Kolizja czy wypadek – jak ocenić zdarzenie drogowe?

29 października 2024

ciekawostki

Sprawdź, czym się różni kolizja od wypadku drogowego i dlaczego klasyfikacja zdarzenia drogowego ma znaczenie.

Spis treści

Dlaczego klasyfikacja zdarzenia jest ważna?

Jako uczestnik lub świadek zdarzenia drogowego, warto umieć w prawidłowy sposób rozpoznać, czy mamy do czynienia z kolizją, czy też jest to wypadek. Z jakiego powodu jest to ważne? Od klasyfikacji zdarzenia zależy konieczność wezwania policji lub możliwość przemieszczenia pojazdów.

W razie wypadku uczestnicy bądź świadkowie mają obowiązek wezwać służby na miejsce zdarzenia – policję, ratownictwo medyczne, a także w razie potrzeby straż pożarną (posiada narzędzia umożliwiające np. rozcięcie pogiętych blach w celu wydostania rannych z pojazdu lub zabezpieczenie wycieku).

Przepisy nakładają również obowiązek udzielenia pomocy. W przypadku kolizji obecność funkcjonariuszy policji nie jest konieczna, o ile strony zgadzają się co do przebiegu zdarzenia i sprawca dobrowolnie przyznaje się do winy – wówczas wystarczy sporządzić oświadczenie, które potwierdza odpowiedzialność sprawcy i umożliwia poszkodowanemu dochodzenie swoich roszczeń z OC sprawcy.

Warto wiedzieć też o tym, że uczestnicy kolizji powinni przemieścić pojazdy na pobocze, aby umożliwić przejazd innym uczestnikom ruchu (chyba, że nie pozwala na to stan pojazdu). Natomiast po wypadku nie wolno przestawiać pojazdów – powinny one pozostać w niezmienionym położeniu aż do zakończenia czynności przez odpowiednie organy (np. policję lub prokuraturę). Miejsce zdarzenia należy niezwłocznie zabezpieczyć, np. oznaczyć trójkątem ostrzegawczym.

Co to jest kolizja drogowa?

Kolizja bywa nazywana również potocznie stłuczką. Dochodzi do niej w sytuacji, kiedy głównym skutkiem zdarzenia są straty materialne, np. uszkodzenie pojazdu lub znajdujących się w nim przedmiotów albo innego mienia. W pojęciu tym mieszczą się również zdarzenia, podczas których doszło do lekkich obrażeń – czas rozstroju zdrowia poszkodowanego nie wynosi więcej niż 7 dni, inaczej sprawa będzie się już kwalifikować jako wypadek.

Co to jest wypadek drogowy?

Wypadek to zdarzenie drogowe, w wyniku którego doszło do naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym a w wyniku tego do uszkodzenia pojazdu lub innego mienia a inna osoba doznała uszczerbku na zdrowiu. Przez to rozumiemy sytuacje, kiedy czas rozstroju zdrowia lub uszkodzenia ciała w wyniku wypadku przekracza 7 dni, a także obrażenia powodujące poważne uszkodzenia ciała lub śmierć. Osobą ranną w wypadku może być np. kierowca, pasażer, rowerzysta lub pieszy. Przez rozstrój zdrowia lub naruszenie czynności narządu ciała rozumie się czas niezdolności do pracy poszkodowanego w tym pobyt w szpitalu jeżeli miał miejsce.

Według Kodeksu karnego wypadek komunikacyjny kwalifikowany jest jako przestępstwo zgodnie z art. 177. Pojęcie kolizji nie jest zdefiniowane w obowiązujących przepisach, ale rozumie się ją jako naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez kierującego pojazdem w myśl art. 86 Kodeksu wykroczeń.

Czym się różni kolizja od wypadku drogowego?

Przyjmuje się, że granicę pomiędzy tymi zdarzeniami wyznacza spowodowanie obrażeń, w wyniku których rozstrój zdrowia poszkodowanego w wypadku przekracza 7 dni. Jednak w chwili zdarzenia drogowego nie zawsze możemy mieć pewność co do stanu zdrowia uczestników. Takim sytuacjom towarzyszą zazwyczaj silne emocje i wyrzut adrenaliny, dlatego czasami poszkodowani nie zauważają obrażeń bezpośrednio po zajściu. Dopiero po kilku lub nawet kilkudziesięciu godzinach odczuwają np. narastający ból, zawroty głowy i inne niepokojące objawy, które wskazują na konieczność leczenia.

Dlatego w przypadku kolizji – za wyjątkiem sytuacji, kiedy doszło drobnych stłuczeń lub zadrapań u poszkodowanych – zawsze warto po zdarzeniu zgłosić się do lekarza, który oceni naszą kondycję. Może to mieć znaczenie dla naszego zdrowia, a także stanowić podstawę do wystąpienia z ewentualnymi roszczeniami w sytuacji, kiedy dojdzie do wystąpienia objawów z pewnym opóźnieniem, np. po 2-3 dniach. W przypadku, gdy rozstrój zdrowia przekroczy 7 dni, możliwe jest wystąpienie o przekwalifikowanie zdarzenia na wypadek. W razie wątpliwości co okoliczności zdarzenia, oświadczeń o winie oraz uszkodzeń ciała, zawsze z ostrożności warto wezwać policję na miejsce zdarzenia.

Przydatne narzędzia w SPECTRUM mobile

W aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile zawsze masz pod ręką informacje o swoich ubezpieczeniach, a ponadto możesz skorzystać z narzędzi, dzięki którym:

  • sprawdzisz ważność OC dowolnego pojazdu,
  • upewnisz się, jak postąpić w razie kolizji lub wypadku,
  • wygenerujesz oświadczenie sprawcy,
  • wezwiesz pomoc drogową ze swojej polisy assistance,
  • zapiszesz fotodokumentację szkody.

Przeczytaj więcej o narzędziach dla kierowców i pobierz aplikację ubezpieczeniową SPECTRUM mobile na swoje urządzenie!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.