Kolizja z obcokrajowcem w Polsce – co robić? Szkoda z OC sprawcy zagranicznego

21 marca 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Zdarzenie drogowe może przysporzyć nam wiele stresu, zwłaszcza jeśli wiążą się z nim komplikacje. Czasami dodatkową trudność może stanowić bariera językowa czy brak wiedzy o sposobie postępowania. Co robić, kiedy przydarzy nam się kolizja z obcokrajowcem w Polsce? Wyjaśniamy, na czym polega szkoda z OC sprawcy zagranicznego.

Spis treści

Kolizja z obcokrajowcem w Polsce – co robić?

Granice Polski są otwarte dla osób pochodzących z wielu miejsc na świecie, które odwiedzają nasz kraj w celach turystycznych i nie tylko. Ci, którzy zatrzymują się tutaj na dłużej, zapewne posiadają polskie ubezpieczenie OC dla swoich pojazdów. Sytuacja komplikuje się, gdy w Polsce dojdzie do zderzenia z pojazdem ubezpieczonym za granicą. W sprawach tego typu może nam pomóc PBUK, czyli Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jeżeli kolizja z obcokrajowcem w Polsce klasyfikuje się jako zwykła stłuczka, a obie strony są zgodne co do przebiegu zdarzenia, to nie ma konieczności wzywania policji. W tym przypadku PBUK zaleca wypełnienie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, które jest dostępne w kilku wersjach językowych:

Z kolei w m. in. w takich sytuacjach, kiedy są osoby ranne, zderzyły się więcej niż dwa pojazdy bądź kierowcy nie zgadzają się co do przebiegu zdarzenia drogowego, należy wezwać odpowiednie służby.

Szkoda z OC sprawcy zagranicznego – gdzie zgłosić?

Wypadek lub stłuczka z obcokrajowcem podczas jazdy na polskich drogach może spowodować sytuację, w której powstanie szkoda z OC sprawcy zagranicznego. Jeżeli to kierowca zza granicy ponosi odpowiedzialność za zdarzenie drogowe, powinniśmy otrzymać od niego informacje pozwalające na zlikwidowanie tej szkody – to przede wszystkim ubezpieczyciel i numer Zielonej Karty, a także marka, model i numer rejestracyjny jego pojazdu.

Warto jednak pamiętać, że nie zgłaszamy szkody bezpośrednio do zagranicznej firmy – mogłoby to być utrudnione np. przez barierę językową, koszty połączeń telefonicznych czy brak umów z polskimi warsztatami samochodowymi. Jednak sprawdzenie OC sprawcy zagranicznego jest kluczowe, aby ustalić dalsze postępowanie. Z wiedzą o zakładzie ubezpieczeń sprawcy wystarczy sprawdzić, jaki ubezpieczyciel reprezentuje go w sprawie likwidacji szkód wyrządzonych przez jego klienta w Polsce. Informacje znajdziemy na stronie PBUK. Zgłoszenie szkody z OC zagranicznego sprawcy będzie możliwe we wskazanym towarzystwie. Jeżeli mamy trudności w określeniu, do kogo należy się zgłosić, istnieje też możliwość, aby wypełnić na stronie PBUK zapytanie o ubezpieczyciela sprawcy szkody.

Uwaga! Jeżeli sprawca jest ubezpieczony w zagranicznej filii międzynarodowego zakładu ubezpieczeniowego, który funkcjonuje też w Polsce, kroki postępowania są takie same. Również należy sprawdzić korespondenta na stronie PBUK – może okazać się, że za likwidację takiej szkody w Polsce odpowiadać inna firma ubezpieczeniowa, a nie polski odpowiednik ubezpieczyciela sprawcy.

PBUK – brak korespondenta a likwidacja szkody

Co robić w sytuacji, gdy nie znamy ubezpieczyciela sprawcy lub nie ma on w Polsce korespondenta wskazanego przez PBUK? Zgłoszenie szkody należy wówczas przeprowadzić w PZU S.A. lub TUiR Warta S.A. – są to towarzystwa, które pełnią rolę agenta PBUK i są odpowiednio przygotowane do likwidacji tego typu szkód.

Stłuczka z obcokrajowcem – statystyki

Według danych statystycznych zgromadzonych przez PBUK kierowcy z zagranicy powodują niewiele ponad 3% zdarzeń drogowych w Polsce. W ciągu ostatnich lat (2014-2021) liczba tego typu szkód wynosiła 12-17 tys. rocznie.

W samym 2021 roku 28% szkód spowodowali kierowcy posiadający rejestrację niemiecką, zaś około 12% – ukraińscy. Wyróżnić można też Litwę, Białoruś i Czechy, które plasują się kolejno na progach 8%, 7% i 5%. Średnia wartość odszkodowań wypłaconych w 2021 roku Polakom poszkodowanym w kolizjach z zagranicznymi kierowcami to ponad 6,7 tys. złotych.

Szukasz dobrego ubezpieczenia dla swojego pojazdu? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum sprawdzisz najkorzystniejsze oferty i dopasujesz polisę do swoich potrzeb. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.