różnym stylom korzystania z pojazdu. Na co warto zwrócić uwagę, sprawdzając zróżnicowane oferty?

 • Katalog i limity usług pomocy drogowej – poszczególne pakiety różnią się pod kątem zawartych w nich usług oraz limitów związanych np. z maksymalną liczbą kilometrów holowania.
 • Wsparcie dla kierowcy i pasażerów – nagła niedyspozycja pojazdu może pokrzyżować plany podróży. Warto sprawdzić, jakie rozwiązania oferuje dany pakiet assistance, może to być m. in. samochód zastępczy, zorganizowanie innego transportu (np. pociągiem) czy zakwaterowanie w hotelu.
 • Zakres terytorialny – upewnij się, że ochrona działa wszędzie tam, gdzie podróżujesz samochodem. Jeżeli zdarza Ci się wyjeżdżać za granicę (np. w celach wypoczynkowych lub służbowych), wybierz taki wariant assistance, który obejmuje zorganizowanie pomocy na terytoriach innych państw.
 • Czas obowiązywania – standardowo polisę można wykupić na rok wraz z OC/AC i innymi rozszerzeniami ubezpieczeń komunikacyjnych. Istnieje też krótkoterminowe ubezpieczenie assistance, które można zawrzeć na krótszy okres, np. w związku z konkretnym wyjazdem.

Szukasz ubezpieczenia assistance? Pomożemy Ci dopasować je do Twoich potrzeb! Odwiedź biuro lub zadzwoń i skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych. Doradcę Klienta możesz znaleźć na mapie placówek lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.