Ubezpieczenia dla kobiet w ciąży

10 października 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

Pojawienie się nowego członka rodziny to wyjątkowy moment, w którym liczy się każde wsparcie – może je zapewnić m. in. odpowiednia polisa. Za urodzenie dziecka możesz otrzymać świadczenie z ubezpieczenia na życie. Warto sprawdzić też rozwiązania dostępne w pakietach medycznych, które są oferowane w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Spis treści

Ubezpieczenie na życie – urodzenie dziecka

Na rytm życia wpływa wiele wydarzeń. Nieszczęśliwy wypadek, choroba czy zgon w rodzinie to nie jedyne sytuacje, które może objąć ubezpieczenie na życie. Ciąża – a właściwie jej rozwiązanie – równie często znajduje się w szerokim katalogu zdarzeń objętych ochroną przez ubezpieczyciela. Jak w praktyce działa taka polisa? Za urodzenie dziecka możemy otrzymać świadczenie o określonej wysokości – dodatkowe środki pieniężne można wykorzystać w dowolny sposób, np. na zakup potrzebnych akcesoriów.

Świadczenie za urodzenie dziecka przysługuje w ramach grupowego ubezpieczenia na życie, które można zawrzeć na dwa sposoby:

  • grupowa polisa pracownicza – wiele firm oferuje swoim pracownikom możliwość przystąpienia do grupowego ubezpieczenia na życie,
  • grupa otwarta – to rodzaj grupowej polisy, do której można przystąpić za pośrednictwem doradcy ubezpieczeniowego.

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość posiadania kilku polis na życie jednocześnie – a w razie urodzenia dziecka bądź wystąpienia innego ubezpieczonego zdarzenia, możemy otrzymać niezależne świadczenia w ramach każdej z nich.

Karencja na urodzenie dziecka – czym jest i jak długo obowiązuje?

Co warto wiedzieć, zanim skorzystamy z tego rodzaju ubezpieczenia? Urodzenie dziecka to kulminacyjny moment długiego czasu oczekiwania. Ponieważ ciąża trwa 9 miesięcy, większość ubezpieczycieli przyjmuje, że tyle samo powinna wynosić karencja na urodzenie dziecka.

Karencja to okres, kiedy polisa jest już aktywna, ale ochrona ubezpieczeniowa nie działa w pełni. W praktyce oznacza to, że nie otrzymamy świadczenia za urodzenie dziecka, jeżeli zawrzemy ubezpieczenie w ciąży, ponieważ poród nastąpi szybciej niż zakończenie 9-miesięcznego okresu karencji na to zdarzenie. Jeżeli zainteresował Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź artykuł poświęcony karencji ubezpieczeniowej.

Świadczenie z polisy na życie – ile za urodzenie dziecka?

Polisa na życie różni się od innych ubezpieczeń, ponieważ dotyczy tego, czego nie da się wycenić. Łatwo określić wartość samochodu czy majątku, a w przypadku ubezpieczeń zdrowotnych – konkretnych usług medycznych, leków i akcesoriów. Nie mamy jednak możliwości, aby w podobny sposób oszacować wartość życia – dlatego w polisie na życie kluczowa jest suma ubezpieczenia. Od jej wysokości zależą zarówno składki, jak i świadczenia – ile za urodzenie dziecka można się spodziewać? W przypadku najtańszej polisy na życie wypłata może wynieść ok. 1000-1500 zł.

Aby otrzymać świadczenie za urodzenie dziecka, należy zgłosić ubezpieczycielowi roszczenie w taki sam sposób, w jaki rejestruje się innego rodzaju szkody. Najczęściej w tym celu potrzebny jest odpis aktu urodzenia. Wypłata świadczenia za narodziny dziecka przysługuje zarówno matce, jak i ojcu.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla kobiet w ciąży

Oprócz polisy na życie, warto sprawdzić także możliwości, jakie daje prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Choć nie obejmuje ono wypłaty świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, może zaoferować cenne wsparcie w postaci dostępu do usług medycznych w niepublicznych ośrodkach – bez kolejek i w wysokim standardzie obsługi. Ubezpieczona pacjentka w ciąży może skorzystać z licznych wizyt i badań, o ile są one zawarte w wykupionym wcześniej pakiecie – mogą to być m. in.:

  • konsultacje ginekologiczne,
  • USG,
  • test ciążowy,
  • badania okresowe,
  • badania morfologiczne i serologiczne dla kobiet w ciąży.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje taki pakiet usług, na jaki zdecydowaliśmy się przy zakupie polisy – warto zatem wcześniej pomyśleć o potrzebach związanych z powiększeniem się rodziny. Szczegółowe informacje o dostępnych usługach i limitach zawsze znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo

Jak jeszcze mogą przysłużyć Ci się ubezpieczenia? Urodzenie dziecka to tylko jedna z wielu sytuacji, w jakich możesz otrzymać wsparcie. Polisa dopasowana do Twoich potrzeb może zapewnić szybką i skuteczną pomoc w wielu sytuacjach, które dotyczą zarówno zdrowia czy życia, jak i materialnych dóbr.

Zastanawiasz się, ile może kosztować polisa i jak najlepiej dopasować jej zakres? Skorzystaj z pomocy eksperta! Dom Ubezpieczeniowy Spectrum reprezentuje ponad 30 towarzystw – u nas możesz liczyć na szybkie porównanie ofert oraz rzetelną poradę. Sprawdź dostępne rozwiązania ubezpieczeniowe i zadbaj o komfort najbliższych! Odwiedź biuro lub zadzwoń – najbliższego Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.