Opieka zdrowotna w ramach NFZ przysługuje studentom do 26 roku życia. Wyjaśniamy, jak zmiana statusu studenta wpływa na ubezpieczenie zdrowotne, jak długo przysługuje ubezpieczenie po obronie i dlaczego warto mieć NNW na czas studiów oraz praktyk.
Spis treści
- Kto zgłasza studenta do NFZ?
- Czy po obronie traci się ubezpieczenie?
- Utrata statusu studenta a ubezpieczenie zdrowotne
- Wybierz ubezpieczenie na studia i praktyki
Aby student mógł korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ, musi zostać zgłoszony do ubezpieczenia przez jeden z poniższych podmiotów:
- pracodawca – ma pierwszeństwo w przypadku studentów pracujących,
- członek rodziny – jeśli student nie pracuje (lub stosunek pracy ustał), do ubezpieczenia powinna zgłosić go osoba bliska (np. współmałżonek, rodzic, współmałżonek rodzica, dziadkowie),
- uczelnia – w przypadku, gdy student nie pracuje (lub stosunek pracy ustał), a członkowie rodziny nie są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, student powinien złożyć wniosek o zgłoszenie do NFZ przez uczelnię (to ważne – uczelnia nie ubezpiecza studentów automatycznie).
Jeżeli student prowadzi własną działalność gospodarczą, zgłoszenia dokonuje samodzielnie.
Czy po obronie traci się ubezpieczenie?
Zbliżając się do uzyskania dyplomu, wielu studentów zaczyna zastanawiać się, czy przysługuje im ubezpieczenie po obronie. W tej kwestii system opieki zdrowotnej zapewnia absolwentom margines czasowy – mogą oni bezpłatnie korzystać ze świadczeń w ramach NFZ przez 4 miesiące od dnia ukończenia studiów. Za dzień ukończenia studiów w większości sytuacji uznaje się datę złożenia egzaminu dyplomowego, czyli właśnie obrony. W przypadku kierunków medycznych i weterynarii jest to data złożenia ostatniego wymaganego w planie studiów egzaminu, natomiast dla absolwentów farmacji liczy się data zaliczenia ostatniej praktyki przewidzianej przez program.
Utrata statusu studenta a ubezpieczenie zdrowotne
Kwestia ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy również osób, które są wykreślane z listy studentów, np. z powodu rezygnacji. Warto wiedzieć, kiedy wygasa ubezpieczenie po studiach – niezależnie od przyczyny utraty statusu studenta. Zarówno absolwentom, jak i pozostałym opieka zdrowotna w ramach NFZ przysługuje przez 4 miesiące od dnia skreślenia z listy studentów.
Wybierz ubezpieczenie na studia i praktyki
Świadczenia dostępne w ramach NFZ pokrywają najważniejsze potrzeby dotyczące opieki zdrowotnej, jednak warto rozważyć zakup polisy, która zagwarantuje wsparcie w znacznie szerszym zakresie. Co więcej, wykreślenie z listy studentów nie wpływa na ochronę z polisy – można skorzystać z niej aż do końca okresu wskazanego w umowie (standardowo jest to pełny rok). Indywidualne ubezpieczenie studenckie może zapewnić m. in.:
- odszkodowanie w razie wypadku lub poważnej choroby,
- świadczenie za każdy dzień pobytu w szpitalu,
- pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji, w tym wizyt prywatnych, zakupu leków czy akcesoriów medycznych (np. orteza, kule),
- pokrycie kosztów szkód spowodowanych przez ubezpieczonego np. podczas wykonywania czynności życia codziennego, praktyk studenckich lub uprawiania sportu na zajęciach bądź rekreacyjnie.
Chcesz sprawdzić najlepsze oferty? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum dopasujesz polisę do swoich oczekiwań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Źródła:
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.