Mandat z zagranicy – co robić?

12 października 2022

ciekawostki

Co robić, gdy otrzymasz mandat z zagranicy? W jakim języku powinien być wystawiony i jak go zweryfikować, a potem opłacić? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Spis treści

Mandat z zagranicy – po jakim czasie może przyjść?

Podczas podróżowania samochodem do innych krajów trzeba liczyć się z obowiązującymi na ich terytoriach zasadami ruchu drogowego. Jeżeli zdarzy Ci się je naruszyć, w Twojej skrzynce może pojawić się mandat z zagranicy. Po jakim czasie od wyjazdu może przyjść? Jeśli mandat został wystawiony przez jedno z państw Unii Europejskiej, możesz się go spodziewać naprawdę szybko – nawet w ciągu kilku dni od przewinienia (wynika to ze sprawnej wymiany informacji o kierowcach pomiędzy członkami UE). Jeżeli zaś mandat ma do pokonania dłuższą drogę – może trafić do Ciebie nawet po kilku miesiącach.

Mandat z zagranicy – w jakim języku powinien być wystawiony?

Mandat z zagranicy jest wystawiany w sposób właściwy dla danego państwa – obejmuje to zarówno wzór formularza, jak i język. Warto jednak pamiętać, że organ wystawiający ma obowiązek przedstawienia mandatu w formie zrozumiałej dla odbiorcy – aby spełnić ten wymóg formalny, wystarczy przetłumaczyć najważniejsze informacje zawarte w dokumencie (tłumaczenie całej treści nie jest konieczne).

Mandat z zagranicy na sprzedane auto – co robić?

W Twojej skrzynce pojawił się mandat z zagranicy na sprzedane auto? To znak, że formalności związane ze zbyciem pojazdu nie zostały w należyty sposób dopełnione i stan prawny samochodu nie zgadza się ze stanem faktycznym. Upewnij się, że sprzedaż auta została przez Ciebie zgłoszona we właściwym wydziale komunikacji. Jeżeli posiadasz egzemplarz umowy kupna-sprzedaży pojazdu i odpowiednie potwierdzenie z urzędu, możesz nie płacić tego mandatu. Jeśli jednak nie jesteś w posiadaniu tych dokumentów, sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Wówczas najlepszym sposobem może okazać się opłacenie mandatu i dochodzenie swoich praw od nabywcy pojazdu polubownie lub w procesie cywilnym.

Mandat z zagranicy – czy płacić? Najpierw zweryfikuj

Mandat z zagranicy to poważna sprawa – zanim jednak wyłożysz z portfela odpowiednią kwotę, warto upewnić się, że wezwanie zostało wystawione poprawnie. Jakie kryteria musi spełnić?

  • Mandat z zagranicy musi być nadany listem poleconym (tylko w ten sposób poczta może uzyskać potwierdzenie dostarczenia przesyłki do adresata).
  • Mandat z zagranicy powinien być przynajmniej częściowo przetłumaczony, aby najważniejsze informacje były zrozumiałe dla odbiorcy.

Jeżeli mandat spełnia wymogi formalne, nie warto zwlekać z płatnością. Zagraniczne organy mogą przesłać dokumentację do właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania sądu rejonowego, który na tej podstawie może wszcząć postępowanie.

Możesz odmówić zapłacenia mandatu jedynie w sytuacji, gdy inna osoba prowadziła Twoje auto. Wówczas masz obowiązek wskazania kierowcy, a wezwanie zostanie do niego przekierowane.

Mandat z zagranicy – jak zapłacić?

Mandat z zagranicy można opłacić przelewem elektronicznym (w zależności od oferty banku mogą być naliczone dodatkowe koszty związane np. z przewalutowaniem) lub tradycyjnym. Warto umieścić numer mandatu w tytule przelewu – w ten sposób będziesz mieć pewność, że odbiorca bez trudu zidentyfikuje wpłatę.

Podróżujesz samochodem za granicę? W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum masz szeroki wybór ubezpieczeń komunikacyjnych, które możesz dopasować do swoich oczekiwań. Sprawdź kalkulator OC/AC, odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.