Jeżeli wybierasz się samochodem za granicę, może Ci się przydać międzynarodowe prawo jazdy. Jakie kraje go wymagają, jak wyrobić ten dokument, ile kosztuje i jak szybko możemy go uzyskać? Wyjaśniamy!
Spis treści
- Międzynarodowe prawo jazdy – jakie kraje go wymagają?
- Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy?
- Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić?
- Międzynarodowe prawo jazdy – o czym warto pamiętać?
- Podróżujesz autem? Poznaj najlepsze rozwiązania ubezpieczeniowe
Międzynarodowe prawo jazdy – jakie kraje go wymagają?
Międzynarodowe prawo jazdy to dokument potrzebny podczas podróżowania samochodem po państwach które nie należą do Unii Europejskiej i są stronami wiedeńskiej albo genewskiej konwencji o ruchu drogowym. Do tych krajów należą m. in.:
- Albania
- Algieria
- Arabia Saudyjska
- Argentyna
- Armenia
- Australia
- Azerbejdżan
- Bahamy
- Bahrajn
- Bangladesz
- Barbados
- Benin
- Białoruś
- Bośnia i Hercegowina
- Botswana
- Brazylia
- Burkina Faso
- Chile
- Czarnogóra
- Demokratyczna Republika Konga
- Dominikana
- Egipt
- Ekwador
- Fidżi
- Filipiny
- Ghana
- Gruzja
- Gujana
- Gwatemala
- Haiti
- Indie
- Iran
- Islandia
- Izrael
- Jamajka
- Japonia
- Kambodża
- Kanada
- Katar
- Kazachstan
- Kenia
- Kirgistan
- Korea Południowa
- Kuba
- Kuwejt
- Kirgistan
- Laos
- Lesotho
- Liban
- Liberia
- Macedonia
- Madagaskar
- Malawi
- Malezja
- Mali
- Maroko
- Mołdawia
- Monako
- Mongolia
- Namibia
- Niger
- Nigeria
- Norwegia
- Nowa Zelandia
- Pakistan
- Papua Nowa Gwinea
- Paragwaj
- Peru
- Południowa Afryka
- Republika Środkowoafrykańska
- Rosja
- San Marino
- Senegal
- Serbia
- Seszele
- Sierra Leone
- Singapur
- Sri Lanka
- Stany Zjednoczone
- Syria
- Szwajcaria
- Tadżykistan
- Tajlandia
- Togo
- Trynidad i Tobago
- Tunezja
- Turcja
- Turkmenistan
- Uganda
- Ukraina
- Urugwaj
- Uzbekistan
- Wenezuela
- Wielka Brytania
- Wietnam
- Wybrzeże Kości Słoniowej
- Zimbabwe
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
Stronami konwencji genewskiej i wiedeńskiej są również państwa członkowskie UE, ale poruszanie się po nich pojazdem nie wymaga posiadania międzynarodowego prawa jazdy – w tym przypadku wystarczy polski dokument.
Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy?
Dokument to kilkustronicowa książeczka w formacie A6. Międzynarodowe prawo jazdy zawiera strony w kilku najpopularniejszych językach (m. in. angielski, niemiecki, rosyjski czy francuski), aby umożliwić funkcjonariuszom z różnych stron świata zapoznanie się z informacjami o kierowcy. Obejmują one dane identyfikacyjne, kategorie pojazdów, którymi może się poruszać kierowca, a także ewentualne zapisy o ograniczeniach związanych z prowadzeniem pojazdów.
Międzynarodowe prawo jazdy jest dostępne w dwóch wzorach – jeden z nich opiera się na konwencji genewskiej, zaś drugi na wiedeńskiej. Każde państwo będące sygnatariuszem danej konwencji honoruje wzór opierający się na uznanym akcie. Warto zatem przed wyrobieniem prawa jazdy sprawdzić, który wzór będzie odpowiedni (możemy również zawnioskować o wydanie dokumentu w obu formach).
Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić?
Jeżeli posiadasz ważne polskie prawo jazdy, możesz ubiegać się o międzynarodowy dokument w dowolnym starostwie powiatowym. Sprawę możesz załatwić osobiście, pocztą lub przez pełnomocnika.
Aby zawnioskować o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, przygotuj:
- wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy – możesz wypełnić go w domu lub w urzędzie. We wniosku zaznacz, który wzór dokumentu (wg konwencji wiedeńskiej czy genewskiej) chcesz uzyskać. W jednym wniosku ubiegać się też o oba wzory (nie trzeba składać dwóch wniosków osobno),
- aktualne zdjęcie do prawa jazdy – jeśli składasz wniosek o dwie wersje dokumentu, załącz dwa zdjęcia zgodne z wymogami,
- ważne polskie prawo jazdy,
- potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy – wynosi ona 35,50 ł (za oba wzoru – 71 zł), możesz ją uiścić w kasie starostwa lub przelewem.
Międzynarodowe prawo jazdy będzie gotowe do odbioru w ciągu 3 dni roboczych od dnia, w którym urząd otrzyma potwierdzenie opłaty. Zazwyczaj można otrzymać je od ręki.
W sytuacji, gdy urzędnik odmówi wydania międzynarodowego prawa jazdy, istnieje możliwość odwołania się do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie złóż w starostwie powiatowym, które odmówiło ci wydania prawa jazdy.
Międzynarodowe prawo jazdy – o czym warto pamiętać?
Chcąc skorzystać z międzynarodowego prawa jazdy, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii:
- należy posługiwać się wzorem dokumentu opartym na tej samej konwencji (genewskiej lub wiedeńskiej), której sygnatariuszem jest państwo, na terytorium którego chcemy mieć uprawnienia kierowcy – lista krajów z podziałem na członków obu konwencji jest dostępna np. na rządowej stronie;
- międzynarodowe prawo jazdy jest ważne tylko wtedy, kiedy jest okazywane w komplecie z krajowym prawem jazdy,
- okres ważności międzynarodowego prawa jazdy wynosi do 3 lat.
Podróżujesz autem? Poznaj najlepsze rozwiązania ubezpieczeniowe
Jeżeli jeździsz za granicę jako kierowca, możesz podnieść komfort i bezpieczeństwo podróży dzięki odpowiednim rozwiązaniom ubezpieczeniowym. Jakie warto wziąć pod uwagę?
- NNW kierowcy i pasażera – to ubezpieczenie, które zapewnia kompleksowe wsparcie w razie problemów zdrowotnych po wypadku.
- Globalny assistance – to pakiet usług, dzięki którym otrzymasz pomoc na drodze w każdym zakątku świata.
- Ubezpieczenie turystyczne – może objąć koszty leczenia za granicą, transport medyczny, a także kontynuację leczenia w niepublicznych placówkach w Polsce i wiele innych rozszerzeń.
Chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniach dla kierowców wybierających się za granicę? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i odpowie na wszystkie Twoje pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Źródła:
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.