Co to jest szkoda istotna w historii pojazdu?

12 maja 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Kupując auto z drugiej ręki, warto sprawdzić historię pojazdu w bazie CEPiK. Wyjaśniamy, czy jest czym się martwić, jeżeli znajdziemy zapis o powstaniu szkody istotnej i co to znaczy.

Spis treści

Szkoda istotna – definicja

Co to jest szkoda istotna? Definicja wywodzi się z przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym (art. 2 pkt 10), które określają ją jako szkodę w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu, mającą wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, kwalifikującą pojazd do dodatkowego badania technicznego i stwierdzoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub przez zakład ubezpieczeń w związku z otrzymanym zgłoszeniem szkody z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia.

Oznacza to, że jako szkodę istotną rozumiemy takie uszkodzenie pojazdu, które:

  • dotyczy układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego samochodu,
  • zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,
  • powoduje konieczność dodatkowego badania technicznego,
  • zostało stwierdzone przez towarzystwo ubezpieczeniowe lub UFG.

Jak sprawdzić, czy w pojeździe była szkoda istotna? CEPiK

Zgodnie z prawem, ubezpieczyciele oraz UFG mają obowiązek wprowadzać informacje na temat szkód istotnych do bazy CEPiK na podstawie zgłoszeń z OC i AC. Zapisy o przebytych szkodach istotnych są zawarte w raporcie z historią pojazdu na stronie historiapojazdu.gov.pl.

Jakie zapisy może zawierać historia pojazdu?

  • szkoda istotna z ogólnikowym opisem,
  • dane techniczne pojazdu,
  • terminy obowiązkowych badań technicznych,
  • informacje o ubezpieczeniu OC,
  • informacja o kradzieży pojazdu.

Powstanie szkody istotnej – co to znaczy?

Zapis o powstaniu szkody istotnej oznacza jedynie tyle, że w historii tego pojazdu doszło do likwidacji szkody z OC sprawcy lub w ramach ubezpieczenia autocasco. Warto pamiętać, że szkoda istotna nie oznacza aktualnego uszkodzenia. Informacja o tym, jakie istotne części czy układy danego pojazdu były uszkodzone i wymieniane, może być pomocna w diagnostyce pojazdu i jego dalszym utrzymaniu.

Kupujesz samochód? Sprawdź formalności po zakupie auta i poznaj szeroką ofertę ubezpieczeniową w SPECTRUM. Odwiedź biuro lub zadzwoń, aby porozmawiać z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.